В църквата „Света Богородица” в Сливен днес се проведе хиротония /ръкополагане/ на архимандрит Йеротей Станиславов Косаков за епископ, с титла Агатополски. На хиротонията присъстваха шестима български митрополити – Великотърновският Григорий, Старозагорският Галактион, Доростолският Авмросий, Пловдивският Николай, Неврокопският Серафим и Сливенският Йоаникий, епископи, архимандрити, игуменът на Зографския манастир и трима монаси от обителта, архимадрити и йеромонаси, свещеници от манастирите в цялата страна.
Решението за ръкополагането на нов епископ на Българската православна църква и назначаването му за викарен епископ на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Йоаникий бе взето на заседание на Светия синод през септември по предложение на сливенския владика.
Архимандрит Йеротей /Ивайло/ Станиславов Косаков е роден на 1 февруари 1977 година във Велико Търново. След завършване на средно образование в родния си град Божият промисъл насочва стъпките му към Софийската духовна семинария, която завършва през 2003 г., след което постъпва като послушник в манастира “Св. Вмчк Георги” в Поморие. Постриган е за монах на 22 декември 2003 г. от Сливенския митрополит Йоаникий и е зачислен към братството на манастира “Св. Вмчк Георги“ – Поморие. Ръкоположен е за йеродякон на 11 май 2004 г. в храм “Св.св. Кирил и Методий“ – Бургас, а за йеромонах – на 16 май 2004 г. в храм “Св. Богородица” – Несебър от Сливенския митрополит Йоаникий. Назначен е за ефимерий в манастира “Св. Вмчк Георги” в Поморие от 17 май 2004 г. От 1 януари 2005 г. е назначен за игумен на манастира “Св. вмчк Георги” в Поморие. Отличен е с офикия архимандрит на 6 май 2008 г. от Сливенския митрополит Йоаникий. Завършва катедра „Теология” при Шуменския университет ”Епископ Константин Преславски” през 2010 г. със степен ”магистър”. Понастоящем е докторант по църковна история в същата катедра. Член е на Сливенския епархийски съвет втори мандат. Член е на Църковния събор.
Титлата Агатополски, която ще носи епископ Йеротей, е на името на древно просиялата епископия на гр. Агатопол, днешен гр. Ахтопол, съществувала от 1443 година до 1830 година, когато е присъединена към Созополската митрополия. През този период епископите на Агатополоската епархия са 25. Първият е епископ Йоаким, ръкоположен през 1443 г. а последният е Йосиф, напуснал епархията през 1830 г.
Град Агатопол е основан около 430 година преди Христа от гръцки колонисти. В древните исторически извори е записано, че в надпис на хан Крум от 812 година се споменава за завладяване на Агатопол от българите. По-късно през 1304 година градът е превзет и от цар Тодор Светослав. Около 1389 година, след превземането на Одрин от турците, одринската митрополия премества седалището си в Агатопол. През 15 век градът се споменава като седалище на епископ. След Балканските войни градът е присъединен към България. Гръцкото му население е изселено, а на негово място се заселват български бежанци от Източна Тракия. През 1918 година град Ахтопол е изцяло унищожен от пожар. Изгаря и старата катедрала „Св. Успение Богородично”, която днешните православни християни на Ахтопол възстановяват./sliven-news.com/
Оправете си историческата част, това са пълни глупости, които пишете! Нито Ахтопол става епископия през !5 в., нито епископите са 25, нито пък последен е Йосиф…
Тук:
https://dveri.bg/983ph
Християнството в Агатопол и Агатополската епископия
Автор: Венцислав Каравълчев
Интересно защо сливенския митрополит се страхува да титулова АНХИАЛСКИ ЕПИСКОП?
Дали пък агатополски е намек, че игумена ни ще бъда запратен в странджанските гори тилилейски!
За да дойде послушен игумен и приятелите на кмета ни да гушнат 25 дека манастирска площ?
Или пък дядото от Слевен с основание се страхува от възстановяване на Анхиалската епархия?