
Последното събитие за месеца от богатата априлска програмата на Държавна опера – Бургас е операта „Самсон и Далила“. Почитателите на красивата музика на френския композитор Камий Сен‐Санс и драматичния библейски сюжет ще имат възможност да проследят епичната древна история на 28 април, понеделник, от 19 часа на сцената на Бургаската опера. Оригиналната сценография, залагаща на минималистичен стил, и компенсаторно пищни костюми, дело на Каталин Арборе, Румъния, задълбочените режисьорски похвати на проф. д-р Александър Текелиев, вещото диригентство на Иван Кожухаров, първокласният артистичен каст и оригиналната тематично подбрана мултимедийна среда обещават спектакълът да се превърне в запомнящо се представление. Присъстващите ще съпреживеят драмата на юдея, надарен с божествена сила – Самсон, и красивата филистимка, която използва женския си чар, за да го изкуши, измами, предаде и погуби – Далила.
Под прецизната палка на големия български диригент с впечатляваща международна кариера Иван Кожухаров, почетен гражданин на Бургас, в главните роли на 28 април на сцената на Операта влизат утвърдени оперни артисти, които придават на образите психологическа дълбочина и постигат забележително емоционално въздействие: изтъкнатото мецосопрано Даниела Дякова, солистът на Софийската опера и балет и Държавна опера – Бургас – тенорът Даниел Дамянов, баритонът Александър Крунев, басите Костадин Мечков и Диман Панчев и др. „Самсон и Далила“ е рядко изпълнявано заглавие в световен мащаб, именно поради изключителната му оркестрова трудност, полифонично звучене на хоровия състав, както и арии и дуети, които са висш пилотаж в оперното изкуство.
Сюжетът, базиран на библейските сказания от Стария завет, съдържа не само интригуваща линия на разказната история, но и дълбоки морални дилеми, представени по възхитителен начин чрез средствата на музикално-сценичното изкуство, блестящо аргументирани чрез сложната полифонична партитура на Камий Сен-Санс. Драматична линия на динамиката пресъздава противоречивите психологическите състояния на героите. Мултимедията, която предизвика фурор на спектакъла сред мегалитните каменни блокове на Бегликташ през 2023 г., при официалното откриване на фестивала „Опера на светилището“, за втори път ще бъде представена в закрита среда – в залата на Операта, след спектакъла през м. април 2024 г. На 26 юли т. год. със „Самсон и Далила“ ще бъде открито тазгодишното издание на грандиозния фестивал „Опера на светилището“ на сцената на тракийското древно оброчище Бегликташ.
Впечатляващи са и визуалните ефекти, които се вписват идейно в цялостната концепция на мащабния музикално‐сценичен проект. Ще бъде използван актуалният 3D mapping и мултимедия в залата /дело на Никола Пешев/ – за допълващо сетивно възприятие на посланията, заложени в библейския сюжет. Решетки на затвор, пламъци, визуализация на Храма на Дагон, преплетени змии, олицетворяващи пълзящото и рушащо моралните устои Зло – в чистия му вид, ще бъде постигнат забележителен ефект, в синхрон със завладяващата музика и достолепно представяне на всички артисти и музиканти. Публиката ще има привилегията да присъства символично на свещен ритуал.
Постановката на „Самсон и Далила“ по режисура на проф. д‐р Александър Текелиев, съдържа оригинално поднесени аналогии с общочовешки теми, препратки към съвремието и символика, в символно съчетание с пищните костюми и реквизит, изпипани до най‐малкия детайл. Акцентът в червено и черно, контрастът между огненото начало и смъртта, както и тънката линия между тях – на границата на живота и небитието, крехкостта на човешкото същество, безсилно пред повелята и решенията на боговете – всичко това е предадено умело, чрез имплицитно заложени символични кодове.
Под вдъхновената палка на главния диригент на Бургаската опера Иван Кожухаров, в главните роли на 28 април влизат утвърдени и обичани оперни певци: в образа на Далила ще се превъплъти именитото мецосопрано Даниела Дякова, която е безапелационна във всяко своя сценична проява – с достолепие, вкус, изключително въздействие на гласа си, характерен с богати темброви нюанси. Акцент в оперното заглавие е една от най-красивите мелодии – Арията на Далила /“Mon cœur s’ouvre a ta voix”/ от II действие, която се смята за една от най-въздействащите в оперното изкуство. В своя индивидуален прочит, Дякова се характеризира с дълбинно обследване на сложния образ и въздействащо, професионално поднесено изпълнение.
Образа на Самсон ще пресъздаде солистът на Софийската опера и балет и Държавна опера – Бургас Даниел Дамянов, който ще представи трудната партия с характерната си емоционалност, топли темброви оттенъци и блестяща артистична аргументация.
В ролята на Върховния жрец на Дагон /богът на филистимците, които са завладели еврейския народ/ ще влезе баритонът с богата сценична кариера – Александър Крунев, който ще придаде убедително въздействащо характерната суровост на образа, олицетворение на Злото, вдъхващ респект и страхопочитание.
Ярко присъствие ще имат и останалите солисти, които ще влязат умело в драматургичния контекст и ще бъдат максимално автентични на сцената. В образа на Абимелех, сатрап на Газа, ще бъде басът Костадин Мечков. В ролята на Старият евреин ще влезе Диман Панчев, бас, като Пратеник на филистимците ще бъде тенорът Георги Бозвелиев, Първи филистимец – Милен Динолов, тенор, Втори филистимец – Иван Грозев, бас.
Всеки от солистите е в изумителен музикален, артистичен и психологически синхрон с останалите герои на трагичната история, която, независимо от факта, че е от далечни исторически времена, звучи актуално за всеки етап от човешката цивилизация.
Внушителни – и като музикална сложност, и като визуализация на сюжета, и като пищност, са и масовите хорови и балетни сцени, пресъздадени чрез майсторската хореография на Галина Калчева. Диригент на хоровия състав е Александър Чепанов, репетитор на балетния състав – Марина Змеева-Маркова. Концертмайстор е Христо Белчев, помощник-режисьори: Лина Пеева и Петър Тихолов, корепетитор – Райна Попова. Хорът се отличава с филигранно изработени динамични нюанси и фразиране – особено в полифоничните преходи, характерни с високата си сложност. Хоровият състав също е главно действащо лице в сюжета и музикалния текст – и в тихите нюанси, и в избликващите моменти, изискващи силна експресия.
Оркестърът изпълнява по блестящ разтърсващ начин изключително трудните пасажи в сложната партитура на Камий Сен‐Санс – с типичната за френската музика напевност и дълбочина. Под прецизната палка на именития диригент Иван Кожухаров ще бъде сътворена монолитна цялост на сложната партитура – с прецизна динамика и брилянтно представена полифонична красота. Балетът е истински емоционално‐визуален акцент на спектакъла – с атрактивните масови сцени и най-вече с емблематичната “вакханалия” – шедьовър на сетивното възприятие. Произведението се изпълнява в оригинал – на френски език, със субтитри на български език, дело на Сребрина Славова.
На сцената на Бургаската опера на 28 април от 19 часа ще бъде сътворен силен спектакъл – като заряд, и професионално поднесен – по всички канони на музикално‐сценичното изкуство. По вълнуващ начин ще бъде разказана библейската легенда за разрушителната сила на страстта, родовите повели и Божественото просветление. Прекрасните гласове на солистите и хора, под съпровода на красивата прочувствена музика, ще се слеят в емоционално-смислова симбиоза, извисявайки идеята за любовта, измяната, изкуплението, жертвоприношението в името на висша цел. Нюансите в музикалния текст ще бъдат предадени от великолепните изпълнители – с мисъл, усет, дълбочина, със съответната емоционална нагласа: лиризъм, страхопочитание, копнеж, разкъсващи съмнения – между повика на сърцето и дълга към род и Родина, болезнено осъзнаване, драматично завръщане, апотеоз на вътрешната сила, изразена и чрез Божието покровителство…
Билети за „Самсон и Далила“ – на касата на Операта, каса “Часовника” /, както и в мрежите на Grabo Билети: на касата на Операта, каса “Часовника”, както и в мрежите на Grabo – https://grabo.bg/burgas/samson-i-dalila-0rz5w4m и Eventim – https://www.eventim.bg/bg/bileti/samson-i-dalila-burgas-opera-669191/event.html