НЛВК не приема протеста като форма на натиск върху институциите

По повод на организиран за 25.02.2022 г. протест на лозари, Националната лозаро-винарска камара (НЛВК) декларира, че не подкрепя такава форма на въздействие срещу институциите. Напротив, най-голямата и легитимна организация на производителите на лозаро-винарски продукти смята, че това са ултимативни послания от нововъзникнали организации със субективни цели и манипулативни внушения.

Това се казва в позиция на НЛВК, изпратена до министъра на земеделието Иван Иванов.

Членове на НЛВК и на Регионалните лозаро-винарски камари представляват 90 на сто от легалните производители в лозаро-винарския бранш. Това са малки, средни и големи предприятия, които работят на светло, осигуряват най-голяма пряка и косвена заетост в сектора и са с най-голям принос в осигурителната система и в приходите от преки и косвени данъци в държавната хазна.

„Като единствената национална, призната вече близо 20 години, включително по силата на специален закон (ЗВСН) представителна организация за лозаро-винарския бранш, винаги сме се стремили да поддържаме конструктивен диалог с българските институции и неправителствения сектор с цел постигане на най-доброто за бранша“, казва председателят на НЛВК Йордан Чорбаджийски.

Според организацията изкуственото разделяне на лозарски от винарски бранш може да доведе единствено до непоправими вреди за сектора. Повод за това твърдение са опитите на определени лица без съществен принос за сектора да организират напрежение между участниците в него, вкл. чрез новоучредени от тях сдружения с нестопанска цел.

Очевидно тези лица преследват непонятни обществени и лични цели, които почиват на твърдения, неотговарящи на обективната действителност.

НЛВК не приема опитите на неправителствения сектор за кадруване в държавната администрация и в частност в Изпълнителната агенция по лозата и виното. В писма до министъра на земеделието д-р Иван Иванов организацията припомня постигнатото през последните години заедно с ръководството на агенцията и Министерството на земеделието.

–          Подпомагането на лозаро-винарския сектор посредством Националните програми през последните два програмни периоди със средства от Европейския съюз, което през последните 10 години бе увеличено и стигна 100% усвояване.

– Разширеният обхват на мерките за подпомагане с акцент върху малките и средни производители;

– Промяната на европейските регулации в посока на увеличаване интензитета (процента) на подпомагане по всички мерки от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор;

– Въвеждането на кризисни мерки за подпомагане, както с европейски средства (кризисно съхранение на вино), така и със средства от националния бюджет;

–  Постигането на консенсус относно Стратегическия план в частта относно подпомагането на лозаро-винарския сектор с новото ръководството на Министерството на земеделието.

„В заключение, не твърдим, че секторът не е в затруднение. Епидемиологичната и икономическа кризи в момента поставят пред трудности почти всички стопански отрасли, вкл. и лозаро-винарския сектор. Считаме обаче, че проблемите в сектора трябва да се решават чрез диалог, както винаги сме намирали най-добрите решения за сектора“, се казва още в писмото на НЛВК.

 

За НЛВК:

Националната лозаро-винарска камара е единствената организация в България, която обединява на професионална основа всички, заети в лозарството и винарството. Учредена е през февруари 2000 г. Мисията на камарата е да защитава професионалните интереси на своите членове, качеството, автентичността и произхода на виното.

Националната лозаро-винарска камара и нейните 6 регионални звена са уникални по своя правен статут неправителствени организации, които са призвани да работят за развитието и конкурентоспособността на лозарството и винарството в страната. Лозаро-винарските камари издават сертификати за произход на качествено вино и автентичност на гроздова ракия и бренди и формират дегустационни комисии за извършване на задължителен органолептичен анализ. Националната лозаро-винарска камара изготвя стратегия за развитие на лозарството, винарството и осъществява политиката в този сектор

4 Отзиви

  1. Извинете ме, но моля да предоставите факти за твърдението Ви!
    Аз ще попитам за един …. Моля, дайте информация за “Това са малки, средни и големи предприятия, които работят на светло, осигуряват най-голяма пряка и косвена заетост в сектора и са с най-голям принос в осигурителната система..”!
    Защото това е лъжа!!!

  2. стига привилегии

    Господин кмета много обича да се мазни на лозари, рибари и солари. Дайте обаче да говорим с числа. Какъв е приносът на тези дейности към държавната хазна? Колко е общия им БВП? Питам и отговор не чакам.

    • “В страната ни са засадени над 600 хил. дка лозя.”
      Това са думи на предходния Министър, който явно или бленува, или е тотално некадърен, защото по данни дори на воденото от него Министерството декарите са 60 хил.!!!
      За тези декари са заети, повтарям заети около 9000 души, но това са по скоро “тружениците” свързани с производство на спиртни напитки…
      В същото време България внася вино в парично изражение почти колкото и изнася, но в пъти по-малко количество! Знаете ли какво означава това? Хайде поразсъждавайте малко.

  3. Румен Ангелов

    Петимни за пачки всички реват,но какво правят за развитието на икономиката на региона? Нито условия за привличане на инвестиции нито такива съществуващи в момента. Нито едно предприятие в Поморийска община за производство няма. Само търговия и туризъм 2-3 месеца и да реват после че няма приходи в общината . Пък уж общината била на печалба от тур.данък данък сгради и смет платените паркинги и места за търговия пък не могат да си платят осветлението на града.Срам за общинари и кмет общ.съветници и цялата администрация.