На 6 януари празнуваме Богоявление или Йордановден – един от най-големите християнски празници в българския календар. На този ден Св. Йоан Кръстител е кръстил Божия син в река Йордан.
Според библейския разказ на Богоявление, при Йоан Кръстител на реката Йордан, дошъл Исус. Когато то видял, Йоан Кръстител веднага се поклонил и казал, че той трябва да се кръсти при него. Но Исус влязъл във водите на река Йордан и тогава над него се отворили небесата, отгоре блеснала светлина, подобно на мълния, и духът божий във вид на гълъб слязъл върху кръщаващия се Господ. Чул се глас, който казал: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”.
Празникът Богоявление се нарича още Просвещение, защото йорданското събитие просвещава като показва Бога, изявен в непостижимата тайна на неразделна Троица. Всеки чрез светото кръщение бива осиновен от Отеца на светлината чрез заслугата на Сина и чрез силата на Светия Дух. За честването на този празник съществуват свидетелства още през II век, но до IV век той се празнувал заедно с Рождество Христово.
Общият празник се наричал Богоявление, защото при кръщението си в Йорданските води Исус Христос се явил на света за обществено служение. По-късно църквата приела да празнува двете събития поотделно – на 25 декември Рождество Христово, а на 6 януари Богоявление. На този ден за здраве всички участват в освещаването на водата, когато след празнична църковна служба свещеникът хвърля светия кръст във водата.
Българинът вярва, че небето се отваря и Господ изпълнява желания. Ритуалите на Йордановден в традиционния фолклор са свързани с кръщенето и освещаването на водата и кръста, затова и на много места този празник се нарича Водици.
На този ден се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода, където хвърлят кръста, а този сред мъжете, който го хване, ще бъде здрав през цялата година.
На този празник се правят и различни гадания. Например гадае се по бръшляна за здраве и дълъг живот. Освен това за неомъжените в югозападните части на страната се гадае по пръстени коя мома за кого ще се омъжи.
Има вярване, че ако на този ден замръзне китката, с която ръси светена вода свещеника, то годината ще бъде здрава и плодотворна, ако пък на самия ден е топло – житото ще бъде гъсто, а ако и в дните преди празника е меко времето, то годината няма да е хубава. Вярва се също, че ако на този ден духа вятър, цялата година ще бъде ветровита.
Имен ден празнуват хората, носещи имената Йордан, Йорданка, Банчо, Бистра, Богoлюб, Богoлюбa, Богдан, Богдана, Боголюб, Боголюба, Богомил, Богомила, Божан, Божана, Божена, Божидар, Божидара, Божил, Бойко, Бойка, Бончо, Борил, Боримир, Борис, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Дан, Дана, Данка, Данко, Данчо, Динко, Диньо, Капка, Найден, Теодосий, Теофан, Теофана и техните производни.