От 6-ти до 10-ти юни 2018 г. в Поморие се проведе XV Международен фестивал на православната музика „Света Богородица – Достойно есть“. Той бе открит с посрещане на чудотворната икона „Достойно есть“ и с лйтийно шествие по главната улица със стотици участници от България, Германия, Молдова, Украйна, Румъния, Русия, Сърбия, Македония и Полша .
С разрешение на Светия синод чудодейната икона бе изложена за поклонение в храм „Свето Рождество Богородично” по време на фестивала, а от 10 юни тя е поставена за поклонение в манастир „Свети Георги“ в Поморие.
Фестивалът събра на едно място трима архиереи: Н.В. Пр Сливенския митрополит Йоаникий, Старозагорския митрополит Киприан и западно и средноевропейския митрополит Антоний, които извършиха водосвет при официалното откриване.
Владимир Дудочкин, кмет на побратимения с Поморие руски град Троицк, пристигна в Поморие специално, за да подкрепи събитието.
Тази година Международният фестивал мина под знака на П.И. Чайковски, по повод 125 години от кончината му и на С.В Рапманинов, по повод 75 години от кончината му. Всеки един хоров състав бе задължен да включи в своята представителна програма поне по една от религиозните творби на двамата композитори.
В концертните изпълнения на юбилейното издание участваха 15 български и 15 чужди хорови състави от Германия, Молдова, Украйна, Румъния, Русия, Сърбия, Македония и Полша .
Както и през изминалите години, концертните изпълнения се проведоха в храма-домакин “Рождество на Пресвета Богородица”. Участниците бяха разпределени в три категории: 1 кат. – църковни хорове; 2 кат. – източно-църковно пение и 3 кат. – смесени и еднородни хорове или вокални ансамбли.
Техните изпълнения внимателно се прослушваха от членовете на фестивалния секретариат, с председател Негово Високопреосвещенство Старозагорски митрополит Киприан, като след това всеки хор или изпълнител, бе удостояван и със съответна грамота за участие от музикалния директор на фестивала Йорданка Панчева-Туджарова. Почетен председател на фестивалното жури е протопсалт доц. Димитър Димитров, а членове са иконом Кирил Попов, доц. д-р Весела Гелева и Таня Никлева-Владева.
В първия ден на фестивала участие в концерта в храм „Рождество на Пресвета Богородица” – Поморие взеха:
Представителен камерен хор на Българската Западно- и Средноевропейска епархия -„Св. Цар Борис – Покръстител“ – гр. Берлин, Германия, кат. 1
-Дамски хор „Благовестие“ – Поморие, България, кат.1
-Хор „Св. Наум Охридски“ – София, България, кат. 2
-Сборен хор от Академичен хор „Белканто” и Хор на младежите и студентите – Дубна, Русия, кат. 3
По традиция, както всяка година по време на Международни фестивал за православна музика “Света Богородица – Достойно есть” , така и тази се проведе среща на всички диригенти и индивидуални участници, на която те представиха своите формации и изпълнения. Тази година тя се проведе на 7 юни в Градската художествена галерия „Дечко Стоев“ в гр. Поморие.
Като фестивален директор г-жа Йорданка Туджарова приветства дейците на певческото изкуство и с радост отбеляза, че в 15-то издание има 15 нови хорови формации, както и че в тазгодишния фестивал участват около 700 професионални певци, непрофесионални хористи и деца. Всеки от диригентите направи кратка визитка на своите хорове като някои споделиха свои успехи, други разясниха своя репертоар, а трети изказаха своята благодарност към организаторите на форума и любовта си към църковната музика. Иконом Кирил Попов като член на музикалната комисия също приветства хоровете и разгледа темата на 15-то фестивално издание, което е свързано с П. И. Чайковски по повод 125 години от кончината му и 75 години от кончината на С. В. Рахманинов. Той представи накратко биографиите им, като отбеляза върховите им постижения в областта на църковната музика.
Официално бе представен като гост маестро Стоян Бабеков, който за първи път идва на престижния хоров форум. Той е дългогодишен диригент и е композирал стотици вокални произведения. Автор е на три концерта и много творби за различни инструменти. Има редица награди, между които орден “Св.Св. Кирил и Методий” І степен и “Пожизнена награда за принос към нацията и държавата” от Министерство на културата и златна значка от Министерство на народната отбрана, “Златна лира” от Съюза на музикалните дейци и “Златно петолиние” от Съюза на българските композитори, медали от конкурси у нас и в чужбина.
Впечатляващо е, че за първи път във фестивалната програма се включи певческият състав на Старозагарската опера, който бе представен от неговия диригент Младен Станев.
Срещата продължи с неформално общуване между ръководителите на хоровете, които разговаряха по актуалните проблеми, стоящи пред изпълнителите на православна музика.
Фестивалните концерти в храм „Рождество на Пресвета Богородица“продължиха на 7 юни с участието на:
-Смесен хор „Певница” – Алексинац, Сърбия, кат. 3
– Православен ансамбъл „Преображение“ – Житомир, Украйна, кат. 3
-Църковен хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ Ботевград, България, кат. 1
-Църковен хор при храм „Св. Тихон Аматунтски“ – с. Тихоново, Менделеевски район, Автономна република Татарстан, Русия, кат. 1
-Църковен хор „Св. Йоан Златоуст“ – Пирот, Сърбия, кат.1
-Църковен хор при храм „Свети Йоан Рилски” – Търговище, България, кат. 1
-Калин Кирилов – София, България, кат. 2
-Семеен църковен хор „Чешма варуита” при храм „Св. Димитър” – с. Криничное, Болградски район, Одеска област, Украйна, кат. 1
– Девически хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ Красногорск, Русия, кат. 1
Вечерта на откритата сцена пяха: Църковен хор при храм „Св. Тихон Аматунтски“ – с. Тихоново, Менделеевски район, Автономна република Татарстан и Смесен хор „Певница” – Алексинац, Сърбия.
На 8 юни участие във фестивалните концерти в храм „Рождество на Прсв. Богородица“взеха:
-Камерен църковен хор „Св. великомъченик Пантелеймон” – Велес, Република Македония ,кат. 1
-Йеромонах Юстин Зографски – София, България, кат. 2.
-Камерен хор „Кристинопол” при Народен дом – Червоноград, Украйна, кат. 3
-Вокален ансамбъл „Кантикус де Орис“ – Пловдив, България, кат. 3
-Хор „Надсяння” – Лвов-Винники, Украйна, кат.
-Квартет при Шипченски манастир „Св. Рождество Христово“ гр. Шипка, България, кат. 1
-Детско-женски хор „Созвучие” при Детска школа по изкуствата „Михаил Иванович Глинка” Троицк, Москва, Русия , кат. 3
-Хор при Държавна опера – Стара Загора, България, кат. 3
Вечерта на откритата сцена се изявиха: Девически хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Красногорск, Русия и Православен ансамбъл „Преображение“ – Житомир, Украйна
Фестивалните концерти в храм „Рождество на Пресвета Богородица“продължиха на 9 юни със следните участници:
-Църковен хор „Св. Климент Охридски“ – София, България, кат. 1
-Женски хор ,,Воскликновение” – Хайнувка, Полша, кат. 1
-Хор „Покров на Пресвета Богородица”- София, България, кат. 1
-Дамски хор „Ренесанс“ при АМТИИ – Кишинев, Молдова, кат. 3
-Академичен смесен камерен хор „Гаудеамус”при АМТИИ – Пловдив, България, кат. 3
-Хор „Ave Musica” – София, България, кат. 3
– Мъжки хор „Гавриил Музическу“ при АМТИИ – Кишинев, Молдова, кат. 3
-Академичен хор „Ангел Манолов“ при Национален студентски дом – София, България, кат. 3
Сборен хор на фестивала закри деня с четири произведения, а именно:
- Пьотр Илич Чайковски – „Отче наш“, дирижира доцент протопсалт Димитър Димитров
- Сергей Рахманинов – „Приидите поклонимся“, дирижира Таня Никлева-Владева
- Сергей Рахманинов – „Богородице Дево“, дирижира Старозагорски митрополит Киприан
- Дмитрий Бортнянски – „Многолетствие“, дирижира иконом д-р Кирил Попов
Вечерта в читалище «Просвета 1888» концерт изнесоха Семеен църковен хор „Чешма варуита” при храм „Св. Димитър” – с. Криничное, Болградски район, Одеска област, Украйна и хор „Ave Musica” – София, България
На 10 юни се проведе Света Божествена Литургия в храм „Рождество на Пресвета Богородица“ – Поморие, отслужена от Н.В.Пр. Сливенския митрополит Йоаникий в съслужение със свещеници от храма и гости, с певческото участие на хорове от фестивала.
Хорове от фестивала участваха в Св. Божествена Литургия в храмовете „Успение на Пресвета Богородица“ в Несебър и Бургас, „Преображение“ – Поморие и в манастир„Св. Георги“- Поморие
В заключителният концерт на 10 юни взеха участие с по едно изпълнение всички участници от фестивала, които бяха наградени лично от кмета на община „Поморие Иван Алексиев, както и отличени от музикалната комисия. На финала тържествено бе изпята „Многая лета“ от всички присъстващи в храм „Рождество на Пресвета Богородица“.
Триумф на православието и с лекцията "Ранното християнство в Анхиало". Фестивалът е постфактум от цялостното разпространение на християнството в древния град!