Те са стигали до някогашните Морски бани на Бургас
Когато старите карти проговорят… и поземлените комисии мълчат. Тази парафраза на отколешна мъдрост приляга и за военната карта на Бургаския залив, създадена през 1907 г.
Картата е подготвена по подложка от 1903 – 1904 г., поправена и допълнена през 1907 г. Издадена е от Географския институт – София. Последното издание е част от архива на Поморийската градска община. На картата са нанесени допълнително в цветове лозовите насаждения, пътищата и селскостопанската земя (ниви) към 8.10.1932 г. – собственост на поморийци. Добавките са надлежно заверени от кмета на градския инженер, което й придава доказателствена сила. Видно е, че поморийската собственост обхваща земи, дори и на територията на днешната бургаска община. Поморийските лозя са стигали до т.н. Морски бани на Бургас (района на Морското казино).
Поморийската карта крие в себе си много ценна информация за Бургаския залив и двете съседни общини – Поморие и Бургас.
Силно повреден от времето, оригиналът се съхранявал в Градския музей и галерия (дн. Исторически музей – Поморие). Документът е подложен на дигитална възстановка от МТКЦ •ГЕОПАН• през 2002 г. Общинският музей и галерия предостави още тогава възможността на ГЕОПАН за популяризира този ценен картографски паметник. Така старата карта започва нов живот – в полза на всички, които обичат истината.Тя съдържа богати данни за историята не само на Поморийската община, прочута със своето лозарство и винарство, а и на Западното Черноморско крайбрежие.
Възстановеното изображение в пълен обем от няколко дни, е част от експозицията за поморийското лозарство на „Поморийско злато” АД. Картата е безупречно доказателство за произхода на гроздето, което се използва за реномираната продукция на една от най-известните черноморски винарни.
д-р Стефан ПЕЙКОВ – член на Българска картографска асоциация (БКА)