Трескавото отброяване на дните до отпуска винаги преминават по-бавно, отколкото самата почивка. Особено през лятото, когато посвещаваме дните на пътувания, морето, плажните приключения и другите удоволствия на дългите топли дни. Завръщането към реалността след края на отпуска могат да се окажат трудни и тежки. Но съществуват и някои хитрини, с които да избегнете т.нар. “следваканционна депресия”.
Какво се случва по време на отпуска? На първо място – с приятното се свиква по-лесно. Когато напуснете рутинното си ежедневие, изключите алармата и преминете на “отпускарски режим”, тялото ви бързо се адаптира към свободния график на сън и забавления, което може да се окаже най-трудния за преборване фактор. Особено ако почивате повече от 10 дни.
Друг проблем е пренебрегването на здравословното хранене по време на почивката, промяната на климата при пътувания, както и фактът, че често богатата ваканционна програма може да се окаже по-уморителна от нормалното ви ежедневие.
Ето какво да направите, когато се върнете от отпуска:
– Планирайте “транзитния уикенд”. Завръщането от почивка за два дни пред телевизора няма да ви се отрази добре. Вместо това, когато се приберете си създайте приятни емоции у дома, с близки и приятели, така че да не усетите контраст между вълнуващия отпуск и скучното ежедневие.
– Осигурете си динамично ежедневие. Заложете на спорт, ново хоби или организирайте приятно събиране с приятели. Така преминаването към нормалната рутина няма да ви остави усещане за емоционален шок.
– Не бързайте да се подлагате на тежки диети или строги режими, ако сте се поотпуснали по време на отпуска. Това само ще стресира допълнително организма ви. Прибирането у дома трябва да е приятно и спокойно.
– Подсилете имунната си система с подходяща храна и достатъчно сън. Дългите дни на плажа и забавленията уморяват, та дори и тази умора да е сладка. Още повече, при смяна на сезоните тялото ви се нуждае от допълнителна стимулация.
– Започнете да планирате следващото пътуване. По-голямата част от нас са “програмирани” да се справят с ежедневния стрес с очакване на приятно преживяване. Независимо дали става дума за спа уикенд, излет с приятели, или коледната почивка, планирането на ново приключение ще ви освободи от неприятното усещане на празнота след края на отпуска.
– Не заравяйте спомените си. Вместо това ги оставете на показ, така че да ви вдъхновяват. Споделяйте снимки в социалните мрежи, вплетете сувенирите в интериора на дома си и на работното място, превърнете преживяванията си в източник на положителни емоции.
Ако все пак почивката ви е оставила силно емоционално впечатление и ви налегне депресия, може би това е знак, че нещо в живота ви не е както трябва. Психолозите съветват, ако не можете да се справите с усещането за неудовлетвореност, да откриете причината и да я поправите. Животът е кратък, а работата и начинът ви на живот трябва да ви правят щастливи.