Нелегален старчески дом край Поморие бе затворен

Снимка: МТСП

Нелегалният старчески дом „Боброви хълмове“ край Поморие днес бе затворен, а хората от него преместени.

„Възрастните хора в него са били в много тежко състояние. Там е имало 25 човека“, каза в предаването „Лице в лице“ социалният министър Борислав Гуцанов.

„Хората са си затваряли очите досега, защото решаването на проблема е много трудно“, коментира той, а след това изтъкна, че изведените възрастни хора от запечатаната сграда вече се настаняват в редовни домове за възрастни хора или в хосписи, а някои и в болници.

12 са така наречените къщи на ужасите, от началото на акцията ни, проверките ще продължават, допълни Гуцанов. „За мен санкциите за смешно ниски. Предлагаме това да влезе в Наказателния кодекс, предлагаме до 5 г. затвор и да се вдигнат глобите от 25 до 35 хиляди лева. Трябва да се сложи край. Да има и трайно решаване на този проблем.“, заяви социалният министър.

„Само 81 държавни дома има за възрастни хора  в страната, за тях 1919 лева се плащат от министерството на труда  и социалната политика. 75% от пенсията  на домуващите също се взема. Има и 108 частни дома. Държавните приемат около 5600 човека, а частните – 5400“, каза още той.

Ето какво съобщава  днес Министерството на труда  и социалната политика по повод проблема със старческите домове в България:

„Санкциите по Закона за социалните услуги (ЗСУ) се увеличават в пъти – до 25 000 лв. – 30 000 лв., освен че се криминализира дейността за предоставянето им без лиценз, за да спре тази подигравка с хората, която видяхме през последните месеци.“ Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на съвместен брифинг с министъра на правосъдието Георги Георгиев в Министерския съвет. Двамата коментираха предложенията в пакета със законодателни мерки, подготвен от Министерството на труда и социалната политика и Министерството на правосъдието в отговор на откритите нарушения при съвместните проверки на институциите на нерегламентирани обекти, които предоставят незаконно грижи за възрастни хора.

В момента санкциите са между 5000 лв. и 7000 лв., а в най-тежките случаи – 10 000 лв. С предложенията за изменение в ЗСУ някои размери се увеличават тройно. При нарушаване на правата на хората, настанени в социалните услуги, санкцията ще стига 25 000 лева, а при предоставянето им без лиценз тя ще бъде до 30 000 лева.

Предвижда се и при загуба на лиценз да не може да се получи такъв за срок от 5 години. Ако е установена опасност за живота на хората, изобщо няма да се издава нов лиценз. Това ограничение ще важи и за дружества, в чието управление участват хора от ръководството на юридически лица с отнети лицензи. Въвежда се и задължение държавните и общински органи да оказват съдействие на Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ), за да може да се гарантира по-ефективен контрол. Промените в ЗСУ са предложени в Закона за изменение и допълнение на Наказателния кодекс.

„На практика показахме как, когато министерствата работят заедно, държавата може да се справи с всеки проблем. Проблемът с нелегалните домове и хосписи не е от вчера, от онзи ден, но никой не се осмеляваше досега да го отвори“, каза Гуцанов.

Министърът беше категоричен, че трайно решение може да има при създаването на достатъчно домове за възрастни и припомни, че дотук кметовете са предложили 111 сгради, които биха могли да се реконструират. „Това са неизползваеми сгради на болници, училища, детски градини, които могат да станат домове за възрастни хора. Остава сега АКСУ да ги изследва и да се изградят тези нови домове, за да могат хората да живеят достойно в есента на своя живот“, коментира Борислав Гуцанов.

Той заяви, че проверките няма да спрат, защото не става въпрос за кампания, а за държавна политика. „Дори и вчера има открит дом в Бургаско. Това е работа, която трябва да бъде свършена и се върши. Няма как тези хора да продължават да печелят на гърба на нашите близки и родители“, заяви министър Гуцанов.