Ще има машинно гласуване след местните избори

glasuvaneХартиеното гласуване да бъде заменено изцяло с машинно след вота за местните избори тази година. Това предложи правната комисия на парламента, която проведе извънредно заседание днес, за да обсъди спорните точки в Изборния кодекс.
За евроизборите се предвижда машинно гласуване да се организира в най-малко 3 хиляди избирателни секции, а за местните избори наесен – в най-малко 6 хиляди. Членовете на комисията от БСП напуснаха заседанието с мотива, че работата не е ефективна.

До извънредното заседание на комисията се стигна след продължителни спорове около предложението на БСП да се създаде публичен регистър с избирателите, който да реши въпроса с т.нар. “мъртви души”. Отделно се предлага всеки гражданин да може да проверява чрез ЕГН дали е гласувал или не. Това предлагано изменение предизвика прекъсване на заседанието, след което започна извънредно заседание на правната комисия в зала “Запад” на Народното събрание.

Максималният брой избирателни секции в страните извън Европейския съюз остава 35, реши по-рано днес окончателно мнозинството в Народното събрание, след като отхвърли предложението на ДПС това ограничение да отпадне.

Извънредната правна комисия реши за евровота да има машини в не по-малко от 3000 секции, а за местните избори наесен не по-малко от 6000 машини за гласуване.

След местния вот напълно да отпадне хартиената бюлетина. Отпада и предложението на ГЕРБ за огласяване на социологическите междинни резултати в изборния ден. Решенията на Правната комисия подлежат на обсъждане и в пленарната зала.

Проблемът за гражданите ни във Великобритания след “Брекзит” обаче остава нерешен с Изборния кодекс, обясни председателят на Правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ.
Депутатите подкрепиха предложението на “Воля” всяка парламентарна група да има право на поне един член в Централната избирателна комисия, с което “Воля” си осигури представител в Комисията.

В защита на предложението си Хамид Хамид – член на правната комисия, изтъкна, че българската диаспора наброява над два милиона души. Засегнати от ограничението няма да са само Турция, Съединените щати, но и Великобритания, които след края на март ще са извън Европейския съюз, посочи той.

“Делим вече българските граждани не на две, а на три. Още една диаспора да ви кажа: благодарение на активната дейност на Държавната агенция за българите в чужбина, такива държави са и Македония, и Молдова. Те също са извън пределите на Европейския съюз засега. Така че, за да не се стигне до лимитиране на правата на българските граждани, мисля, че така е много по-справедливо”, каза Хамид.

Председателят на правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов обясни, че е оттеглил предложението си лимитът за избирателните секции да не важи за Великобритания, тъй като не е имал подкрепа в правната комисия, и уточни, че проблемът стои за гражданите ни в Обединеното кралство

“Без оглед на развитието на преговорния процес по прекратяване членството на Обединеното кралство, този проблем ще стои и не сме го решили в това изменение”, цитира Кросс.

Мнозинството отхвърли предложението на ДПС да отпадне принципа за уседналост за местните избори.

Срещу подкрепеното предложение на ГЕРБ за обикновено мнозинство при взимане на решения в Централната избирателна комисия остро реагираха от БСП. Според Крум Зарков, така лесно ще се повлиява политически и е необходимо да се търсят други механизми: “Ако щете с начина за търсене на дисциплинарна отговорност от онези, които не решават да спазят закона”.

Дълги спорове предизвика предложението на БСП всички гласували да влизат в регистър, който да се обновява с всеки вид избор, с което да се откроят реалните гласоподаватели. Парламентът отложи обсъждането на предложението на БСП до изготвяне на новия доклад на Правната комисия.

Промените в Изборния кодекс бяха обсъдени на продължило близо 10 часа заседание на правната комисия, което приключи в ранните часове днес. Депутатите ще гласуват по-късно през деня и предложението на БСП за започване на процедура за избор на нов състав на Централната избирателна комисия, което вчера бе отхвърлено от комисията по правни въпроси.

С много спорове и взаимни обвинения депутатите от правната комисия приеха в изборните секции да няма камери, а правилата за изчисляване на преференциите за отделните кандидати в партийната листа да бъдат променени така, че практически прагът да бъде увеличен до гласове, необходими за получаване на цял мандат.

Отпадна забраната в деня за размисъл и в изборния ден да бъдат обявявани данни от социологически проучвания. Останаха номерата върху бюлетините. Не бяха приети предложенията членовете на секционните избирателни комисии да имат средно или поне основно образование.

Не бяха приети предложенията на ДПС за отпадане на уседналостта, на ограниченията за откриване на секции в чужбина и на забраната за предизборна агитация на език, различен от българския. Ограниченията за машинно гласуване остават.