Проектозаконът за Сметната палата заличава независимостта й

Новият закон за Сметната палата, който тази седмица ще влезе в Народното събрание, поставя под риск изпълнението на работата на институцията и заличава независимостта й. Това заяви на пресконференция днес председателят на палатата Лидия Руменова.

Първият проблем е концентрацията на огромен обем работа в двама души – зам.-председателите, които ще се занимават с одитите, което пък водело до следващия – риск за компетентността, качеството на работата и спазването на сроковете на изпълнение. Вторият голям риск, който поражда законът е, че той изважда общините с бюджет до 10 млн. лева от обсега на Сметната палата, тоест тя няма да ги одитира.

Изваждането им води до изключително силно занижаване на отчетността и качеството й. Поставя в зоната на здрача много сериозен обществен ресурс, категорична бе Руменова, цитира Кросс.

Тези общини имат общ бюджет в размер на 800 млн. лева, а активите им надхвърлят 6 млрд. лева.

Макар и малки, тези общини са ключови бенефициенти по европейски програми. С изваждането им няма да има информация за управлението на бюджетните и европейските средства.

Припомняме, че проектозаконът бе внесен на 8 декември 2014 г. основно от депутати от ГЕРБ, подкрепени от АБВ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт. Той предвижда връщане на 3-членния ръководен състав на Палатата – председател и двама председатели, с което се отменя сегашната широка колегия.

Смяната на модела със сега действащия бе направена в последния момент от предишното Народно събрание и предизвика много. Отстранен бе и предишният председател Валери Димитров.