Учените са озадачени и не намират специфично име, с което да определят античната куполна гробница край Поморие. Сред местните хора е известна като „кухата могила“, защото гробницата е била старателно покрита с пръст, подобно на могилите, оставени от траките, предава БНР в свое предаване на 5 юри. Проучванията започват в края на XIX век когато чешките археолози Карел и Херман Шкорпил посетили Анхиало /Поморие/, за да опишат местните старини. Те правят първите скици на мястото и със своите публикации запознават цялата световна общественост с този поморийски архитектурен шедьовър.
Дълъг коридор след входа отвежда към кръгла камера с диаметър 11,60 м, която изумява със своята архитектура. Стените на залата наподобяват полуцилиндричен свод. В центъра има куха колона, която се разширява нагоре и слива с външната стена. Много архитекти от цял свят изучават и днес тази гробница, за да разгадаят тайната на прецизно изградения купол в периода около II – IV в. сл. Хр. Градежът е основно от варовиков камък и тухли, споени с хоросан. Майсторите й обаче и до днес остават ненадминати. Всички тези факти са описани в този материал от колекцията на Радио България- Гробница край Поморие остава загадка повече от сто години.
Интересният архитектурен паметник в Поморие, известен като Антична куполна гробница, е отворен за посещение през летния сезон от вторник до неделя, от 10.00 до 18.00 ч., почивен ден- понеделник, съобщава Историческият музей в Поморие.
Когато престанете да я наричате "гробница" тогава ще разберете значението на този исторически уникат.