Отделението по Съдова хирургия на Бургаската болница отбелязва 3 години с над 2000 операции, съобщи началникът му д-р Валентин Василев. Значимостта на звеното за областта се усети още в първите месеци, защото в него се правят както планови, така и операции по спешност, при които пациентът не би оцелял, ако трябва да се транспортира до друг град. “За 3 години сме извършили някои от най-сложните интервенции. Сред тях са 21 големи реконструктивни операции на пациенти с аневризма ( разширение) на коремната аорта, най-големият кръвоносен съд в човешкото тяло. Отделно спасихме и четирима души, при които аневризмата беше разкъсана. За сравнение обикновено подобни случаи завършват с летален край. Имаме успеваемост, която може само да ни радва. При нас идват хора от цялата страна, но предимно от Бургас и областта. През лятото лекуваме и много чужденци”, каза д-р Огнян Матков.
Отделението по Съдова хирургия има най-високото 3 ниво на компетентност, което означава, че е със статут на университетска клиника и в него могат да специализират лекари без придобита специалност.
Там се лекуват и пациенти с усложнения от захарен диабет, а също и в комбинация със съдови заболявания. Сред най-честите са диабетно стъпало, но и гангрена в напреднал стадий, която налага ампутация на бедрото или подбедрицата. Съдовите хирурзи помагат на пациентите като извършват реконструкция на магистралните съдове, която подобрява кръвообращението и така спасяват крайниците им. В резултат е налице тенденция броят на ампутациите рязко да намалява – от 56 през 2011 година, сега те са по-малко от 20. Отделението работи и в добро сътрудничество с барокамерата, която се намира в Реанимацията и е единствена в областта. В нея се лекуват пациенти с труднозарастващи рани, причинени от анаеробна инфекция. Престоят в барокамерата убива микробите, за които кислородът е смъртоносен.
Отделението има договор със Здравната каса по всички съдови пътеки. В него работят петима лекари – трима със специалност по съдова хирургия и двама специализанти. То разполага със собствена операционна и модерна апаратура, с която се правят изследванията доплерсонография (диагностициране на артериални и венозни заболявания) и ангиография. От януари досега съдовите хирурзи са извършили 600 операции, като се очаква до края на годината да надминат 800.