В българския народен календар първата седмица от големите Великденски пости е наречена Тодорова неделя. Днешният празник носи името си от Свети Тодор и тази година се отбелязва на 8 март.
Свети Теодор Тирон, според легендите е воин, мъченик и светец, почитан заради своята вяра и смелост.
Тодоровден е празник, посветен на конете и тяхната плодовитост. Това е време за молитви и обреди, свързани със защитата на конете и доброто им здраве. Следващата седмица започва с нови надежди и очаквания.
Поверието разказва, че на днешния ден Свети Тодор съблича своите девет кожуха, яхва бял кон и отива при Господ да измоли лятото да се върне на Земята. И понеже Господ уважава светеца, още докато той изрича молбата си, отвън, на мястото, където е забито копието на светеца, започва да се издига пара и земята се затопля.
Обичаите на Тодоровден
-При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой.
-Жените размесват и раздават помежду си обредни хлябове като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм.
-После идва ред на атрактивното конно състезание – кушията. Победителят в нея се награждава – конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода.
-Обредната трапеза за празника включва пита с мая, супа от гъби и „тудоровска леща“.
Тодоровден е повод за тържества и събирания на семейството и приятелите. Хората се събират около трапезата, която е богата и разнообразна, и се радват на вкусните ястия и веселите обичаи, които този празник предлага. Тържествата често продължават до късно вечерта, като се пеят песни и се играят хора.