Бароков концерт „Пътуване във времето“ в събота на „Флората“

Първият от поредицата концертни прояви, които представят най-характерното историческото време, претворено в музикалното изкуство, е „Пътуване във времето“ – на 28 август от 20.30 часа в градината на Експозиционен център „Флора“ – Бургас. Събитието е в рамките на лятната музикална програма на Бургаската опера „Купон на Флората – последното за сезона. С голям успех и многобройна публика преминаха останалите три концерта от програмата в Експо център „Флора“ – „Music Of The Night”, с произведения от известни американски мюзикъли, „Любими руски романси“ и „Наздравица“. Премиерата на концерта „Пътуване във времето“ бе на 16 май т. год. в залата на Операта и всеобщите отзиви бяха, че представлява изискана интерпретация на музиката на барока, която, представена по професионален и вдъхновен начин, може да бъде не само вълнуваща, но и предизвикваща размисъл и духовен катарзис.

Двете оперни певици – Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова и пианистката Мира Искърова разказват за интригуващия проект:

„Публиката ще бъде преведена през различни епохи и жанрове на класическата музика в рамките на поредица от концерти „Пътуване във времето“. На 28 август ще се пренесем в XVII и XVIII век, Барок, след Ренесанса – френски (baroque), италиански (barocco), означава неправилна перла или фалшив скъпоценен камък. Пищност, претрупаност, шумното изобилие на детайли, но и мелодии, които докосват сетивата, истории за императрици и крале, афери и интриги, обрисувани в музика от Хендел, Рамо, Вивалди, Пърсел.  Два сопрана, пиано, дуети и арии (по-малко), в които ще разпознаете известни мотиви от любими филми. Тази звукова магия ще бъде придружена от разходка из Лувър, Ермитаж, Петра и Пирамидите, под формата на мултимедия. За визията на проекта се грижи художникът Диана Авелова  – млада артистка, която учи изящни изкуства и костюм не къде да е, а в Академията за сценични изкуства в Париж.

Хореографията на концертния спектакъл е на Патрисия Соарес. Тя е от Лисабон, Португалия, учила e класически танц в Лисабон и Мадрид. Работила е като балерина в Държавна опера  – Стара Загора, а от 2019 г. работи в Държавна опера  – Бургас. Нейният репертоарът включва: “Дон Кихот”, “Лебедово езеро”, “Жизел”, “Спящата красавица”, “Лешникотрошачката” и др. Само музиката има власт да ни пренесе за секунда, където си поискаме, елате с нас на пътешествие в епохата на Барока, ще открием много красота!“, запознава с философията на атрактивния проект сопраното Мария Цветкова-Маджарова.

„Този концерт ни отнася в епохата на барока, като ни разхожда из най- красивите кътчета на музиката от този стил  –  мечтателност и приказност, вплетена в полифонична сплав, допълнени от вълшебна мултимедия и танц  –  ето в какво може да участвате“, допълня естетичната визия за концерта сопраното Нона Кръстникова.

„Срещата с този музикален проект за мен е особено лична. Не зная, дали ще успеем да погледнем достатъчно отблизо музиката на барока, но се надявам да имаме щастиетои ние, и публиката на Бургаска опера  –  да бъдем достатъчно искрено в нея. Мисля, че на 28 август ще се срещнем с една много емоционална и честна интерпретация на някои от най-впечатляващите барокови арии и дуети. С искрено вълнение каня почитателите на оперното изкуство, а и не само тях  –  на този по-специален концерт“, повдига емоционалния градус преди концерта пианистката Мира Искърова, с която Мария Цветкова-Маджарова и Нона Кръстникова имат вече солиден брой съвместни камерни изяви. Mира Искърова е известна сред филмовите и театралните среди като композитор на музиката към редица успешни театрални постановки и филмови заглавия.

„След като завърших класа по френски език в ПГРЕ “Г. С. Раковски“ – Бургас, заминах да преследвам мечтите си на дизайнер в Париж. Там изучавам специалност „Приложни изкуства и Моден дизайн“ в университета по изкуства „Atelier de Sévres“. От малка изучавам  рисуване, балет, пиано и театър, а музиката винаги е вървяла рамо до рамо с мен. Така открих Операта – съвършената симбиоза между няколко изкуства. Творческият ми процес е силно повлиян от музиката и нейната история. Зад всеки тон  може да стои надежда, болка, страст… Имам специално отношение към музиката на барока. Вдъхновява ме със своята богата орнаментираност и стремеж към съвършенството“, споделя Диана Авелова, художник на пректа „Пътуване във времето“.

В съботната вечер на 28 август присъстващите на концертния спектакъл “Пътуване във времето” в Експо център „Флора“ ще се почувстват като избраници – ще имат шанса да съпреживеят един различен концерт, в който бароковият стил в изкуството бе представен синкретично чрез музика, танц и визуално представяне на архитектурни и художествени шедьоври, под формата на мултимедия. И всеки от елементите е филигранно изработен – до блясъка и детайлното изящество, характерен за епохата.

В изисканото открито пространство на Експо център „Флора“ ще прозвучат красиви мелодии, които не само носят несравнимо сетивно и естетическо удоволствие, но и като че ли отварят портал във време‐пространството, където Съвършенството е толкова близо. Истории с привкус на легенди за дворцови афери, кралици, доблестни рицари, обединени от несравнимия финес и класа на бароковата епоха, ще бъдат разказани от двата сопранови гласа на Мария Цветкова‐Маджарова и Нона Кръстникова, които се съчетават брилянтно – и като тембри, и като емоционална споеност. Музикалното изящество ще бъде изваяно под изискания съпровод на пиано със забележително тоноизвличане и прекрасно изградена динамика от Мира Искърова. По‐рядко изпълняваната, но изключително пречистваща и носеща странната красота на застинала лава музика от Хендел, Рамо, Вивалди, Пърсел, ще бъде майсторски вградена в една изискана мултимедийма визуализация на Лувъра, Ермитажа, Петра, Египетските пирамиди и други шедьоври, родени от човешкия гений.

Вещо, с разбиране към музиката и естетските послания на барока ще бъде и чудесното, фино и ненатрапчиво сценично присъствие на хореографа на “Пътуване във времето” – Патрисия Соарес, която е артист от балетната трупа към Бургаската опера.

Камерното събитие обещава да бъде многозвучно и многоизмерно, с аспирации са бъда красиво – от всички ъгли на сетивно възприятие.

Билети за концерта „Пътуване във времето“ можете да намерите на касата на Операта, на каса „Часовника“ /пред хотел „България“/,  в мрежите на Grabo и Eventim, в препратките към събитията в програмата: https://operabourgas.com/bg/programme в официалния сайт на Държавна опера – Бургас, както и на място в Експо център „Флора“ – преди събитието.

За изпълнителите:

Мария Цветкова-Маджарова, сопран, е родена в Бургас. Завършва ДМА “Професор Панчо Владигеров”- София в класа по оперно пеене на проф. Реса Колева. Солист на Държавна опера – Русе и Държавна опера – Бургас. Гостувала е на сцените на Национална опера-София, Държавен музикален театър “Стефан Македонски”- София, както и в театрите на Варненска опера, Пловдивска опера, Старозагорска опера. Многократно участва в международни проекти с гастроли в Италия, Франция, Холандия, Белгия, Германия, Австрия, Швейцария, Испания, Португалия, САЩ. В богатия репертоар на певицата влизат Сузана и Графинята от “Сватбата на Фигаро”, Деспина, Фиордилиджи от “Така правят всички жени”, дона Анна, Церлина от “Дон Жуан”, Блонда, Констанца от “Отвличане от сарая” на Моцарт, Розина от “Севилският бръснар” на Росини, Виолета от „Травиата”, Джилда от „Риголето”, Оскар от „Бал с маски” на Верди, Адина от „Любовен еликсир”, Норина от „Дон Паскуале” на Доницети, Мюзета и Мими от „Бохеми”, Лиу от „Турандот” на Пучини, Щаси и Силва от „Царицата на чардаша” на Калман, Адела от „Прилепът” на Щраус-син, Мария Десислава от едноименната опера на Парашкев Хаджиев, Катерина Измайлова от едноименната опера на Шостакович и други. Носител на „Кристална лира“ за 2015 г. Музикант на годината за 2017 г. в анкетата на предавантео за класическа музика „Алегро виваче“ по програма „Хоризонт“ на БНР.

Нона Кръстникова, сопран, завършва оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова в НМА „Панчо Владигеров“ и до момента работи с нея като вокален педагог. Специализирала е като стипендиант в Модена, Италия, при Райна Кабаиванска и в оперното студио в Грац, Австрия. Участвала е в майсторски класове на Ана Томова Синтова (2011, 2014, 2015), Кири те Канава и Федерика фон Щаде (2008), за немска песен при проф. Хартмут Нол и др. Печели трета награда на Международния конкурса  “Mirabent I Magrans” (2014, Sitges, Barcelona); на Международния конкурс за млади оперни певци „Борис Христов“ същата година, Гранд при на „Короната на Търново“  и трета награда на Международния конкурс за песенни дуа „Алза Респиги“ Верона, Италия. Нона Кръстникова е щатен солист на Опера Бургас, където има над десет главни роли като Мими от операта “Бохеми“, Тоска и Мадам Бътерфлай от едноименните опери на Джакомо Пучини, Амелия от „Бал с маски“ на Джузепе Верди, Графинята в „Сватбата на Фигаро, дона Елвира в „Дон Жуан“ и Фьордилиджи в „Така правят всички“ на В. А. Моцарт, Микаела в „Кармен“ на Жорж Бизе и др.

От 2011 година сформира дуо „Колаж“ с пианиста Мария Русева.През октомври 2015 г. дуо „Колаж“ печели трета награда на конкурса за песенни дуа “Елза Респиги” във Верона, Италия.

Мира Искърова е български пианист и композитор.. Родена е в Бургас, където завършва Mузикалното училище в класовете по пиано на Юлия Ненова и Радка Чомакова, а по-късно и Националната mузикална aкадемия „Проф. Панчо Владигеров“, гр. София  в класа по пиано на проф. Марина Капацинская. Като изпълнител изнася самостоятелни концерти в рамките на наши и международни фестивали, сред които „Европейски музикален фестивал“, София; „Международен музикален фестивал“ – Хамбург, „Младите в изкуството“ – Москва, Амстердам и др. Носител е на редица награди от конкурси у нас и по света. Като пианист, репертоарът й обхваща музика от Бароковия период до наши дни. Мира Искърова е автор е на филмова и театрална музика, работи с режисьорите Георги Дюлгеров, Оги Костовски, Слава Дойчева, Делян Илиев и др. Създател и водещ на подкаст предаване, където кани „странни птици“да разкажат за любимата си музика. Снима се като актриса във филмите „Хубава си, мила моя“, „Слава“, „Брак“ и др. Преподавател е в НМА „Проф. Панчо Владигеров“.