Решенията, приети на днешното правителствено заседание:
Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори
Със свое постановление правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори за 2024 г. Осигурени са 49 740 лв. за плащане на капиталови разходи, свързани с изпълнение на проект за адаптиране на информационните системи на Комисията за целите на осъществяване на надзора. Увеличението на разходите е по бюджетна програма „Публичен надзор над регистрираните одитори“. Средствата се осигурят за сметка на капиталовите разходи по централния бюджет за 2024 г.
Одобрен е доклад за резултатите от българското участие в заседанието на Съвета по общи въпроси, част „Кохезионна политика“
Правителството одобри доклад за резултатите от заседание на Съвета по общи въпроси, част „Кохезионна политика“, проведено на 28 ноември 2024 г. в Брюксел.
Унгарското председателство инициира дебат, как да се подобри управлението на фондовете за сближаване в бъдеще, в съответствие с принципа на субсидиарност. В своето участие България обърна внимание, че целите за сближаване могат да бъдат постигнати, само чрез запазване на основните принципи на политиката, а именно споделеното управление с Европейската комисия и партньорството с всички заинтересовани участници в подготовката и изпълнението на реформи и инвестиции. Страната ни акцентира върху интегрирания подход за планиране, основан на особеностите и нуждите на отделните региони. Той трябва да бъде насърчаван с цел по- ефективно съчетаване на фондовете за постигане на индивидуални решения, които допринасят за реализирането на европейския дневен ред.
Държавите членки са единодушни, че тези принципи са в основата на една успешна политика за балансирано и устойчиво развитие на ЕС и е необходимо участниците на регионално и местно ниво да бъдат активно и отговорно ангажирани в нея със своя опит и знания. Възможни са подобрения в начина на прилагане на бъдещите фондове за сближаване, които да доведат до по-малко административна тежест и повече резултати. Едновременно с това е необходимо да бъдат запазени онези механизми за управление и приобщаване, които работят добре. Важно е и укрепването и поддържането на капацитета на всички нива на управление на инвестициите в сближаване.
Прието е изменение на програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна
Министерският съвет прие Решение за изменение и допълнение на Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България. С приетото Решение срокът на Програмата се удължава до 4 март 2025 г. при действащите в момента условия.
Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на МТС, МП, МЕ и МС
Правителството одобри разсрочване на възстановяването в държавния бюджет на отпуснати средства по бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията за 2024 г. в размер на 78 689 009 лв. Средствата бяха предоставени през април 2024 г. за проект на НК „Железопътна инфраструктура“ „Модернизация на жп линия София – Драгоман – сръбска граница: жп участък Волуяк – Драгоман, фаза 2“, одобрен за финансиране по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г.
Мярката има за цел да продължи разплащането към изпълнителя по търговския договор и да се избегне прекъсване в работата по проекта. Средствата ще бъдат възстановени в държавния бюджет в срок до 30.06.2025 г. след верификация на извършените разходи от финансиращата европейска програма.
Министерският съвет одобри също допълнителни разходи по бюджета на Министерството на правосъдието за 2024 г. Допълнителната одобрена сума за дължима издръжка и капиталови разходи е общо 7 373 118 лева.
Допълнителни разходи по бюджета на Министерството на енергетиката за 2024 г. в размер на 1 905 925 лв. одобри с постановление Министерският съвет на днешното си заседание. Средствата се осигуряват за сметка на капиталовите разходи по централния бюджет за 2024 г.
С допълнителните разходи ще се осигури финансиране в размер на 1 084 843 лв. на ДП „Радиоактивни отпадъци” от фонд „Радиоактивни отпадъци” (РАО) и от фонд „Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения” (ИЕЯС) за изпълнение на годишната инвестиционна програма на предприятието.
Предвидени са 131 500 лв. за финансиране на община Елин Пелин от фонд РАО, съгласно чл. 93, ал. 1, т. 5 от Закона за безопасно използване на ядрената енергия. С днешното постановление се осигуряват и 689 582 лв. за разплащане по сключени договори на Министерството на енергетиката и на Агенцията за устойчиво енергийно развитие.
Кабинетът одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2024 г. за изплащане на обезщетение по изпълнителен лист във връзка с тежък производствен инцидент на 01.10.2014 г. в завод „Миджур“, село Горни Лом, община Чупрене и за разплащане на дължими такси по Закона за местните данъци и такси.
Одобрени са също вътрешнокомпенсирани промени по бюджета на Министерския съвет за 2024 г. Промените са в рамките на утвърдените разходи по бюджета на МС за 2024 г.
Правителството се разпореди с имоти
По решение на Министерския съвет в полза на Конфедерация на труда „Подкрепа“ се учредява безвъзмездно право на ползване върху имоти – частна държавна собственост. Те се намират в гр. София, район „Изгрев“, ул. „Драган Цанков“ № 35 и представляват реални части от 2 и 3 етаж на сграда. Същите са необходими за изпълнение на основните синдикални дейности на КТ „Подкрепа“ като провеждане на заседания на Изпълнителния съвет, срещи с ръководствата на синдикалните секции и членовете на организацията, консултации, срещи със социални партньори, обучения и подготовка на различни становища и др.
По решение на правителството Община Костинброд получава собствеността върху държавен имот за изграждане на общинска пътна инфраструктура – кръгово кръстовище при бутилиращ завод за безалкохолни и натурални сокове „Кока Кола“- гр. Костинброд. Имотът се намира в гр. Костинброд, местността „Белица“ и е с площ от 6658 кв. м.
По решение на Министерския съвет Община Бяла получава собствеността върху два имота – държавна собственост, с построени в тях административна сграда и естакада. Те се намират в гр. Бяла. Общината ще ги използва за удължаване на съществуваща второстепенна улица, както и за извършване на теренно-археологически проучвания в района на „Антично селище и късноантична крепост“, разположена на нос „Св. Атанас“. След проучванията в имотите общината възнамерява да извършва дейности по съхранение, консервация, реставрация и социализация на разкритите находки и ценности. Досега те са били с предоставени права за управление на Министерството на вътрешните работи, за изпълнение функциите на Главна дирекция „Гранична полиция“ – Регионална дирекция „Гранична полиция“ – Бургас.
Правителството взе решение да се промени статутът на имоти, ползвани от Държавно предприятие „Фонд затворно дело“ в област Пазарджик, от публична в частна държавна собственост. Единият имот се намира в село Щърково, община Лесичово, и е с площ 12 680 кв. м, с построени в него шест сгради. Вторият имот – в село Ивайло, община Пазарджик, е с площ 17758 кв. мис построени в него две сгради. Имотите са в управление на Министерство на правосъдието – ДПФЗД, като към настоящия момент нямат публични функции и не се ползват по предназначение.
По решение на Министерския съвет Община Червен Бряг получава правото на собственост върху имот – частна държавна собственост. Той се намира в м. „Пенков остров“, с. Горник и представлява терен с площ 472 кв. м. Имотът ще бъде използван за изграждане на инженерна инфраструктура – довеждащ път, електро- и ВиК захранване. Дейностите са част от проект за изграждане на инсталация за компостиране на „зелени отпадъци“ и/или биоразградими отпадъци в община Червен бряг с предвидена бъдеща площадка за третиране на строителни отпадъци. Общината ще трябва да прехвърли терена обратно на държавата, ако не реализира предвидените дейности до пет години от придобиването му.
По решение на Министерския съвет Община Варна получава собствеността върху имот-частна държавна собственост в гр. Варна за осъществяване на социални дейности от звено ,,Майка и бебе”, гр. Варна. Имотът представлява самостоятелен обект с площ 312,45 кв. м, разположен на първия етаж на блок 9 в ж. к. ,,Дружба”. Звено „Майка и бебе” е структура на Комплекса за социални услуги за деца и семейства към общината. Дейностите предполагат публичен характер на имота. Затова кметът на Община Варна трябва да състави акт за публична общинска собственост.
Одобрени са резултатите от българското участие в Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част „Здравеопазване“
Министерският съвет одобри резултатите от редовно заседание на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (част „Здравеопазване“) /EPSCO/, проведено на 3 декември 2024 г. в гр. Брюксел, Кралство Белгия.
Политическият дебат обхвана темата за развитието на фармацевтичния сектор в Европейския съюз във връзка с публикувания през септември 2024 г. Доклад за „Бъдещето на европейската конкурентоспособност“. В изказванията се открои необходимостта Общността да създаде условия за намаляване на бюрократичните тежести за индустрията и да ускори процедурите за пускане на пазара на лекарства. Същевременно, бяха изразени очаквания за прилагането на ясна регулаторна рамка, съобразена с изискванията за защита на личните данни.
В рамките на Съвета министрите приеха с квалифицирано мнозинство Препоръка на Съвета за среда без дим и аерозоли. Унгарското председателство подчерта, че препоръката няма обвързващ ефект, а добавената препратка към ревизия на Директивата за тютюневи изделия има за цел да предвиди провеждането на оценка на въздействието. В допълнение, министрите одобриха Заключения за подобряване на сърдечно-съдовото здраве в ЕС и Заключения за улесняване на донорството на органи и трансплантацията.
По време на Съвета министър д-р Кондева проведе среща с европейския комисар по здравеопазване и безопасност на храните – г-н Оливер Вархей.
Кабинетът одобри близо 2 млн. лева за осигуровки за учениците в дуално обучение
Кабинетът одобри допълнителни 1 916 215 лв. за задължително социално и здравно осигуряване на учениците, включени в дуално обучение (обучение чрез работа).
С отпуснатите средства ще се разплатят дължимите суми за задължително социално и здравно осигуряване на до 2 500 ученици от XI и XII клас, назначени на трудови договори за обучение чрез работа.
През 2024 г. със законодателни изменения се въведоха мерки за системна подкрепа на работодателите, които сключват договори с ученици за обучение чрез работа. С допълнението на Закона за професионалното образование и обучение дължимите социални и здравни осигуровки на учениците, назначени на трудови договори за обучение чрез работа са изцяло за сметка на държавата. Мярката влезе в сила на 1.04.2024 г., като дължимите социални и здравни осигуровки на учениците се заплащат от бюджета на Министерството на образованието и науката.
Над 182 000 са студентите във висшите училища в България
Студентите през академичната 2023/2024 година са 182 759, което е с близо 3 000 повече от предходната година. Това показват данните от Националната карта на висшето образование, която беше актуализирана днес от Министерския съвет.
В образователна и квалификационна степен „бакалавър“ и „професионален бакалавър“ се обучават над 120 000 студенти, а за „магистър“ учат над 58 000. Действащите студенти – български граждани са 167 022, което е над 91% от всички, а чуждестранните 15 737 (9%). Броят на докторантите във висшите училища е 5673.
Най-масовите професионални направления в национален мащаб са „Икономика“, „Педагогика“, „Медицина“, „Администрация и управление“, „Педагогика на обучението по …“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Информатика и компютърни науки“ и „Здравни грижи“. В тези осем направления се обучават над половината действащи студенти в национален мащаб.
Към момента на актуализирането на Картата за 2024 г. в страната има 51 акредитирани висши училища , от които 38 държавни и 13 частни. Най-много (27) са в Югозападния район (вкл. София), а най-малко университети и техни филиали има в Северозападния район.
Националната карта на висшето се актуализира ежегодно, а информацията от нея се използва за определяне на държавната политика за висшето образование, включително приема в определени направления и специалности и разкриването на нови университети или филиали. Целта е да има балансирано развитие на мрежата от висши училища, която да отговаря на реалните нужди на регионите и на прогнозите на пазара на труда.
Юридическият факултет на СУ получава безвъзмездно за управление имот, придобит от държавата чрез дарение
Софийският университет „Св. Кирил Охридски“ получава безвъзмездно за управление апартамент в район „Възраждане“ в столицата, който ще бъде използван за нуждите на Юридическия факултет.
Със свое решение Министерският съвет даде съгласие държавата да придобие безвъзмездно чрез дарение частен имот с площ от 97,73 квадратни метра да бъде обявен за публична държавна собственост и предоставен безвъзмездно за управление на Софийския университет.
Такова желание е изразила в свое писмо собственичката на имота. По този начин ще се изпълни волята на починалата й дъщеря, която искала апартаментът да бъде дарен на държавата и да се използва за нуждите на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната
Министерският съвет прие постановление, с което се одобряват допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната за 2024 г.
С приетия акт се осигуряват допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната в размер на 38 000 000 лева за съпътстващи разходи по придобиването на новия тип боен самолет – I етап (транспорт, ДДС, мита и други разходи, свързани е изпълнението на международните договори), с което ще се повишат необходимите отбранителни способности на въоръжените ни сили за предотвратяване, възпиране и отговор на възможните заплахи срещу страната и за изпълнение на съюзните ангажименти на Република България в сложната среда на сигурност.
Одобрено е извършването на допълнителни разходи от държавните културни институти
Министерският съвет прие Решение за даване на съгласие за извършване на допълнителни разходи за 2024 г. от държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на културното и аудио-визуалното наследство, държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства и училищата по изкуствата и културата.
С Решението се дава съгласие министърът на културата да включи в бюджетите на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на културното и аудиовизуалното наследство, държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства и училищата по изкуствата и по културата, допълнителни разходи в размер на 6 083 550 лева, разпределени както следва:
а) за държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на културното и аудио-визуалното наследство – в размер до 2 651 500 лева;
б) за държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства – в размер до 2 943 987 лева;
в) за училищата по изкуствата и по културата в размер до 488 063 лева.
Приетото решение няма да доведе до въздействие върху държавния бюджет.
Приети са две допълнения на решения на Министерския съвет
С две решения на правителството са одобрени допълнение на РМС № 868 от 16 декември 2024 г. за приемане на стандарти за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели през 2025 г. и допълнение на РМС № 866 от 2024 г. за утвърждаване на нормативи за час програма на Българската национална телевизия и Българското национално радио за 2025 г.
С тях се обвързва срокът на влизането им в сила с влизането в сила на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. Предложената промяна се налага поради обективната невъзможност за приемане на държавния бюджет за 2025 г. от Народното събрание до края на календарната 2024 г.
Едновременното влизане в сила на двете решения и ЗДБРБ за 2025 г. ще гарантира законосъобразното прилагане на новите стандарти за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели през 2025 г. и предоставянето на общата субсидия за финансиране на делегираните от държавата дейности по бюджетите на общините. Ще се осигури и законосъобразното прилагане на новите нормативи за час програма на обществените медии за 2025 г., съобразно определените им със закона бюджетни взаимоотношения с централния бюджет, в съответствие с основните допускания и параметрите на бюджета за 2025 г.
Одобрени са допълнителни капиталови разходи на Комисията за защита от дискриминация
Със свое постановление Министерският съвет одобри допълнителни капиталови разходи в размер на 95 000 лв. по бюджета на Комисията за защита от дискриминация за 2024 година. Средствата са предназначени за придобиване на компютри и софтуер, стопански инвентар и транспортни средства. Сумата се осигурява на основание чл. 109, ал. 3 от Закона за публичните финанси и е за сметка на капиталовите разходи по централния бюджет за настоящата година.
Правителството отпуска средства за финансиране на разходи за охрана от полицейски органи на „Метрополитен – София“ за периода 01.04.2024 г. – 31.12.2024 г.
Правителството одобри допълнителен трансфер в размер 15 572 840 лв. по бюджета на Столична община за финансиране на разходи за охрана от полицейски органи на Стратегически обект за националната сигурност „Метрополитен – София”.
Метрото е основна транспортна система в София, превозваща значителен брой пътници на масовия градски транспорт и допринася за изпълнението на ключови цели за развитие на града. То е обект от стратегическо значение за националната сигурност, поради което охраната му през годините се осъществява от звено на СДВР с цел гарантиране на сигурността и спокойствието на гражданите и гостите на София.
Необходимите средства ще се осигурят за сметка на преструктуриране на разходите и/или трансферите по централния бюджет за 2024 г.
Правителството одобри вътрешнокомпенсирани промени по бюджета на Министерството на външните работи
Министерският съвет одобри днес вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерството на външните работи за 2024 г. Със средствата, в размер на 80 000 лева, ще бъдат финансирани дейности по провеждане на Международен форум „България в контекста на националното икономическо развитие и зеления преход” в гр. Стара Загора за обмяна на експертиза между представители на българската държавна администрация (ресорни министерства и агенции), част от Междуведомствения координационен механизъм (МКМ), както и за други заинтересовани страни, имащи отношение към процеса на присъединяване на Република България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), включени в Пътната карта за действията по присъединяване на Република България към ОИСР в периода 2023-2025 г., утвърдена с Решение № 301 от 13 април 2023 г. Целта на форума е осигуряване на специализирана подготовка, устойчивост в изграждането на експертен, административен и технически капацитет, обмен на експертиза, споделяне на опит и добри практики – включително и с международно участие на чуждестранни експерти – с участниците в МКМ и други заинтересовани страни, имащи отношение към процеса на присъединяване на Република България към ОИСР.
С част от предоставените средства ще бъдат обезпечени планирани разходи по брандиране на Международния форум и реализиране на публична комуникация по процеса на присъединяване на Република България към ОИСР, включваща осигуряване на информационни и промотиращи материали (вкл. отпечатване и разпространение на луксозна брошура относно последния икономически преглед на страната от ОИСР), брандирани артикули и др., и тяхното разпространение сред професионалната общност, бизнес средите и представители на местната власт, академичния и неправителствения сектор с цел привличане на вниманието, информиране и осигуряване на подкрепа от българската общественост за процеса на присъединяване и членството на България в ОИСР.
Одобрени са промени по бюджета на Министерство на икономиката и индустрията
Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на икономиката и индустрията за 2024 г. Средствата са необходими за финансово обезпечаване на капиталови разходи на Българския институт по метрология (БИМ), който е второстепенен разпоредител към икономическото ведомство.
С приетият акт ще се поднови и надстрои съществуващата база на БИМ, така че да е адекватна на навлизащите през последните години иновативни технически решения и методи и за осигуряване на международно признати и иновативни услуги за бизнеса, в съответствие с Дългосрочната програма за развитие на националните еталони на България за периода 2024 г. – 2028 г.
Новото оборудване ще гарантира законовите изисквания и задължения, свързани с измерванията и ще допринесе за формирането на конкурентна и устойчива бизнес среда.
Приетият проект на акт не води до въздействие върху държавния бюджет.
С 3.7 млн. лева се финансира националната програма за полярни изследвания
Правителството одобри днес 3 700 000 лева за изпълнение на дейности по Националната програма за полярни изследвания „От полюс до полюс“ 2022 – 2025 г. Чрез нея се финансират съвременни научни изследвания в отдалечени полярни райони на Антарктика и Арктика.
С одобрените днес средства ще се осигури успешното завършване на 33-тата антарктическа експедиция. Заложено е финансиране и за логистичната поддръжка на Българската антарктическа база.
По Националната програмата се привличат млади учени, създават се научни мрежи между организации и висши училища, което повишава и научно-изследователския капацитет на страната.
Одобреното днес финансиране е за сметка на преструктуриране на разходи и/или трансфери по централния бюджет за 2024 г.
Одобрени са допълнителни средства по бюджета на КРС
Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията за 2024 г. Средствата, в размер на 9 930 943 лева са предназначени за обезпечаване на предстоящи плащания по сключени договори за изпълнение на Инвестиционната програма на регулатора.
С приетото решение се осигурява финансов ресурс за закупуване на измервателна апаратура за Национална система за мониторинг на радиочестотния спектър за граждански нужди, изграждане на лаборатория за електромагнитна съвместимост за тестване и контрол на радиоелектронна апаратура, разработване на система за образуване на пощенските кодове в България и др. дейности по сключени вече договори на Комисията.
Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерство на културата
Министерският съвет пpиe Постановление за одобряване па допълнителни разходи/трансфери по бюджета на Министерство на културата за 2024 г.
С постановлението се осигуряват средства в размер 2 660 611 лв. за финансово обезпечаване па сключени договори за теренни археологически проучвания и теренна консервация на недвижими археологически културни ценности, консервационно-реставрационни дейности на недвижими културни ценности, основен ремонт на дълготрайни материални активи и при добиване па дълготрайни материални активи.
Средствата се осигуряват за сметка па капиталовите разходи по централния бюджет за 2024 г.
Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на НСИ
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни капиталови разходи по бюджета на Националния статистически институт (НСИ) за 2024 година в размер на 1 093 944 лв. които ще бъдат използвани за изграждане на информационни системи и за привеждане на информационната и комуникационната инфраструктура на НСИ в съответствие с европейското и националното законодателство. Част от средствата ще бъдат изразходвани за осигуряване на лицензи за сървърните информационни системи.
Официалната статистика, която се произвежда от НСИ е в основата за изработването на публичните политики и за вземане на информирани управленски решения, а Националният статистически институт е уважаван партньор на Евростат в производството на европейска статистика.
През последните години обемът и изискванията към качеството на статистическите изследвания непрекъснато се увеличава, нараства и количеството данни, които се произвеждат както за нуждите на страната, така и на Европейския съюз, което е видно от Националната статистическа програма. Статистическите изследвания стават все по-сложни, а класическите статистически методи отстъпват място на интердисциплинарните. Широко навлизат информационните системи, а критериите на които трябва да отговаря управлението на информационната сигурност непрекъснато се повишават. Това е свързано с бързото внедряване на нови технологии и актуализиране на съществуващите.
Настоящото увеличение на капиталови разходи ще гарантира непрекъснатостта на статистическия производствен процес, легитимността и съвместимостта на използвания софтуер, което ще даде възможност НСИ да продължи да произвежда обективна и качествена статистическа информация в полза на обществото.
Одобрени са промени по бюджета на Министерството на здравеопазването
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на промени по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г. във връзка с увеличаване на капитала на търговско дружество и проект на Решение на Министерския съвет за увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на „Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Пантелеймон – Ямбол” АД, гр. Ямбол, чрез парична вноска в размер на 11 580 940,00 лева.
Средствата от увеличението на капитала ще се разходват за индексиране на цената на договор от 22.02.2021 г.; допълнителни строително-монтажни работи и доставки на компютърна техника/периферни устройства, за медицинска апаратура и за системи за контрол на достъпа с цел завършване на новия болничен комплекс към ,,МБАЛ „Свети Пантелеймон – Ямбол“ АД.