9 май е Ден на победата и Ден на Европа

9 май е Ден на победата и Ден на Европа

den-na-pobedata 9 май е денят, в който се отбелязва победата над хитлеро-фашизма във Втората световна война. Днес се навършват 75 години от победата на СССР над Нацистка Германия във Великата Отечествена война. Установен е с указ на президиума на Върховния Съвет на СССР от 8 май 1945 г. като се е празнува всяка година на 9 май. След разпадането на СССР денят на Победата остава официален неработен ден в Русия и редица бивши Съветски републики като Азербайджан, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизия, Молдова, Русия, Таджикистан, Туркмения, Узбекистан. През 2000 г.Кнесетът приема закон за ветераните от Втората световна война и оттогава Денят на Победата е официален празник в Израел. Следва да се отбележи, че Съюзниците от войната честват на различни дати. Причината за това е разликата в часовото време и усложнената процедура по капитулацията на Германия. Студената война допълнително разделя бившите съюзници, така че в Европейския съюз и САЩ Денят на победата над Германия се празнува на 8 май, а в Русия – на 9 май.

От 9.00 ч. президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще положат цветя пред паметника на Незнайния войн по повод 75 години от края на Втората световна война в Европа.

ECДенят на Европа, честван на 9 май всяка година, е посветен на мира и единството в Европа. На тази дата се отбелязва годишнината от историческата Декларация на Шуман. В своя реч през 1950 г. в Париж Робер Шуман, френският външен министър по това време, споделя своята идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която ще направи войната между европейските народи немислима. Неговата идея е да се създаде европейска институция, която да обедини и управлява производството на въглища и стомана. Само година по-късно е подписан договорът за създаване на подобна институция. Предложението на Шуман се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. Днес се отбелязват 70 години от създаването на Евросъюза.

Европа ще отбележи по различен начин тази година своя празник заради панденмията с коронавируса. Тъй като тази година традиционният ден на отворените врати не може да се състои, Европейският парламент и другите европейски институции пренасят честванията онлайн. Сред главните събития на деня е дебатът на живо с председателя на Европейския парламент Давид Сасоли. Програмата предвижда интервюта във “Фейсбук” със заместник-председателите на парламента Отмар Карас и Катарина Барли, видео послания от лидерите на политическите групи, виртуално посещение на пленарната зала в Брюксел и експертна дискусия за Робер Шуман и неговата визия за Европа. На разположение ще бъде и онлайн изложба на предмети от архивите на парламента.

Днешният ден на Европа ще бъде отбелязан и със специално включване на живо в интернет под наслов „Заедно като един – Together as one”, съобщават от Министерството на културата. По време на едночасов стрийминг от Виена деветима изпълнители от страни от Европейския съюз ще изпълнят Деветата симфония на Бетовен, приета за химн на Съюза, за 9 минути, като си предават щафетата и всеки представи своя интерпретация в различен музикален стил. Началото на живото излъчване е в 12 българско време. Братята Константин и Александър Владигерови са сред деветимата артисти, които от своите домове ще поздравят гражданите на европейската общност, а стилът им на изпълнение ще бъде балкански джаз и класика.

Знамето на Европейския съюз ще бъде издигнато пред президентската  ни институция по повод Деня на Европа . Държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъстват на тържествената церемония, която е от 10.00. Поканени са председателят на Народното събрание, министър-председателят и председателите на парламентарни групи.