На дебатите съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов заяви, че те са първите, които са показали на бургазлии какви ще са резултатите от изграждането на петролопровода. „Гигантски танкер ще се изправи пред очите на всички туристи. Никой от почиващите не иска да гледа това гигантско туловище и не иска да се къпе до него”, заяви Костов. „България плаща пари за несъществуващ проект. Съгласен ли е българският данъкоплатец през Народното събрание да плаща на руската резидентура през несъществуващ проект да им издържа агентите?”, коментира Костов.
Иван Иванов от Синята коалиция заяви, че проектът тръгва не в правителството на Иван Костов, а през 1993 г. в правителството на Любен Беров. България няма полза от този проект, само Гърция и Русия имат интерес, заяви депутатът.„Не защитавате българските интереси, а икономическите на други държави. Категорично ясно е, че негативите от проекта „Бургас – Александруполис” са само за България”. Така се обърна депутатът от ГЕРБ Димитър Бойчев от трибуната на НС към народните представители от БСП, които обявиха петролопровода за изключително полезен за страната и гласуваха за неговата реализация.
„На референдумите в Бургас, Поморие и Созопол хората обявиха своята позиция относно проекта. Те не го искат, около 97 процента от гласувалите са против реализацията му. Това е нормалната реакция, защото максималните приходи за България от транзитни такси е 30 млн. долара, а оборотът от туризъм на Южното Черноморие е милиарди левове. С влизането в този проект ние ще погубим летния туризъм – в Александруполис няма туристи, но в Бургас има. Друг е въпросът, че Гърция отдавна иска да привлече нашите туристи в тяхната страна”, каза още Димитър Бойчев. Той обърна внимание и на факта, че вчера от БСП са искали да наложат мораториум върху строителството в целия парк „Странджа”, а днес искат да през цялата му територия да преминат тръбите на петролопровода.
Димитър Бойчев прочете част от становището на Икономическия институт на БАН, в което се казва: От сега още може да се каже, че по цялата дължина на българския участък не може да се изключи потенциалния риск от неволна или умишлено предизвикана авария. При евентуален такъв развой ще са налице неясни за сега икономически, социални и екологични негативни последици. Нещо повече, дори и при нормална работа на петролопровода би следвало да се отчетат и така наречените “пропуснати ползи”, тъй като е очевидно, че реализацията на проекта изключва в голяма степен алтернативното ползване на ресурсите. Вероятно намалението на атрактивността на туризма в региона ще е съществена, но не и единствена негатива последица.
Депутатът от ГЕРБ обърна внимание и на констатациите от доклада на БАН за въздействие на проекта върху културно-историческото наследство, а именно, че трасето ще засегне 228 обекти, които са известни и включени в базата данни на Археологическия музей при БАН. Според състоянието на проучванията и експертни оценки на програмата “Археологическа на България” последната разполага с данни за около 15% от действителния брой на археологическите обекти в страната. Следователно, общият брой на археологически обекти, попадащи в 10-км. граница на трасето е приблизително 3500.
Депутатът от БСП Михаил Миков обяви решението на групата на ГЕРБ за безотговорен акт, вредно решение и видя липса на икономическа и екологична обосновка за отхвърлянето му. Колегата му от БСП Петър Димитров се обърна към хората от Бургас и видя в техните притеснения за опазване на чистотата на екологията в региона лицемерие. Петър Димитров обяви като нагъл факта, че бяха припомнени резултатите от референдумите в три морски общини. Според представителите на БСП те не са били референдуми, а проучване на общественото мнение.
„Говорите са руски петрол и гръцки танкери. Не чух нищо за България и това е нормално, защото този проект не е направен за България. Категорично смятам, че проекта за петролопровода е нецелесъобразен”, каза депутатът от ГЕРБ-Бургас Иван Вълков на колегите си от БСП, които подкрепиха „Бургас – Александруполис”.
Ден по-рано местните лидери на БСП в Бургас обявиха, че депутатът от БСП Михаил Миков не се е обявил за реализация на проекта „Бургас – Александруполис”. Днес той и колегите му от БСП подкрепиха петролопровода в пленарната зала на НС.