На 6 август Българската православна църква чества един от най-светлите си празници – Преображение Господне. Денят е храмов празник на църквата “Свето Преображение Господне” в Поморие. Н. В. Пр. Сливенският Митрополит Арсений отслужи архиерейска света литургия за здраве и благополучие. В съслужение с владиката бяха: архим.наместник на Ямболска духовна околия, ст. ик. Емилиян Михайлов – архиерейски наместник на Бургаска духовна околия, прот. Атанас Чулаков – духовен надзорник, свещ. Яни Янев – председател на храма, свещ. Лазар Лазаров – клирик на Пловдивска епархия, и свещеници от града. Литургичните песнопения изпълниха хористи, водени от Никола Антонов.
От ранни зори храмът се изпълни многолюдно с християни, мнозина от които пристъпиха към светото Причастие. На службата присъства кметът на община Поморие Иван Алексиев. В края на светата Литургия Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений освети принесения лозов плод, което по традиция се извършва на празника Преображение Господне и произнесе слово за празника, като поздрави всички християни.
След словото митрополит Арсений отличи председателя на храма – свещ. Яни Янев, с офикия протойерей. “Достоин!”, отекна силно и радостно в храма.
Църквата „Преображение Господне“ в Поморие има дълга и драматична история. Обявена е за паметник на културата. Оригиналният архитектурен план на църквата – липсващата олтарна абсида на изток и богатата и високохудожествена вътрешна украса, я прави уникална за целия християнски свят. Храмът е разположен в непосредствена близост до резервата “Стари поморийски къщи” и датира от XVII век. Издигнат е от камък и дърво и се характеризира с прекрасна архитектура – не пищна и набиваща се на очи, а със скромен външен вид.
Вътрешният облик е с висока художествена стойност. Несъмнено впечатление прави прелестният иконостас, изработен от дърворезба и украсен с флорални мотиви. Църквата е изпълнена с ликовете на Св. Георги и Св. Никола, а най-старата икона, съхраняваща се в храма е от 1762 година. Под царската икона на Исус Христос има малко аязмо с бликаща изворна вода, заради което са нарича мъничкото изворче “Сълзите на Христос”.
Първото светилище на това място датира от девети век, но през 1760 година е разрушено и напълно изравнено със земята, но три години по-късно започва нов градеж. През 1765 г. на мястото на предишната малка църква е окончателно издигнат и осветен храмът „Преображение Господне”.
През 1850-та година църквата е нападната от турски пирати, откраднали най-важната икона – “Христос Вседержител”, но по време на обратния път в Черно море се разразила много страшна буря, корабът бил на косъм да потъне и пиратите разбрали какъв голям грях са сторили и са хвърлили иконата. А още по-интересното е, че иконата сама се прибрала у дома. След няколко седмици тя се ударила в бреговете на Анхиало,
През 1967 година сградата е основно реставрирана, тъй като този паметник на културата е бил застрашен от разрушаване. Днес в храм „Преображение Господне” в Поморие могат да се наблюдават уникални и интересни експонати.
На 06.08.2024 г се навършват 259 години от освещаването на Храм “Преображение Господне” гр.Поморие.
Вечерта Негово Високопреосвещенство Сливенският Митрополит Арсений отслужи и вечерня с молебен канон в църквата “Рождество на Пресвета Богородица” в Поморие