ДТ „Стоян Бъчваров“-Варна представя „Време разделно“ на 28 октомври (вторник), от 19.00 ч. в НЧ „Просвета 1888“гр. Поморие.
Емблематичната литературна творба на писателя Антон Дончев оживява на сцена в най-новата премиерна постановка на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“-Варна. „Време разделно“ в режисура на Бина Харалампиева, с драматургичния текст на Юрий Дачев е трета постановка на екипа от серията спектакли по велики романи след изключителния успех на „Тютюн“ и „Под игото“. Актьорите от варненската трупа ни пренасят в разкъсваната от страдание родопска долина в страшните години на помохамеданчването на местните българи. Разтърсващ спектакъл за съдбовния избор, за любовта, предателството, прошката и достойнството в драматичното историческо време.
След “Тютюн” и “Под игото”,сценичната версия на Юрий Дачев по култовия роман “Време разделно” е естествено продължение на българската историческа линия на Драматичен театър “Стоян Бъчваров”.
Режисьорът Бина Харалампиева създава спектакъл, който пренася зрителя в Родопите на XVII век-в дни на страх,съмнение и непосилни избори.
Манол кехая, поп Алигорко и хората от Елинденя са изправени под жестокия ултиматум на Караибрахим- да спасят живота си с цената на вярата си.
“Време разделно” е разтърсваща история за границата между покорството и свободата, за силата на общността и цената на саможертвата. В този спектакъл чановете звънят не само като предвестници на беда, но и като зов за съпротива, като напомняне, че българският дух оцелява именно в най-тежките времена.
Сценична версия-Юрий Дачев
Режисьор-Бина Харалампиева
Сценограф-Теодора Лазарова
Костюмограф-Свила Величкова
Композитор-Асен Аврамов
Действащи лица:
ПОП АЛИГОРКО – Кольо Стайков – гост
ВЕНЕЦИАНЕЦА – Пламен Димитров
МАНОЛ – Симеон Лютаков
КАРАИБРАХИМ – Стоян Радев
МОМЧИЛ – Виктор Димитров
ГОРАН – Георги Георгиев
ДЯДО ГАЛУШКО – Свилен Стоянов
СЮЛЕЙМАН АГА – Николай Божков
СУЛФИКАР СОФТА – Хенри Ескелинен
ЕЛИЦА – Милвана Христова
ГЮЛФИЕ – Веселина Михалкова
СЕВДА – Зорница Кюркчиева
БАБА СРЕБРА – Даниела Викторова