Обобщените искания на протестиращите от 25-те града са: продължаване на работата на сега действащия парламент; създаване на програмен кабинет; създаване на обществен съвет от експерти и задължителна гражданска квота 50%; създаване на договор между обществения съвет и програмния кабинет за изпълняване на исканията на гражданите; промяна на изборния закон; преминаване от правопропорционална към мажоритарна изборна система; възможност за отзоваване на депутати и граждански квоти във всички държавни регулаторни органи, предаде КРОСС.
Протестиращите искат още да отпаднат чл. 69 и чл. 103 от Конституцията.
Относно монополите протестиращите искат незабавно прекратяване на всички съдебни дела срещу клиенти потребители на електроразпределителни дружества, топлофикация и ВиК до установяване на легитимността на сметките; намаляване на квотите за производство на скъпа електрическа енергия; 100% от евтиния ток, произведен от АЕЦ Козлодуй да се ползва за задоволяване на нуждите на вътрешния пазар; преминаване на ЕРП-ата в ръцете на държавата в съответствие с европейските норми и директиви; премахване на всички посредници, а НЕК да поеме техните функции; разсекретяване на всички договори на производители на електрическа енергия за вътрешния пазар; разтрогване на договорите, ощетяващи държавата и българските граждани; търсене на съдебна и наказателна отговорност за нанесени щети на държавата от лицата подписали съответните договори; партийно управление и 50% гражданска квота на ДКЕВР.
Относно Топлофикация исканията са: сключване на индивидуални договори с топлофикационните дружества, като всеки клиент да има право да прекратява своя договор с едномесечно предизвестие; индивидуален уред за измерване на реално изразходваната топлоенергия, така че по всяко време да се знае реалната консумация; премахване на понятието „прогнозирано количество”; ежемесечно отчитане на реално изразходваната топлоенергия; премахване на дружествата за топлинно счетоводство; разтрогване на всички концесии, касаещи доставка на вода до гражданите, както и държавата да поеме функциите на концесионните дружества.
Протестиращите заявиха, че ако президентът Росен Плевнелиев наистина слезе при тях по време на протеста утре ще му бъдат връчени исканията на протестиращите, а ако не го направи ще бъдат входирани в президентството.
Едно е да искаш,друго да можеш,трето да го направиш.В тези искания има изпълними неща,но пиявиците във властта няма така лесно да я дадат,защото искат още много да ядат.Мафиотските структури които насаждат страх и са част от управляващите няма да позволят тези миражи да станат факт.Ще се опитат чрез провокации,чрез подкупи и дори и чрез сила да запазят монополната и лобистка същност на икономиката.Икономика която се крепи на изтерзания български народ стегнал колана до последната дупка.От постната пица остана само костилката на гръцката маслина.Когато дойде някоя гъркиня да чисти на баба Пена дупарата,тогава ще можем да кажем че тези протести постигнаха целта си.А не пак кадърните българи да бягат в чужбина а тук да остават некадърниците и лапачите.Свобода или смърт!
Поморийци нека си спят дълбок зимен сън ( а и целогодишен бих казал) , докато цяла България протестира!
10% ЩАСТИЕ ПЛЮС 10-те искания на протестиращите граждани!
Президентът на РБ да поиска от Народното събрание Декларация за подкрепа
и съгласие за изпълнение на следните 10 предложения от протестиращите граждани:
10% плюс за доходите, като компенсация на увеличението на ток-вода- топло разходите, чрез увеличаване на държавния дълг, както е в целия културен свят (без сиромахомилски дянковщини). Така РБ няма да бъде първа по без бюджетен дефицит (прощавай Евро!), но няма да е и последна по доходи на гражданите.
1. 10% увеличение на минималната заплата (340 лв.) и 10% увеличение на ниските заплати (до 500 лв.) от 1 юли 2013. Така ще се изравним с Косово, Румъния и Сърбия.
2. 10% ново увеличение на всички пенсии (и 10% повишаване на прага) от 1 юли 2013.
„Швейцарското правило“ да стане задължително за ежегодно компенсиране на пенсиите.
3. 10% намаляване на безработицата чрез финансиране на проекти до края на 2013.
4. 10% гражданска квота (10% нови лица, кандидати за депутати) в съществуващите партии чрез Декларация от всяка отделна партия от Парламента.
5. Конституционен контрол върху медиите за недопускане на подстрекателство с антиконституционни призиви за промяна на държавното устройство.
6. Приемане на Закона за образованието от съществуващия парламент. Чрез извънредно („спиране на часовника“ за седмица). Парламентът ни дължи това усилие.
7. Студентките с извънредно финансиране за отглеждането на до три деца. Едногодишен мораториум върху повишаване на таксите за студенти.
8. Приемане на Закон за взаимоспомагателните каси и приравняването им с другите кредитни институции в полза на малкия бизнес до 1 септември 2013.
9. Постигане на реално задължително основно образование чрез тестова проверка.
10. Отказ от влизане в Шенгенското пространство. Щом не ни искат, отказваме да влезем. Това ще ни предпази от реалната афро-азиатска емигрантска вълна към РБ.
За последното, ще ти кажа, че не те не ни искат, ами ние. И с това си искане им го доказвате Орлов Мост!