Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. Кандидатът за министър-председател от ГЕРБ-СДС Росен Желязков прие папката с нагласата да оглави редовен кабинет и веднага върна мандата изпълнен, съобщи Агенция Кросс.
Ето и състава на Министерския съвет в проектокабинета „Желязков”:
Министър-председател – Росен Желязков
Роден е на 5 април 1968 г. Той е юрист, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в третото правителство на Бойко Борисов от 20 септември 2018 до 12 май 2021 г., както и председател на XLIX Народно събрание от 19 април 2023 г. до предсрочното му освобождаване на 25 април 2024 г. Завършва магистратура по право в Софийския университет. От 1995 г. е адвокат по гражданско и търговско право. Между 1998 и 1999 г. е заместник-кмет по „Законност и контрол” на район „Лозенец”, Столична община. В периода 2003 – 2009 г. е секретар на Столична община.От 2011 до 2013 г. е председател на Управителния съвет на Института по публична администрация и представител на Република България в Европейския институт по публична администрация (ЕИПА) в Маастрихт, Кралство Нидерландия. Между 2009 и 2013 г. е главен секретар на Министерския съвет. От 2014 до 2016 г. съветник на министър-председателя по въпросите на държавната администрация и електронното управление. На 30 септември 2016 г. е определен за председател на Държавна агенция „Електронно управление”. На 20 декември 2017 г. става председател на Комисия за регулиране на съобщенията, като решението влезе в сила на 15 януари 2018 г. Избран от Народното събрание за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията на 20 септември 2018 година с мандат до април 2021 г. На 19 април 2023 е избран за председател на XLIX народно събрание.
Вицепремиер и министър на иновациите и растежа – Томислав Дончев
Роден е на 6 август 1973 г. в Габрово. През 1991 година завършва математическата гимназия в родния си град. През 1997 г. получава магистърска степен по философия от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Има и втора специалност по журналистика. През 2006 г. получава магистърска степен по стопанско управление във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. За местните избори през 2007 година Томислав Дончев е издигнат от ГЕРБ за кандидат-кмет на Габрово. Печели надпреварата с 65.51% подкрепа на втори тур. На 18 март 2010 г. става министър по еврофондовете в първото правителство на Бойко Борисов. В началото на ноември 2014 г. е избран за вицепремиер по европейските фондове и икономическата политика във втория кабинет на Бойко Борисов, съставен от ГЕРБ и РБ, с подкрепата на Патриотичния фронт. Избран за заместник министър-председател на 4 май 2017 г. от 44-ото Народно събрание. Бил е депутат в 42-ото, 43-ото, 44-ото, 45-ото, 46-ото, 47-ото, 48-ото и 49-ото, 50-ото Народно събрание.
Вицепремиер – Атанас Зафиров
Той е роден в гр.Бургас през 1971г. Завършва „Български език и история” в университета във Велико Търново. Има завършени допълнително магистърски степени по „Национална сигурност”, и „Финанси”. Завършил е множество професионални квалификации по политология и политически мениджмънт в Нов български университет, Българско училище за политика, Институт за социална интеграция и Московската школа за политически изследвания. Работил е в сферата на частния бизнес и местното самоуправление. Народен представител в 42-то, 43-ото, 45-ото, 46-ото, 47-ото, 48-ото и 49-ото Народно събрание, в комисиите по отбрана, вероизповедания, борба с корупцията и парламентарна етика, контрол над специалните служби. Председател на комисията по отбрана в 46-ото и 47-ото Народно събрание. Ротационен председател на Комисията за контрол на специалните служби в 48-ото НС. Заместник-председател на парламентарната група. Три мандата делегат в Парламентарната асамблея на НАТО. Три мандата председател на групата за приятелство с Армения в НС. От 2008 г. е член на Националния съвет на БСП, от 2006 г. областен координатор, а от 2010 г. областен председател на БСП-Бургас. От началото на 2017 г. е член на ИБ на НС на БСП, а след 50-ия конгрес на партията (2020 г.), заместник-председател на НС на БСП, с ресор коалиционна политика. Два мандата председател на Съвета по отбрана и председател на УС на Фондация „Дума”. Председател на УС на Българска федерация ръгби. Носител на медала за заслуги на Международната конфедерация на офицерите от резерва към НАТО-СИОР. През юни 2024 г. след оставка на Корнелия Нинова, става вр.и.д. председател на БСП.
Вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията – Гроздан Караджов
Той е политик, народен представител в 43-ото Народно събрание, заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството в правителството на Кирил Петков. Роден е на 14 декември 1966 г. в Стара Загора. Завършва Първа английска езикова гимназия в София и специалност „Право” в Софийския университет. Специализирал е бизнес мениджмънт в телекомуникации в Токио, Япония. На парламентарните избори през 2014 г. е избран за народен представител в 43-ото НС от листата на РБ в 24 МИР София. Между 27 ноември 2014 г. и 9 декември 2015 г. е председател на парламентарната комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения. През август 2021 г. е предложен за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в неосъществилия се кабинет с мандат на партия „Има такъв народ” и министър-председател Пламен Николов. От 13 декември 2021 е министър на регионалното развитие и благоустройството в правителството на Кирил Петков. На 9 юни 2022 г. подава оставка и като вицепремиер и като министър на регионалното развитие и благоустройството , след като лидерът на партия ИТН Слави Трифонов обявява, че изтегля министрите , излъчени от партията му от правителството и слага край на коалицията.
Министър на финансите – Теменужка Петкова
Родена е на 18 януари 1967 г. Завършва Университет за национално и световно стопанство. Има магистърска степен в специалност „Счетоводство и контрол”. Преминава обучения в областта на „Вътрешния одит в публичния сектор” в Министерствата на финансите на Ирландия и Великобритания и в областта на „Държавната финансова инспекция” в Министерството на финансите на Португалия. От 1992 г. до 2000 г. заема длъжностите финансов ревизор и финансов експерт в Столичното управление „Държавен финансов контрол”. Професионалната й кариера продължава в Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като държавен вътрешен одитор и началник на отдел. От 2007 г. е директор на дирекция „Организация и извършване на инспекционната дейност” в Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). В периода 2010 г. – 2013 г. е директор на АДФИ. В служебния кабинет на Георги Близнашки е заместник-министър на финансите. Тя е бивш министър на енергетиката в кабинета „Борисов II” (2014 – 2017) и „Борисов III” (2017 – 2021). Настоящ депутат и участник във всички парламенти през последните три години.
Министър на външните работи – Георг Георгиев
Той е роден на 20 октомври 1991 г. в град София. Завършва специалност „Политология”, а по-късно получава магистърска степен по политическо консултиране в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Започва кариерата си като сътрудник в Европейския информационен център и заема поста асистент на членове на Европейския парламент от ЕНП/ГЕРБ. През 2014 г., 23-годишен, става най-младият народен представител в българския парламент. През май 2017 г. е назначен за заместник-министър на външните работи в третото правителство на Бойко Борисов. Заема поста до изтичането на мандата на кабинета. През 2021 г. отново е избран за народен представител в 45-ото Народно събрание, а през 2022 г. става депутат в 48-ото народно събрание. Заместник-председател е на Комисията по електронно управление и информационни технологии, както и член на Комисията по външна политика.
Министър на вътрешните работи – Даниел Митов
През 2002 г. завършва „Политология” в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. През 2001 – 2002 г. специализира политически умения в Центъра за продължаващо обучение на НБУ. През 2002 г. започва работа в Политическата академия за Централна и Югоизточна Европа. Работи като експерт в отдел „Публикации” на НСИ. От 2006 г. е изпълнителен директор на Фондация „Демокрация”. През 2010 г. заминава в мисията на Националния демократически институт на САЩ в Ирак, където е програмен мениджър на Програмата за развитие и подпомагане на политическите партии. През 2012 г. се завръща в България, но скоро след това е назначен за постоянен представител на НДИ в Брюксел. Работи и в Либия, Конго, Украйна, Йемен, Тунис и др. През 2006 г. става член на партия Демократи за силна България и се кандидатира на частичните избори за Европейски парламент през 2007 г. Изборите завършват неуспешно за партията и цялото ѝ ръководство, начело с лидера Иван Костов, подава оставка. При избора на ново ръководство Даниел Митов се кандидатира и е избран за заместник-председател на ДСБ. На парламентарните избори през 2009 г. е кандидат за депутат и водач на пропорционалната листа на Синята коалиция в 13-и Пазарджишки избирателен район, но не успява да влезе в парламента. През 2012 г. Даниел Митов, заедно с Прошко Прошков, Петър Николов и Христо Ангеличин, напуска ДСБ и се присъединява към партията „Движение България на гражданите”, основана от бившата еврокомисарка Меглена Кунева. Избран е за член на Националния съвет на партията и остава такъв до есента на 2012 г., когато поради ангажиментите си към НДИ се оттегля от политиката. През 2021 г. е избран за депутат от ГЕРБ-СДС в 45-ото Народно събрание. След изборите през юли е предложен за министър-председател в проектокабинета на ГЕРБ-СДС, но след като не получава нужната подкрепа в парламента, връща проучвателния мандат на президента. От 13 май 2021 г. е зам.-председател на ГЕРБ.
Министър на регионалното развитие и благоустройството – Иван Иванов
Роден е на 13 август 1975 г. в гр. Шумен. Завършва средното си образование в ГПЧЕ „Никола Й. Вапцаров” с английски, немски и руски език. През 1999 г. придобива магистърска степен по история в Софийския университет, а през 2006 г. и магистърска степен по право във Великотърновския университет. През 2000 г. завършва Школата за запасни офицери в гр. Шумен. През 2016 г. защитава докторска степен по история, а от 2018 г. е доктор на науките по управление на информационни процеси. Има юридически опит като юрисконсулт и адвокат и административен като общински съветник. Народен представител в 42-ото, 43-ото, 44-ото, 45-ото, 46-ото и 47-ото НС от листите на „Коалиция за България”, „БСП лява България” и „БСП за България”. Като депутат е член и заместник-председател на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове и Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и член на Комисията по правни въпроси. На 13 декември 2021 г. е избран за министър на земеделието в правителството на Кирил Петков. На 2 август 2022 г. е заменен от Явор Гечев – министър в служебния кабинет на Гълъб Донев.
Министър на труда и социалната политика – Борислав Гуцанов
Става член на БСП през 1988 година. През 1995 г. е избран за член на Градския съвет на БСП-Варна. През същата година става общински съветник. През 2005 г. е избран за председател на Общински съвет-Варна. Заема този пост и след местните избори през 2007 г. Същата година става председател на УС на Националната асоциация на председателите на Общински съвети в Република България.От 2009 г. до 2014 г. член на Изпълнителното бюро на БСП. От 2016 г. е председател на Съвета по финанси и икономика на БСП. Председател е на Градската организация на БСП във Варна от 2007 до 2013 г., когато става народен представител. Избран е за народен представител в 42-ото от „Коалиция за България “(БСП). Бил е зам.-председател и председател на Комисията по регионална политика и местно самоуправление и член на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения. Участва в 46-ото, 47-ото, 48-ото и 49-ото Народно събрание.
Министър на отбраната – Атанас Запрянов
Атанас Запрянов е генерал-лейтенант от запаса. На длъжността “Заместник-министър” е за трети път, като на същия пост е бил от юли 2016 г. до януари 2017 г. и от май 2017 г. до април 2021 г. В миналото заема различни командни и щабни длъжности в Свързочни войски на Българската армия. Бил е началник на Военна академия „Г. С. Раковски”, заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия по ресурсите и Представител на Началника на ГЩ на БА във военните комитети на НАТО и ЕС.
Министър на правосъдието – Георги Георгиев
Роден е на 26 май 1986 година в гр. Раднево. Завършва Търговската гимназия „Княз Симеон Търновски”, през 2010 година – право в Софийския университет. Обучавал се е в курсове по английско облигационно право в Университета в Кеймбридж през 2007 година и английско търговско право в Лондонското училище по икономика и политически науки през 2010 година. През 2012 година завършва магистърска програма по международно и сравнително търговско право в „Кингс Колидж” с основни области на специализация търговско право.
През 2019 година Георгиев е избран за общински съветник в Столичния общински съвет като гражданска номинация от листата в коалицията на ГЕРБ-СДС. В периода 2019 – 2021 година е председател на Постоянната комисия по финанси и бюджет в Столичния общински съвет и е заместник-председател на Постоянната комисия по местно самоуправление и нормативна уредба. През септември 2021 година е избран за председател на Столичния общински съвет с гласовете на 36 представители на ГЕРБ и „Обединени патриоти” от присъствали 44 души от общо 61 общински съветници. От юли 2024 г. е депутат в 50-ото Народно събрание.
Министър на образованието и науката – Красимир Вълчев
Роден е на 9 юни 1975 г. в София. Завършва Икономически университет – Варна и е магистър по публични финанси. Преминава обучение по „Бюджет и финансово управление” в университета „Дюк” – САЩ. През 2002 г. Вълчев започва работа в Министерството на финансите, като от 2003 до 2009 г. е експерт в дирекция „Държавни разходи”, която се занимава с планиране, изпълнение, анализ и оценка на бюджетни разходи. Красимир Вълчев участва в разработването и изпълнението на секторните и бюджетната политики. От септември 2009 г. до февруари 2017 г. е главен секретар на Министерството на образованието и науката (МОН), с прекъсване в периода от ноември 2013 г. до август 2014 г., когато е директор на дирекция „Бюджет и финанси” в Министерството на външните работи.В МОН се занимава се с управление на администрацията и бюджета на ведомството, координира функционирането на отделните структури и звена към МОН, участва в процеса на формиране и изпълнение на политиките в сектора. От април до май 2017 г. Красимир Вълчев е началник на отдел в дирекция „Финансиране на общините” в Министерството на финансите. Назначен е за министър на образованието и науката на 4 май 2017 г. от XLIV Народно събрание.
Министър на здравеопазването – Силви Кирилов
Роден е на 17 декември 1950 година в Славотин, Михайловградско. Завършва Медицинския университет в София със специалност „Урология”. Магистър е по икономика със специалност „Здравен мениджмънт” от Университета за национално и световно стопанство (УНСС). От 1977 г. работи в Медицинската академия като доцент уролог. През годините е бил изпълнителен директор на Университетска болница „Александровска”, МБАЛ „Доверие” и МБАЛ „Уни Хоспитал”. Бил е директор на Изпълнителната агенция по трансплантациите. Народен представител в 45-ото, 46-ото и 47-ото Народно събрание, избиран от листите на партия „Има такъв народ”. Като най-възрастен присъстващ народен представител 70-годишният Кирилов открива на 3 декември 2021 г. първото заседание на 47-мият парламент. Отново в качеството си на най-възрастен присъстващ народен представител 73-годишният Кирилов открива на 11 ноември 2024 г. първото заседание на 51-вото Народно събрание.
Министър на културата – Мариан Бачев
Роден е на 8 юли 1976 г. в София. Завършва 14 СОУ „Проф. д-р Асен Златаров” в София. По-късно завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” със специалност „Актьорство за драматичен театър” в класа на професор Надежда Сейкова през 1998 г. Носител е на няколко награди в областта на сценичните изкуства.
Министър на околната среда и водите – Манол Генов
Той е роден на 14 юни 1960 г. в град Асеновград, Народна република България. Завършва руска езикова гимназия в Пловдив, а след това специалност „Руска филология” в ПУ „Паисий Хилендарски”. Има следдипломна квалификация по „Икономика на международния туризъм” и втора магистратура „Организация и управление на бизнеса”. Генов е икономист и политик от БСП. Народен представител от коалиция „БСП за България” в 43-ото, 44-ото, 45-ото, 46-ото, 47-ото и 48-ото НС. Бил е управител на ВиК в Пловдив, зам.-кмет, общински съветник и председател на БСП в Асеновград. Той е член на НС на БСП. От края на юни 2019 г. е член на Изпълнителното бюро на БСП.
Министър на земеделието и храните – Георги Тахов
Георги Тахов е роден през 1971 г. Завършил е езикова гимназия „Бертолт Брехт” в Пазарджик. Той е доктор по икономика, специалност „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка”. Притежава и магистърски степени по „Счетоводство и контрол” от ВФСИ „Д. А. Ценов”, Свищов, „Право” от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, както и „Стратегическо ръководство и управление на сигурността и обществения ред” от Академията на МВР. Специализирал е икономика и управление на промишлеността в Германия. Георги Тахов притежава дългогодишен управленски опит в Националната агенция за приходите. Владее немски и английски език.
Министър на икономиката и индустрията – Петър Дилов
Петър Дилов е роден в София, завършил е УНСС, след което и магистратура по европейски бизнес и финанси във Великобритания.Дилов работи в Българската народна банка от 2011 г. Той е финансовият експерт на ИТН и лична номинация на Слави Трифонов.
Министър на енергетиката – Жечо Станков
Той е роден на 4 август 1982 г. в град Бургас, Народна република България. Завършва специалност „Икономика” в Регенсбургския университет в Германия. Станков е политик и икономист от ГЕРБ. Народен представител от ГЕРБ в 44-ото, 46-ото, 47-ото и 48-ото Народно събрание. Той е съосновател е на „Българската асоциация компресиран газ”. Бил е председател на Българския енергиен холдинг. На местните избори през 2011 г. е избран за общински съветник на ГЕРБ в община Бургас. През 2015 г. е назначен за зам.-министър на енергетиката във второто правителство на Бойко Борисов.
Министър на електронното управление – Валентин Мундров
Той е бил заместник-министър на електронното управление в кабинета „Денков”. До този момент Мундров е бил ИТ консултант в Националната здравноосигурителна каса. В периода между 2013 г. и 2022 г. е работил като директор в дирекция „Софтуерна интеграция” в „Информационно обслужване” АД. Бил е експерт в Агенция „Митници”, както и в Министерството на здравеопазването. Има трудов опит и в частния сектор. На 15 юни 2023 година Валентин Мундров е назначен за заместник-министър на електронното управление от премиера акад. Николай Денков.
Министър на туризма – Мирослав Боршош
Роден е на 8 декември 1972 г. Баща му е унгарец и малко след раждането на Боршош семейството заминава за Унгария. Следва една година педагогика в Софийския университет, след което се прехвърля в новооткритата специалност културология, която завършва през 1996 г. Специализира Теория на културата. Дипломната му работа е „Културни измерения на прехода в България”. През декември 2014 г. г. Боршош е назначен за директор на Националния дворец на културата. На 11 май 2021 г. е назначен за заместник-кмет по направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности” на Столична община.
Министър на младежта и спорта – Иван Пешев
От служебния кабинет постовете си запазват министърът на отбраната Атанас Запрянов, на земеделието – Георги Тахов и Валентин Мундров, който ръководеше ведомството на електронно управление.