Правителството няма да удължава извънредното положение след 13 май, обяви финансовият министър Владислав Горанов на брифинг след извънредно заседание на Министерски съвет. Но голяма част от мерките, свързани с коронавируса COVID-19, ще останат. За целта правителството предлага да се измени Законът за здравето.
„Извънредното положение по смисъла на Конституцията, чл. 84, няма нужда да бъде удължавано и преминаваме към действия, свързани с постепенно възстановяване на социално-икономическия живот с основен фокус на мерките, които трябва да продължат”, посочи той и обясни, че ще се запазят всички мерки, които имат съществено отражение върху икономическия живот – програмите на социалното министерство, някои ограничения в стопанския оборот и някои норми, които да дават възможност за по-плавно преминаване през епидемиологичната обстановка. Като сме предложили два месеца след изтичане на действието на извънредното положение да действат нормите от Закона, който ще бъде внесен допълнително утре в Народното събрание. Запори няма да се налагат в следващите 60 дни след отпадането на извънредното положение”, допълни Горанов.
Прави се важна промяна, която ще позволи министърът на здравеопазването да може да обявява извънредна епидемиологична обстановка. Министърът на здравеопазването с наредба може да определи условията и реда за задължителна изолация на лицата, болни от заразни болести, на заразоносителите, карантина на контактните лица, както и на лицата, които са влезли на територията на страната от други държави.
“След 13 май се възобновява работата на правосъдната система в пълния й обем и обхват. Това означава да се възобнови разглеждането не само на спешни наказателни дела, но и на общите производства в гражданското съдопроизводство. Единствените ограничения, които частично ще останат, са в областта на дейността на частните съдебни изпълнители, които, както подчертахме, няма да могат да налагат запори, както и да извършват принудителни мерки във връзка със събирането на задължения”, заяви правосъдният министър Данаил Кирилов.
Ще отпадне националното външно оценяване за учениците след 4-и и 10-и клас.
Транспортният министър Росен Желязков обобщи промените, като обясни, че с двата месеца, в които се предвижда да продължат голяма част от мерките, приети в извънредното положение, се цели плавен преход.
За да влезе в сила, законопроектът трябва да бъде гласуван от Народното събрание.