Настояват за незабавна промяна на отношението на Общините в България към безопасността по улиците

“Ситроен” се заби като торпедо в клон на банка”,

Млада жена беше прегазена на спирка от градския транспорт“,

„Отнесоха възрастен мъж на пешеходна пътека“,

„Майки протестират за свободни тротоари“,

„Адски задръствания в града по празниците“, 

„Баровец паркира по средата на детска площадка“,

„Инвалиди принудени да обикалят 2км, за да пресекат безопасно“,

„Граждани протестират срещу нов строеж“,

„Нашествие на автомобили по зелените площи“,

„Велоалеи създават конфликт между велосипедисти и пешеходци“…

Това са само част от заглавията, които излизат всекидневно по медиите…

 

Знаем, че във времето за избори остават все по-малко възможности за други важни за живота в нашата страна неща, но се налага да Ви насочим вниманието към проблем, който заради неглижирането му се задълбочава все повече и повече, а от това страдаме всички ние, нашите семейства, роднини, деца…

Няма нещо по-важно в този живот от самият живот и е странно когато никой в тази страна не прави нищо за да го опазим!

Не винаги всичко опира само до пари и не е нужно да се оправдаваме с това! Понякога е достатъчно желание и нужната организация, за да стане живота в населените места по-добър! Все по-често получаваме сигнали, че на желания от страна на граждани за обезопасяване на участъци в градовете и селата, кметовете на общини и отговорните органи дават погрешна информация или не се съобразяват с желанието на хората, с което се създават предпоставки за инциденти, а често се стига и до такива и то с фатален край.

Следствие на направено проучване от Фондация „Безопасни улици от Валя“достигнахме до изводите, че общините не разполагат с нужните специалисти, които да гарантират безопасността по улиците. На такива постове се назначават хора, които с действията си вместо да правят улиците в съответното място по-безопасни, правят точно обратното. В същото време се прилагат морално остарели и не безопасни практики, а не се взима под внимание съвременния Европейски и Световен опит от държавите с най-малко инциденти. Повечето Общини нито имат изготвени програми за намаляване на пътните произшествия, нито са чували, че трябва да имат такива програми, към които да се придържат.  Резултатът е постоянно увеличаване на инцидентите в много населени места!

Искането, подкрепено от много други организации, ще бъде входирано във всяка една Община в България, съобщиха от Фондация „Безопасни улици от Валя“