Националният координационен съвет (НКС) на Националното движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта” проведе поредното си заседание в Министерството на културата. В него участваха зам. министърът на културата Амелия Гешева, Десислава Михалкова – държавен експерт в Дирекция „Туристическа политика” на Министерството на туризма, Екатерина Джумалиева – директор на Дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“ към Министерството на културата, Отец Стилиян – представител на Светия синод на Българската православна църква, представители на Министерство на образованието и науката, Министерство на околната среда и водите, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Изпълнителна агенция по горите, Нов български университет и Българското национално радио. От страна на БТС участваха председателят Венцислав Венев, изпълнителният секретар Лъчезар Лазаров, Мартин Заимов – пълномощен представител на движението и експертите Яна Петрова и Невяна Чурукова.
Информация за дейността на националното движение през 2024 г. представи изпълнителният секретар Лъчезар Лазаров. Периодично се актуализира списъкът с обектите. В настоящия момент общият им брой е 242, печати се взимат от 179. Лъчезар Лазаров посочи значителния ръст на посещенията спрямо 2023 г., за което съществен принос има дигитализацията на обектите. Предвижда се тя да приключи до края на 2025 г.
Обсъдени бяха кандидатурите на 8 обекта, като за някои бяха дадени препоръки и останаха за обсъждане на следващи заседания.
На това заседание бе решено в списъка на НД „Опознай България – 100 НТО“ да бъдат включени шест нови обекта, сред които и Античната куполна гробница в Поморие. Тя датира от ІІ – ІІІ в. сл. Хр. Смята се, че е служила за хероон (мавзолей) на богата анхиалска фамилия, в който са извършвани религиозни езически ритуали.
Гробницата е единствена по рода си на Балканския полуостров. Архитектурата и градежът й и до днес впечатляват с перфектното изпълнение. Много архитекти от цял свят изучават гробницата, за да разгадаят тайната на гъбообразния й купол. Обявена е за архитектурен паметник с национално значение през 1965 г.
Античната куполна гробница /мавзолей/ се състои от две предверия, дромос(коридор)и централна камера. Следи по входното стъпало подсказват, че тук е имало двукрила врата, многократно отваряна.
През античността в мавзолея са се извършвали религиозни ритуали. Камерата представлява полу-цилиндричен пръстен с централна куха колона, носеща свода, която се разширява нагоре като гъба и се слива с кръглата стена на залата. Именно това архитектурно решение прави уникален този античен паметник.
В източната част на свода личат следи от хоросанова мазилка покрита с тъмнозелена боя, което дава основание да се предположи,че централната зала е била измазана и украсена със стенописи. В стената има 5 симетрично разположени ниши.
Този уникален паметник съчетава в себе си римска строителна техника с тракийска традиция.
Освен популярен исторически паметник, за последните няколко години мястото, наричано още „Кухата могила“, се превърна и в храм на изкуството, благодарение на наличната модерна светлинно-звукова система и въздействащите камерни концерти, които се провеждат там.
Ето кои са новите шест обекта, включени Националното движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта” :
1. Агушеви Конаци – с. Могилица
2. Антична куполна гробница – Поморие
3. Археологически комплекс „Дуранкулак-Хаманджия” – Шабла
4. Исторически музей – Балчик
5. Исторически музей – Крепост „Туида”, Сливен
6. Вила Армира – Ивайловград