На този етап ние не само, че нямаме необходимост от кризисно финансиране, а запазваме и устойчивост и на фискалната политика, въпреки намалените приходи тази година", каза Орешарски. Той допълни, че най-вероятно в средата на годината ще приключим с малък излишък и вероятно ще бъдем една от малкото или единствена страна по този показател в ЕС.

По отношение на световната финансова криза, още в края на миналата година правителството направи амбициозен антикризесен план, припомни Орешарски. Голяма част от мерките в него са били насочени за стабилизиране и недопускане на пукнатини в банковата ни система. Съвместно с БНБ са предприети стъпки и към настоящия момент може да се отчете, че банковата система на България не мина през криза и нито един лев на българските данъкоплатци не е използван за стабилизиране на банковата система, както това е направено в доста страни и то развити като Германия, Англия и САЩ.
"Основата на антикризисния план досега работи добре. Няма никаква заплаха за стабилността на банковата система, за ресурса на фирмите. Първият най- голям ефект е позитивен. Успоредно с това увеличихме публичните инвестиции, създадохме предпоставки за по-добър достъп на малки и средни предприятия до кредитния резерв. Държава използва половин милиард лева от фискалния резерв, който отиде към Банката за развитие и чрез търговските банки вече почти напълно е разпределен към малък и среден бизнес, за да се финансират инвестиционни проекти", каза още Орешарски.
Той отговори утвърдително на конкретен въпрос за изплащането на изравнителната субсидия към общинските бюджети в предвидения размер от 50 на сто до 31 юли.

Той допълни, че ако се запазят сегашните темпове, страната ни ще има добра стартова база за периода на възстановяване, след като кризата отмине. Трябва да се мисли как може да се възползваме от кризата. „На този етап ние имаме идеални предпоставки- стабилна макроикономическа среда, устойчива фискална позиция и, макар и неприятни, симптоми на преструктуриране на икономиката. Инвестициите в недвижими имоти се свиват в последно време, което е предпоставка за инвестиции в други сектори. Данните за чуждестранните инвестиции за първите три месеца показват началото на такава тенденция. Трябва да продължим да работим тя да се развива в това число и с активно съдействие от страна на държавата по отношение на финансиране на ключови сектори като технологии, научни изследвания. "През изминалите четири години приоритет за правителството са били образованието, науката и изследванията, каза Орешарски.
Във фокуса на разговора в Поморие бяха проблемите на децентрализацията на общинските финанси в контекста на затрудненията, причинени от финансовата криза. Финансовият министър препоръча да се търсят начини за засилване на приходната част на местните бюджети, съвместно с Националното сдружение на общините. Така ще стане възможно и да се разшири кръгът от делегирани дейности в местните администрации, за да има в крайна сметка по-добро обслужване на населението, каза Пламен орешарски.
