Второ обществено обсъждане за Национален парк „Българско Черноморие“ отново разбуни духовете в Бургас. Оказа се, че срокът за обсъждане е изтекъл и срещата е била абсолютно безсмислена, съобщи Gramofona.com.
Заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов пък отказа да отговаря на бургаски журналисти. Репортерът на Радио-Фокус-Бургас Катя Николова попита Костадинов дали днешното обществено обсъждане за Национален парк „Българско Черноморие“ е легитимно. „А, не! Вие сте медии! Ама, разбира се, че е легитимно обсъждането“, отговори разнопосочно зам. министърът.
А повод за задаване на въпроса й бе изказването на поморийския кмет Иван Алексиев. Според него днешният дебат за парка е абсолютно безсмислен. Народното събрание е дало срок от една година за проучване и изготвяне на проекта. Срокът е изтекъл на 11 юли, а днес сме вече 15-ти.
“За какво избщо днес сме тук? На 11 юли 2013 е взето решението на Народното събрание и беше даден срок от 1 година за проучване и изготвяне на проекта. Сега сме 15 юли 2014 година. МОСВ изтърваха момента, не може държавата да не си спазва законите и процедурата“, каза Алексиев. По думите му за да има такива дебати трябва да се вземе ново решение от новото Народно събрание, но това вече ще е при друго управление на страната. След което напусна залата видимо ядосан.
От трибуната се изказа и секретарят на Национална Асоциация Българско Черноморие Тодор Георгиев. Той пък попита дали от вчерашната среща в Созопол се е води протокол и дори поиска да го види. „Къде е протоколът от заседанието в Созопол? Няма такъв. Можете ли да ми прочетете мотивите на Народното събрание? Решението на парламента е приключило, а срокът е изтекъл. Вие трябваше да направите проучването и да подготвите предложението до 11, а днес сме 15-и“, каза още Георгиев.
В дискусията, която постепенно прерасна в скандал, се включиха и ръководителят на проекта проф. д-р Румяна Мечева, както и Мария Лалева от Гражданската инициатива „Да спасим Карадере”. Обсъдиха се дали само държавните имоти влизат в територията на парка или и частните, както и важността на околната среда.
В проекта за създаване на Национален парк „Българско Черноморие“ са били включени животни, които не са характерни за Черноморието. Това съобщи днес на второто обществено обсъждане в Бургас Невен Каравасилев- ръководител на ловно-рибарско дружество „Лебед“ в града. Пред експерти той даде за пример Тундровата яребица, която е разпространена в Северна Европа и Северна Америка, белобузата гъска, която се среща в Гренландия, Финландия, Дания, Швеция и други страни.
По думите му се оказва, че в нашите гори е имало и рис, който не е установяван в черноморското крайбрежие на Странджа. „Малко грубо ще прозвучи, но мога да ви кажа, че част от екипът който е изготвил проекта, въобще не е бил на терен и въобще не знае за както става въпрос”, каза Каравасилев.
Той заяви, че през последните 30-40 години никой не е регистрирал гнездещи сиви гъски по Черноморското крайбрежие. Обясни, че е възможно през есенно-зимната миграция отделни птици да долитат до България, но това не е повод да бъде включен във видовете.
Освен това в проекта е упоменат Комитет по горите, който не съществува от 1997 година.