Положителна нагласа към старостта намалява риска от деменция

pensАмерикански учени показват чрез дългосрочно изследване, че оптимизмът към финалната фаза на живота не само намалява нивата на стрес, но подобрява мисловните процеси и паметта, и най-вече може да намали вероятността от заболяване от Алцхаймер до 50%. Променяйки нагласата си към старостта в положителна посока, човек може да предопредели собственото си бъдеще и да се радва на бистър ум, казват от екипа, провел изследването.

„Резултатите ни говорят за това, че оптимистичната нагласа към третата възраст понижава риска от деменция, който е генетично обусловен” – казва Бека Леви от Йейлското училище за обществено здраве в Ню Хавън, САЩ. Това откритие подканва към обществена кампания, която да промени традиционно отрицателната представа за старостта, стандартно промотирана в западните общества. Носителите на гена АРОЕ4 заболяват значително по-често от Алцхаймер в сравнение с останалите хора. Защо обаче половината от носителите на този коварен ген никога не губят паметта си, оставаше неизвестно за науката. Екипът от Ню Хавън прави първия пробив в разгадаването на тази загадка.

Изследването е проведено сред представителна извадка на американското общество, наброяваща 4765 мъже и жени на възраст от 60 до 72-годишна възраст. На всеки две години са тествани мисловната им способност и математическите им умения. Никой от участниците не е проявявал симптоми на деменция минимум две години преди началото на изследването. Генът АРОЕ4 е доказан при 26% от тестваните мъже и жени.
За да се определи нагласата им към старостта, участниците отговарят на ред въпроси от типа на „колкото по-стар ставам, токова по-безполезен ще съм”. При статистическото интерпретиране на данните, учените отчитат ролята на множество фактори като възраст, пол, семейно положение, образование, тютюнопушене, както и на заболявания като диабет, депресия, сърдечни заболявания и др. Участниците са следени в рамките на четири години. В края на периода резултатите красноречиво показват, че дори при носителите на опасния ген шансът от заболяването се понижава значително, когато гледат с положителна нагласа към старините. Екипът, провел изследването,отхвърля обратната хипотеза: че деменцията в начална фаза предизвиква негативно отношение към третата възраст, тъй като нагласата към старостта е измерена поне две години преди диагностицирането на деменция, цитира Кросс.
Друго откритие на екипа е, че песимистичният поглед към финалния етап от живота повишава нивата на стрес в организма,. Това от своя страна оказва негативно влияние върху мисловните процеси и способности. Позовавайки се на този факт, учените приемат за възможно да подобрят когнитивните способности и паметта при възрастни хора и да намалят рисковете от деменция чрез различни дейности, които внасят позитивна нагласа към старостта.