Собственици на имоти възразяват срещу проектна заповед за обявяване на защитена зона BG0000620 „Поморие”

107986385_2685460968398913_6341079326898560454_nВ заседателната зала на Община Поморие се проведе обществено обсъждане във връзка с проектна заповед на Министъра на околната среда и водите за обявяване на защитена зона BG0000620 „Поморие”.  Обсъждането беше осъществено по искане на собственици на обработваеми земи и солници и представители на ловно-рибарско дружество. На нея присъстваха народните представители Ася Пеева, Галя Желязкова и Стойно Стойнов, кметът на Община Поморие Иван Алексиев и председателят на Общинския съвет Адам Адамов.

Общо бе мнението на присъстващите, че терените на бившите солници са неправилно/грешно отразени в проекта на защитената зона през 2007г. от една единствена екологична организация при разглеждането на картния материал без паралелно сверяване на местообитанията и другите терени, за което е необходимо ново преразглеждане.

От 1990 насам, собствениците водят борба да си възвърнат собствеността и това донякъде се случи с приемането на Кадастралната карта на Поморие. Но това е само на хартия. Нито един собственик не може реално да получи терен, а още по-малко да произвежда сол, се казва в обобщеното писмено възражение на собствениците, защото няма солници във вида на отнемането им през 1947г. с възможност за самостоятелно солопроизводство. Има една обща площ, обрасла с тръстика, която за да бъде възстановена, изисква много пари и труд. Освен това солницата е една обща. Те попитаха  от кого ще се финансира направата на нови солници? Няма изпарителни басейни – дигите и валовете, създадени от държавното предприятие са частично или изцяло разрушени и не могат да изпълняват предназначението си. Изградени са в самото езеро, което е държавна собственост. А без тези диги и валове няма солопроизводство, няма отводняване на сладките води.

107902479_2808901172710637_4791630760370540239_n

Собствениците на терени изтъкнаха, че на бавните процедури по възстановяването на собствеността на солниците се дължи заключението, че тези терени са държавна собственост и са водни площи, което не отговаря на истината. Те са частна собственост и в момента са затревени засушени терени, като и в бъдеще ще остават такива, предвид упоменатите причини. И още. Така направеното заключение продължава да се препредава от министерство в министерство, от документ в документ и да лишава собствениците от възможността да си ползват собствеността.  А в проекта на заповед за обявяване на защитена зона BG0000620 „Поморие” те са включени в комплекса от защитени природни територии на Поморийско езеро.

В законодателствата на демократичните държави като естествено право, наред с правата на живот и свобода се възприема възгледът, че собствеността е не просто средство за оцеляване на индивида, но и средство за цялостното му развитие.

„В никакъв случай не искаме да бъдем третирани като нагли, безкомпромисно настоятелни да разрушим българската природа и поставени под общ знаменател със строителите и ползвателите на „Алепу” и „Росенец”. Но това, което е създадено от нашите предци, трябва да се ползва от нас, а не от създадени преди 10-20 години организации със съмнителни интереси, които решават съдбините ни за години напред.

Повече от належащо е да не ни се нарушават преките права на собственост чрез чл. 12, ал. 7 от Закона за биологичното разнообразие: „(7) Заповедта по ал. 6 е окончателна и не подлежи на обжалване“ и така ние като собственици да сме лишени и от достъп до правосъдие.

107951499_745197589575465_6790079876812778694_n

Ние не сме заплаха за природата. Ние искаме, както векове наред хора и природа са били едно цяло, да запазим единството и да живеем в унисон с природните дадености. А се оказва, че ние сме собственици, на които им се забранява „влизането без надлежно разрешение” в собствените ни имоти, съгласно Проекта за План за управление на Поморийстото езеро.
Подобен проблем имаме и собствениците на земеделски земи в местността „Езерото”, така наречените „Попски лозя”, които попадат в зона Б на Закона за устройството на  черноморското крайбрежие.  Те се намират непосредствено до Поморийското езеро, също както и ивицата между морето и езерото, така наречената „Коса”, около 500 м в южната си част. Разликата обаче е, че  „Косата” е включена към урбанизираните територии, а това допринася за по-високи доходи на собствениците и способства за по-добрата реализация на земите им, за разлика от нашите земи”, се казва още в отправеното писмено възражение на собствениците.

1 коментар

  1. Реално Вие стопанисвате собственността, не сте собственици! Реално Вашите солници не са възстановени по Закона, който бе приет преди повече от 15 години. Реално трябва да водите дела, а не да възразявате!
    Колкото до самия солодобив, то той бе разрушен в споменатата година. Всичко бе направено от частници, а не от Държавата!