Лекарският съюз няма да подпише и Националната здравна карта

lekarСлед като отказа да подпише Национален рамков договор със здравната каса за тази година, Лекарският съюз се обяви в четвъртък и срещу Националната здравна карта. Управителният съвет на БЛС е решил представителите му в Националната комисия за изготвяне на Национална здравна карта да не гласуват приемането на документа. Това се казва в писмо, изпратено от съсловната организация до министъра на здравеопазването Петър Москов. С Националната здравна карта се регламентират необходимият брой лекари и болници в различните области и градове на страната. В аргументите си БЛС посочва, че НЗК трябваше да е готова преди началото на тази година, а към момента тя все още не е факт, въпреки че са изготвени 28 областни здравни карти и три варианта на Национална здравна карта. Освен това методиката за областните здравни карти е предмет на съдебно оспорване, припомнят от съсловната организация. В Националната здравна карта не били взети под внимание и данните от областните карти. Въпреки дългия период за обществено обсъждане, според БЛС остава неясно дали промените в лечебните заведения и новите им дейности са взети под внимание при изготвянето на картата. В писмото се изразява недоумение, че в документа е записано, че в София има излишък на общопрактикуващи лекари, а всъщност има „очевиден недостиг”, цитира Кросс.

С 11 гласа за и 2 против днес Националната комисия прие окончателно Националната здравна карта, съобщи пресцентърът на Министерството на здравеопазването.

В периода, в който проектът на картата беше подложен на публично обсъждане, в комисията са постъпили около 150 предложения за промени. От тях комисията е приела 71 и ги е отразила в пълния им вид в окончателния вариант на документа. 33 предложения са приети частично, а 35 не са разглеждани, защото се отнасят до съдържанието на областните здравни карти, които са извън компетентността на Националната комисия.

След като следващата седмица бъде разгледана на заседание на Министерски съвет и бъде публикувана в Държавен вестник, Националната здравна карта става задължителна част от методиката, по която НЗОК ще сключва индивидуалните си договори с отделните лечебни заведени и ще закупува медицински дейности, за да задоволи нуждите на пациентите.

Националната здравна карта е аналитичен документ, който отразява потребностите на българските пациенти, документирани през последните три години, и дава насоки за оптимално разпределяне на ресурсите на българската система за здравеопазване.

През последния месец проектът беше подложен на активно институционално и съсловно обсъждане и получи сериозна обществена подкрепа.

По закон промяна в НЗК може да се инициира по всяко време, като в Националната комисия бъде внесено аргументирано искане за това.