В УМБАЛ Бургас лекуват диабетно стъпало с пластир от собствена тъкан

Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й  приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани. Повече от половината ампутации на крака в България се дължат на диабетното стъпало, а новата технология дава шанс на пациентите да запазят краката си. До момента методът е приложен пилотно в три града у нас.

Изкуственият интелект сканира точните очертания на раната. Чрез липосукция от корема на пациента се извлича мастна тъкан. Заедно с тъканно лепило тя се зарежда в 3D биопринтер. Следвайки насоките на компютъра, принтерът отпечатва пластир с консистенцията на желе. Той се поставя в раната и рестартира регенериращите сили на организма. В 87% от случаите се постига оздравяване дори на рани, кървящи с месеци.

63-годишната Радка Янкова от Камено е с диабет от 20 години. Страда и от диабетна полиневропатия – често усложнение на диабета, при което краката губят чувствителност. Хора като нея могат да стъпват върху стъкла и пирони, без да чувстват болка, затова не усещат, когато нараняват краката си. Така тя уврежда левия си крак чак до костта. Раната обхваща почти цялото стъпало, дълбока е 5 см. Не зараства 5 месеца и постоянно се налагат хирургични обработки. Когато й казват, че е подходящ пациент за революционната процедура, приема без колебание. „Живея сама и трябва да се грижа сама за себе си. На всичко съм готова, само и само да се оправя“, казва жената.

„Технологията бе представена на научен форум, в който нашата клиника участва. Тя веднага привлече интереса ни, тъй като е изключително научно постижение с обещаващи резултати. Договорихме демонстрация, имаме достатъчно пациенти, на които този метод може да помогне. Процедурата е бърза, а пациентът е в съзнание през цялото време“, коментира проф. д-р Валентин Василев, началник на Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас.

Радка Янкова има надежда, че огромната рана ще зарасне и тя отново ще може да ходи нормално. Лечението на нейното стъпало с 3D принтера събра в операционната зала всички медици от клиниката и студенти по медицина, които с интерес наблюдаваха етапите на работа. „Пожелавам на всички, които ме лекуват и на учените, които са го измислили, да бъдат живи и здрави!“, не пести благодарностите си жената.

Системата Dr.Invivo е разработка на южнокорейската компания  ROKIT Healthcare, Inc. България е четвъртата европейска държава, която започва да прилага тази технология. Това е изцяло нов подход за лечение на тежки хронични рани като диабетно стъпало, онкодерматология, изгаряния, декубитални рани. Рутинно методът вече се използва в САЩ, Турция, Южна Корея, четири европейски и други азиатски държави. Засега българските пациенти имат безплатен достъп до него само при демонстрации, тъй като апаратурата е на пазара само от три месеца и все още не е закупена от нито едно лечебно заведение у нас.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *