Отрицателни са взетите проби за Скрейпи от фермата в Карнобатско

Разпространената в публичното пространство информация за доказани случаи на чума по овцете в карнобатското село Сигмен и исканията за включване на Меди-Висна в списъка на заболявания, подлежащи на профилактика и контрол в страната, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) заявява:

Пробите за ШАП, шарка по овцете и козите и чума по дребни преживни животни, взети от стопанството в с. Сигмен, са отрицателни. Резултатите потвърждават, че в стопанството няма наличие на тези особено опасни заразни заболявания. Разпространените твърдения за чума по дребни преживни животни в стопанството в с. Сигмен са манипулативни.

Животните в стопанството незабавно са изследвани и за клостридиум, пастьорелоза и листериоза. Резултатите също са отрицателни.

БАБХ препоръча на собствениците да се направи изследване на животните за Меди-Висна. Това заболяване не е характерно за България и не е включено в списъка на заболявания по параграф 1, чл. 5 от Регламент 2016/429, подлежащи на профилактика и контрол в страната, и в заповедта на министъра на земеделието и храните по алинея 1 на чл. 47 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Животните, заболели от  тази вирусна инфекция,  не подлежат на изплащане на обезщетения.

Меди-Висна не представлява опасност за хората. България няма разработена програма за контрол и ликвидиране на това заболяване поради обстоятелството, че до настоящият момент същото не е представлявало проблем за страната.

По инициатива на изпълнителния директор на БАБХ, д-р Светлозар Патарински, беше сформиран експертен съвет за обсъждане на особеностите на заболяването Меди-Висна и други стопански заболявания. На собственика на животновъдния обект беше предложено да се извършат допълнителни лабораторни изследвания за Меди-Висна и Скрейпи като част от официалния контрол.

Претенциите за обезщетения при липса на поставена диагноза са неоснователни.

Въпреки предварително изразеното съгласие, собственикът на стопанството отказа да съдейства за вземането на проби за изследване на Меди-Висна. В рамките на 27 декември 2024 г. (петък), със съгласието и съдействието на същия собственик, бяха взети проби за изследване на Скрейпи. Резултатите от тези изследвания се очакват, за да се изключи или потвърди заболяването.

Частичното съдействие и забавяне на собствениците възпрепятства точното диагностициране на животните и последващи оздравителни мерки.

БАБХ припомня, че има съществена разлика между симптомите на чума по ДПЖ и шарка по овцете и козите, и меди-висна и скрейпи. Чумата по дребните преживни животни (ЧДП) е силно заразна болест, причинена от Morbillivirus  от семейство Paramyxoviridae тясно свързан с вируса на чумата по говедата. Засяга предимно овце и кози и понякога диви дребни преживни животни.

Острото протичане се характеризира с повишена температура, депресия, анорексия,  ерозивни лезии в устната кухина,   пневмония манифестирана с кашлица, плеврални хрипове и коремно дишане. Поради респираторните признаци, ЧДПЖ може да бъде объркана със заразна плевропневмония по козите  или пастьорелоза. В много случаи пастьорелоза е вторична инфекция, следствие от имуносупресията, която е предизвикана от вируса.

Шарката по овцете и козите e вирусно заболяване, характеризиращо се с висока температура, генерализирани папули или възли, везикули (рядко), вътрешни лезии (особено в белите дробове) и смърт. Заболяването се причинява от щамове на каприпоксвирус.

Меди-Висна  е персистираща лентивирусна инфекция  известна още като прогресираща пневмония при овцете или  артрит-енцефалит по кози . Инкубационният период е от 6 месеца до 2 години. Клиниката се проявява при животни над 2 годишна възраст. Един от източниците на предаване на вируса е коластра и мляко.

Скрейпи е фатално, бавно прогресиращо невродегенеративно заболяване при овцете, козите и муфлоните. Най-често се проявява след 5 годишна възраст, но може да заболеят и по-млади животни след 18 месечна възраст. Клиничните прояви могат да варират значително и се класифицират в три групи: промени в сетивността, промени в поведението и промени в стойката и движенията.

Българската агенция по безопасност на храните остава в готовност да предостави своевременна информация за резултатите от проведените анализи и апелира за обективност и отговорност при разпространението на информация, свързана със здравния статус на животните.

БАБХ напомня на животновъдите да закупуват животни с доказан здравен статус и съпътстващи документи, които удостоверяват извършването на необходимата профилактика.