В залата на Градска художествена галерия „Дечко Стоев“ – Поморие се проведе откриваща пресконференция по проект „Внедряване на мерки за използване на геотермална енергия за отопление или за отопление и охлаждане в сграда на Детска градина „Веселушко“. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа от Исландия, Княжество Лихтенщайн и Кралство Норвегия чрез безвъзмездните средства от ФМ на ЕИП 2014-2021 г. На пресконференцията присъстваха заместник-кметът на община Поморие Янчо Илиев, ръководителят на проекта Георги Петков, Сергей Фашевски – част от екипа на норвежкия партньор Norsk Energy, директорът на ДГ „Веселушко“ Стилиян Вражев, граждани и медии.
Иновативният проект предвижда в сградата на ДГ „Веселушко”, в гр. Поморие да се внедрят мерки за използването на геотермална енергия. За повишаване на енергийната ефективност на сградата се предлага внедряване на възобновяем енергиен източник чрез изграждане на геотермална термопомпена инсталация, посредством водоохлаждаеми водоохлаждащи агрегати. Оползвотворената от земята топлина/студ чрез тръбна мрежа от тръби достига до геотермален колектор, от който се разпределителя/събира се доставя до термопомпените агрегати. Допълнително се предвижда и внедряване на система за мониторинг за потреблението на енергия и включва доставка и монтаж на ултразвуков топло/топломер, отчитащ генерираната топлинна и студова енергия от термопомпените агрегати, както и контролни електромери. Стойността на проекта е 469 071.04 лв., от които стойност на безвъзмездна финансова помощ: – 404 955,04 лв. и собствен принос: 64 116.00 лв. Срокът е 18 месеца.
Очакваните резултати от осъществяване на проекта: производството от геотермална енергия ще бъде 190,53 MWh, а спестените емисии СО2 – 224,825 т/г. Инсталирана мощност на съоръжение/ята за отопление и отопление и охлаждане, в т.ч. горещо водоснабдяване (проектна топлинна мощност) –0,1481 MWt.
С реализацията на проекта ще се стимулира производството на енергия от възобновяеми източници, ще се подобри енергийната ефективност в община Поморие и ще се повиши експертния капацитет в областта на ВИ, ЕЕ и управлението на енергия