Йордановден е

Църквата отбелязва един от най-големите християнски празници Богоявление. Това е денят, в който Йоан Кръстител кръщава в река Йордан Иисус Христос. След тайнството на Богоявление хората видели с очите си християнското триединство на Отец (гласа, Дух (гълъба, кацнал на рамото на Христос) и Син (земния човек) и започнали да вярват, за това деня се нарича още Богоявление. До този ден се смята, че дните са опасни и по земята бродят караконджули и демони. С кръщаването на водата светът става безопасно място за живеене.
В църквата се извършва служба,след която има ритуал по хвърляне на Светия кръст във водите По традиция нечетен брой момчета се хвърлят, за да го хванат. Смята се, че който пръв го хване ще бъде много здрав и всичко ще му спори.
Смята, се че болните, ако се измият с вода от мястото, където е изваден кръста, ще оздравеят. Носи се вода и вкъщи да се поръси за здраве или да бъде лек през годината, ако се наложи. Вярва се, че, ако кръстът замръзне във водата, годината ще е плодородна, а народът – здрав. На самия Йордановден трапезата е богата, има месни ястия по вкуса на имениците. Добре е те да бъдат изкъпани, ритуално напръскани за здраве със светена вода от мястото, където е хвърлен кръстът. Традиционно на трапезата на Йордановден се слага пита, свинско, сармички, пълнени чушки, кисело зеле, боб, вино. Жените, родили скоро, правят кравайчета и раздават на близки и комшии за здравето на детето.
На този ден имен ден празнуват: Йордан, Богдан, Йорданка, Данчо, Данка, Борил, Богомил, Бистра, Найден, Божидар, Божидара и техните производни.