Велика събота е последният ден от Страстната седмица, предшестващ Великден. В съботата след Разпети петък е погребан Исус Христос. Майката на Исус и жени с миро оплакват тялото на Сина Божи. Пещерата, в която е положен саркофага с тялото на Спасителя, е запечатана и е сложена стража отпред.
Какво се прави на Велика събота?
На този ден за последно се боядисват яйца за Великден.
В съботната сутрин във всички храмове се служи Василиева света Литургия. На този ден хората посещават гробовете на близките си. Затова и се нарича душна събота. Гробовете се преливат, прекадяват, раздават се яйца и хляб.
В събота е времето за месене и печене на великденските обредни хлябове. Текат последните празнични приготовления. Изчиства се всичко в дома. Прави се великденската погача, в средата на която се слага едно червено яйце и по едно бяло за всеки член на семейството. Белите яйца са сурови.
В нощта срещу неделя хората отиват в църквата, за да запалят свещи и да се поздравят с „Христос Воскресе!“. Ако не можете да идете на църква, останете будни и се молете.
В събота е времето за готвенето на празничните великденски вкусотии, но не се ядат все още.
На този ден се препоръчва да поискате прошка от хората, които сте засегнали по някакъв начин, да се сдобрите с околните.
Всичко с готвенето и боядисването на яйцата трябва да приключи преди да се скрие слънцето.
В събота трябва да си изберете празничните дрехи за следващия ден и да се подготвите психически за Великден.
Поверия за този ден
Преди Великден не се подарява нищо от дома си, за да не подарите късмета, здравето и благополучието си.
Ако в съботата е топло, лятото ще е сухо и горещо. А ако е дъждовно и мразовито, лятото ще е хладно.
На Велика събота се спуска Благодатния огън в Йерусалим. Вярва се, че ако Благодатният огън не слезе, тогава да чакаме Страшния съд.