Румен Радев: Трябва да бъдем много внимателни да не допуснем България да бъде въвлечена в конфликтите

Вече навлязохме в период, в който сигурността не е гарантирана, а стабилността започва да се превръща в лукс. Виждаме разпад на системата на международното право с всички последици. Все по-лесно се прибягва към ракетите и бомбите. Това, което виждаме и в икономически план, е рязко, изненадващо. Цените растат извън логиката на всякаква икономическа рамка. Трябва да бъдем много внимателни да не допуснем България да бъде въвлечена в конфликтите, които ескалират. Трябва много да внимаваме, да следим за решенията на българското правителство и какви ангажименти поема от наше име. Защото цената може да бъде много висока. Влизането дори в еврозоната, в период на петролна криза, също трябва да бъде много внимателно премислено. Референдумът, точно в такива времена, е начин за стабилизиране на държавата, за постигане на консенсус, който ни е особено необходим във време на криза. Това коментира президентът Румен Радев, цитира Кросс.

Конфликтите и кризите около България и Европа вече ясно превръщат сигурността в абсолютен приоритет. Необходими са повече средства за целта, но е много важно в какво и как ги влагаме, защото само силната политическа воля и наличието на достатъчно финансови ресурси не гарантират придобиването на отбранителни способности, адекватни на заплахите, с които очакваме да се сблъскаме. Затова е важно в Европа да обмислим как ще преодолеем голямата фрагментация в европейската отбранителна наука и индустрия. От ключово значение е България да бъде част от големите европейски проекти в сферата на сигурността.
Очаквам прозрачност на решенията, които взема правителството в тази насока, както и за ангажиментите, които поема по време на Срещата на върха на НАТО в Хага. Миналата година във Вашингтон, когато на срещата беше премиерът Главчев, България пое задължение да предостави 80 млн. евро помощ за Украйна и остава въпросът дали това задължение е заложено в бюджета за 2025 г., каза още държавният глава.