Общински съвет – Поморие прие единодушно Декларацията против издаването на разрешително за ползване на воден обект и изграждане на аквакултури и свързаните с тях дейности – ферма за култивирана черна мида в акваторията на Черно море – гр. Поморие.
Предложението за взетото на днешното редовно заседание решение е на председателя на Общинския съвет Адам Адамов, по повод постъпило възражение от Рибарско сдружение „Нептун-Поморие”, относно обявената от директора на Басейнова дирекция „Черноморски район“ – гр.Варна процедура за издаване на разрешително за ползване на Черно море на „Ем Джи Солюшън“ ЕООД – гр. София за изграждане на мидена ферма. Съгласно Закона за водите, разрешителните се издават за срокове между 20 и 35 години.
„Мястото, където се иска да бъдат разположени съоръженията на мидената ферма е от началото на Източния плаж (първия вълнолом) до края на Централния плаж (Военния санаториум). Считам че това местоположение на бъдещата мидена ферма ще се отрази негативно както на дейността на рибарите, така и на туристическия, хотелиерския и ресторантьорския бизнес в града и региона. Разполагането на съоръженията на бъдещата мидена ферма ще попречи на корабоплаването и ще застраши безопасността на същото, като ще възпрепятства и извършваните от местни хора туристически услуги – разходки с яхти, лодки, предоставянето на различни водни атракциони, развитието на водни спортове и др. Технологията за отглеждане на миди не е безотпадна. Има опасност да се влоши качеството на водите в района на разрешеното ползване, реална вероятност за замърсяване на морската вода, още повече, че не е изготвена оценка за въздействие върху околната среда.“, мотивира предложението си Адамов, според който подобни разрешителни би следвало да се издават както след съгласуване с местната администрация и органите на местното самоуправление, така и след обсъждане с местната общност, която в случая е категорично против подобно инвестиционнно намерение.
Възражението на Рибарско сдружение „Нептун – Поморие“, което е адресирано и до кмета на Община Поморие, е подкрепено с над 520 подписа срещу инвестиционното намерение. „На територията на община Поморие има регистрирани над 500 риболовни съда, 150 от които за стопански риболов. С изграждането на ферма за култивирана черна мида на посочените в съобщението координати се застрашава поминъкът на над 300 семейства, риболовът за които е основен приход. Посочената зона в картата допълнително ще намали изключително много зоната за риболов“, съобщават от рибарската общност в Поморие.
Кметът Иван Алексиев и общинската администрация също подкрепят исканията на рибарите, а приетата днес Декларация ще бъде изпратена до Народното събрание на Република България, Министерски съвет, Министерството на околната среда и водите, Басейнова дирекция „Черноморски район“ – гр. Варна, Областен управител на област Бургас и др. институции.
Декларацията не е основание да не бъде завършена процедурата по издаването на разрешително! Подписката така, и не достига до обществеността, а положените подписи не са мотив за прекратяването на процедурата!
Казвам това защото не само рибарите са пряко засегнати.
Моля, предоставете списъци на обществени места, и подписката да продължи!
Другото, което е от значение …. "Черната черноморска мида живее на скалист, пясъчен и тинест грунд на дълбочина до 15 метра. Най-продуктивен е слоя с дълбочина между 3 и 10 м. Черупката на черната черноморска мида е изградена от три слоя и съдържа 90% калциев карбонат. По съдържание на белтъчини миденото и говеждото месо са почти еднакви, но мидите съдържат 11 пъти повече калций и 2 пъти повече фосфор. Месото на черноморските миди съставлява 20 – 32% от масата им. Химичният състав на месо в проценти е вода – 85%; мазнини – 1,5%; белтъчини – 8%; въглехидрати – 2,3%, от които 0,5% гликоген. Миденото месо съдържа витамини от групата В ( В1, В2, В12) и С, богато е на фосфор, калций, желязо, мед, манган, йод, кобалт и арсен. Еластичните влакна, произвеждани от жлезата прикрепват здраво мидите към субстрата и само много силен щорм може да разкъса и опустоши миденото заселване. Най-интензивните периоди на растеж и хранене настъпват през пролетта и есента.
Изкуственото отглеждане на миди създава условия за подобряване на качеството на крайбрежните води в Черно море. Мидена плантация от 100 декара с 5 000 колектора по 50 к притежава филтрационен капацитет, който не може да бъде достигнат от нито една от известните промишлени инсталации.
Едновременно изкуственото отглеждане има и друго важно преимущество. Мидите си набавят храна от окръжаващата среда и при аквакултурното производство не е необходимо да се изграждат складове за фураж. Производството е екологично чистото и мидената аквакултура оказва изключително благоприятно въздействие върху околната среда.
Ето Ви малко тема за размисъл относно екологичната оценка!
Колкото до стопанския риболов … Не се извършва такъв на такава дълбочина!
Нито Общината, нито Държавата, нито инвеститора изхождат от обществения интерес! И, точно поради тази причина трябва да бъде "атакувана", доколкото разбирам вече задействана процедура по даване на концесия, а не да се пишат Декларации.
Реално има много повече ползи за Поморие, от колкото вреди, но… Когато говорим за обществен интерес!