
Църквата „Рождество на Пресвета Богородица“ е построена от големия майстор строител Генчо Кънев и осветена през 1891 г. По своята планова схема този храм представлява централнокуполната църква с четири свободни колони. Централният купол през 20-те години на миналия век е бил демонтиран. Първоначално камбанарията не е била изградена изцяло, а само основното ѝ тяло.
В началото храмът е имал обикновен дървен иконостас. През 1909 – 1911 г. художникът от Кавакли (Тополовград) Димитър Зограф изработва икони за двете странични крила на иконостаса.
През 1959 г. църквата е цялостно ремонтирана и благоукрасена. Тогава са пристроени канцелариите от двете страни на притвора и е издигната камбанарията. Художниците Николай Ростовцев, Карл Йорданов и Александър Сорокин из-писват стенописите.
Резбованият иконостас е дело на Крум Кошаревски – художник дърворезбар и скулптор. В подиконните пана са разработени битови сцени от ежедневието на поморийските жители: добива на морска сол, лозарството и риболова. Кошаревски е автор и на дърворезбите в бургаските храмове „Св. св. Кирил и Методий“ и „Св. Йоан Рилски“.
Архиерейският трон и клироса (певницата) са изработени от художника дърворезбар Петър Кушлев, автор на иконостасите на около 90 църкви в България и по света.
Красивите икони, благият тон на стенописите, изкусно изработените дърворезби и изключителната акустика на нашия храм подсилват молитвеното настроение по време на богослужбите.
В Списъка на недвижимите културни ценности на територията на Община Поморие съгласно Закона за културното наследство (ДВ бр. 19 от 2009 г.) църквата е архитектурно-строителна и художествена културна ценност от национално значение.
През годините свещениците – предстоятели на храм „Рождество на Пресвета Богородица“ редовно са полагали грижи, със съдействието на общинската администрация и множество дарители, да поддържат благолепието на църковна-та сграда. Независимо от това, към днешния ден храмът се нуждае от следните по-важни ремонтни работи:
1. Диагностика и реставрация на резбованите елементи: иконостасът и архиерейския трон с клироса – обработване със специални препарати против дървояди от специалисти реставратори и цялостно освежаване;
2. Подмяна на дървените прозорци със съвременна дограма, с което да не се допуска навлизане на дъждовна вода и подобряване на топлоизолацията;
3. Подмяна на електрическата инсталация.
4. Подмяна на водопроводната инсталация.
5. Постройка на складово помещение в църковния двор, тъй като за това сега се използват двете малки канцеларии и самият храм. Това създава затруднения на църковнослужителите и придава недобър вид на централната част на храма (наоса);
6. Закупуване (поръчване) на два малки иконостаса на мястото на сега съществуващите до двете западни колони и на два аналоя, които са дърводелска изработка.
7. Закупуване на 4 фенера за кувуклията (украсената маса) за богослуженията на Велики петък.
Горният списък от задачи за поддържане и осъвременяване на църквата „Рождество на Пресвета Богородица“ е само примерен и може да бъде допълнен. Например, за тържественото осветление би било добре да се закупят и поставят още 4 полилея в централната част на храма. Предстоятелят и църковното настоятелство са добре запознати със задачите за подобряване състоянието на сградата и затова при намирането на средства, даренията, те са отговорни за правилното насочване и оползотворяване на тези средства.
Особено бих подчертал необходимостта от бързо решаване на въпроса с реставрацията на прекрасните дърворезби, може би най-значимата материална ценност в нашия храм.
Милчо Скумов, иподякон