Последен ден за предизборна агитация

Предизборната кампания за предстоящите предсрочни парламентарни избори на 9 юни, които ще се проведат заедно с изборите за Европейски парламент, приключва в полунощ.

Събота – 8 юни, е определен за ден за размисъл. Съгласно Изборния кодекс (ИК), 24 часа преди изборния ден, както и в изборния ден, не се допуска предизборна агитация. Местната власт има право да забрани продажбата на алкохол на територията на общината си.

На социологическите агенции се забранява да оповестяват допитвания до общественото мнение по повод изборите, под каквато и да е форма, 24 часа преди изборния ден до обявяване на края му.

Изборният ден на 9 юни ще започне в 7:00 часа и ще продължи до 20:00 часа, като може да бъде удължен и до 21:00 часа.

В деня на вота се забранява поставянето на агитационни материали на партии, коалиции и инициативни комитети в изборните помещения, както и на разстояние, по-малко от 50 метра от входа на сградата, в която е изборното помещение. Ако секционната избирателна комисия установи такива, тя незабавно ги отстранява – при необходимост със съдействието на кмета или кметския наместник и на органите на МВР.

Според ИК агитационни материали се изготвят и разпространяват от кандидатите, партиите, коалициите и инициативните комитети само по време на предизборната кампания. Всеки агитационен материал задължително се отбелязва от чие име се издава и трябва да съдържа информация, че купуването и продаването на гласове е престъпление. До края на изборния ден е забранено унищожаването и заличаването на агитационни материали, поставени по определения в кодекса ред.

В изборите за Народно събрание ще участват 32 политически формации – 20 партии, един независим кандидат и 11 коалиции, като те ще се борят за 240 места. Централната избирателна комисия (ЦИК) определи чрез жребий номерата на партиите и коалициите в бюлетината. Те са еднакви за изборите за Народно събрание и за Европейския парламент

Два пъти в изборния ден Централната избирателна комисия (ЦИК) ще информира на интернет страницата си за активността, според оперативния ѝ план Това сочи приетият оперативен план за организацията на работата в ЦИК в деня на изборите за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители на 9 юни 2024 г. и приемането от районните избирателни комисии (РИК) на изборните книжа и материали относно резултатите от изборите.

Информацията за активността ще се докладва на заседание на ЦИК и след решение на Комисията ще се публикува на интернет страницата до 12:00 ч. и до 17:00 ч.

В оперативния план е уредена работата на Комисията по организационно-технически дейности, разглеждане на жалби и сигнали, машинно гласуване, връзки с наблюдатели и застъпници, представители на партии, коалиции и инициативни комитети, контролни проверки и връзки с преброителя, контрол на визуализацията на сайта на ЦИК.

Незабавно след откриване на изборния ден, но не по-късно от 7:40 ч. РИК въвежда в електронната платформа cik.is-bg.net информация открити ли са всички избирателни секции, имат ли възникнали проблеми, както и информация за секциите, в които не са се явили всички членове, като се посочва общият брой на членовете в съответната секционна избирателна комисия (СИК) и броят на неявилите се членове. Само при наличие на технически проблем, който не позволява публикуването на съответната информация в електронната платформа, РИК изпраща информацията на имейл адрес cik@cik.bg. Веднага след приемане на решения за назначаване на членове на СИК на мястото на неявилите се членове, РИК публикува решенията на интернет страницата си, става известно от плана.

На 9 юни общинските администрации събират информация от СИК за откриването на изборния ден, както и за избирателната активност, като посочват броя на гласувалите избиратели по вид избор, включително за края на гласуването. Информацията се събира от определено със заповед на кмета на общината лице, което обобщава събраната информация за общината и я изпраща едновременно на РИК и на съответната областна администрация по електронна поща. Областните администрации обобщават справката за изборния район и я изпращат по електронната поща на Администрацията на Министерския съвет (АМС).

Информацията за откриването на изборния ден се изпраща от общината до РИК и съответната областна администрация до 7:25 ч. Информацията за броя на гласувалите избиратели по вид избор се събира към 11:00 ч. и 16:00 ч. и след обобщаването ѝ от областните управители се изпраща на АМС не по-късно от 11:30 ч., съответно 16:30 ч. Информацията за приключване на гласуването се изпраща от общината до РИК и съответната областна администрация до 20:15 ч. РИК въвежда данните за броя на гласувалите съответно до 11:30 ч. и 16:30 ч. в електронната платформа cik.is-bg.net.

До 20:30 ч. РИК публикува в електронната платформа cik.is-bg.net информация за приключване на гласуването в изборния ден и за секциите, в които гласуването продължава след 20:00 ч.

Приемането на изборните книжа и материали от РИК в ЦИК започва на 9 юни и се извършва във фоайето на сградата на Народното събрание, вход „Източно крило“. Незабавно след изготвяне на протоколите и решенията на РИК и подготовка на книжата за предаване РИК въвежда в системата cik.is-bg.net датата и часа на предаване на протоколите в ЦИК като прогнозна информация, се посочва още в оперативния план.

Преброителят предоставя периодично на ЦИК междинни числови данни от гласуването по секции и изборни райони по видове избори. Междинните числови данни се обновяват, обявяват и визуализират на интернет страницата на ЦИК на всеки кръгъл час от 23:00 ч. в изборния ден за изборите за народни представители, а за членове на Европейския парламент – от 00:00 ч. нататък (23:00 ч. ЦЕВ).

Междинните обобщени резултати от въведените до момента протоколи на СИК, междинните числови данни от въведените до момента протоколи на СИК, които се публикуват на всеки един час на страниците на районните избирателни комисии, се качват и на интернет страницата на ЦИК по секции и населени места по общини, изборни райони и за извън страната, окончателните обобщени резултати, вкл. общи сумарни данни, за страната – по изборни райони, а за извън страната – по държави.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *