130 години отбеляза Читалище “Просвета 1888” в Поморие с богата програма през ноември. Имаше две изложби „Старопечатни книги от фонда на библиотеката“ и „130 години НЧ „Просвета 1888“, както и представяне на новите книги на авторите от Поморие Валя Георгиева и Анна Кабанова в седмицата на библиотеката . В занимателна любознателница участваха ученици от СУ “Иван Вазов”. Прожектирани бяха два филма – игралният филм “Мигове в кибритена кутийка“ на режисьора Мариана Евстатиева-Биолчева и документалният филм за режисьора Иван Андонов „Поне за миг да полетя”. Концерт изнесе мажоретен състав и танцова формация “Фреш” на Въведение Богородично. Читалищен театър “Просвета” представи спектакъла по Дарио Фо „Няма да платим! Няма да платим!”, а музикално- поетичният спектакъл “Усещане за любов” бе по музика на Теодосий Спасов и с участието на Бойка Велкова и Ивайло Захариев. На финала се състоя празничният концерт „Честит рожден ден, читалище“, с участието на децата от школата по пиано към читалището с ръководител Албена Каварджикова, мажоретките от Танцова формация „Фреш” с ръководител Жулиета Малчева и момичетата от литературен клуб „Звъниче” с ръководител Мариана Маринова. 35-минутен филм умили публиката, връщайки я 130 години назад във времето и припомняйки за стотиците деятели на читалищната дейност от 1888 г. до наши дни.
НЧ “Просвета” е основано през 1888 г. от родолюбиви българи в Анхиало. През своята 130-годишна история винаги е било духовен център на Поморие и общината. В началото читалището се помещава в малка дъсчена постройка, през 1935 г. е в масивна двуетажна сграда и стига до модерен стъклен палат през 2012 г. Разполага с най-богатата библиотека в община Поморие – 70 000 тома литература, има голям театрален салон, балетна зала, кабинети. През 1898 г. е създаден любителски театър, който е вече със 120 -годишна история. В читалището работят и развиват своята дейност още Танцов Клуб, Мажоретен състав, школи по балет, студио “Художествено слово”, школа по пиано, клуб “Краезнание” и др. Читалище “Просвета 1888” участва в организирането на Национални поетични празници “Яворови дни” вече 60 години; на Националната Седмица на морето – повече от 27 години; на Празниците на виното “Море от вино” – 17 години; на Националния фестивал “Ритъмът на морето” на духовите оркестри и мажоретни състави – вече 14 години.
На юбилейния рожден ден читалищните дейци обещаха да пазят читалището като духовен стожер и да се движат напред, за да могат и следващите поколения да могат да честват още много юбилеи.