Чужди юридически лица, извън ЕС, няма да купуват земеделска земя у нас

Народното събрание приключи с окончателното приемане на поправки в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, внесени от проф. Светла Бъчварова и група народни представители от “Коалиция за България”. “Това беше тежък закон, който се отнася до собственици и ползватели на земеделски земи, обясни след края на гласуването проф. Бъчварова. В България собствениците на земеделски земи са около 2,5 млн. души, а ползвателите около 600 хил. души. С приемането на закона са решени два основни въпроса”, обобщи Бъчварова. Първият се отнася до изискванията при покупка на земеделска земя, които, по думите й, досега са били “празен лист” в българското законодателство, като не е имало никакви ограничения кой и по какъв начин може да придобива българска земеделска земя, предаде КРОСС.

Ограничението, което се предлага е за чуждестранни юридически лица, които са извън страните членки на Европейския съюз да не могат да купуват земеделска земя в България. “Това се прие с пълен консенсус”, коментира Бъчварова. Законът разпорежда още, че офшорни дружества няма да имат право да придобиват българска земеделска земя. Второто предложение беше свързано с покупката на земеделска земя от физически и юридически лица в рамките на ЕС в България и изискването те да са пребивавали поне 5 години в България, за да имат тази възможност, като освен това трябва да декларират доходите, с които купуват тази земя. Досега в законодателството нямаше абсолютни никакви изисквания, за разликата от разпоредбите в други европейски страни, където претенциите към купувачите са бил сред най-сериозните изисквания с цел земята да се обработва”, посочи Бъчварова.

“Вторият важен въпрос, решен с промените в закона, е възстановяването на справедливостта по отношение на предоставянето на пасища и ливади в държавния общински поземлен фонд. “След 2010 година се получиха редица изкривявания, при които фирми, които нямат нищо общо със земеделие, станаха потребители на огромни субсидии”, посочи Бъчварова. Промените са ориентирани към възможността животновъдите да получават пасища и ливади на база на броя на животните, който притежават и това да става без търг.

“Считаме, че по този начин ние ще имаме възможност да подпомогнем животновъдството и да го направим конкурентоспособно и да им дадем възможност да получават европейски субсидии и на единица площ”, обясни Бъчварова. Със съжаление тя обясни, че санкциите, които е предвиждал закона не са били приети в зала. “Те бяха насочени към решаване на две групи въпроси. Първо – чуждестранните дружествата, които към този притежават българска земя, да преустановят тази своя дейност до края на 2015 година и да се освободят от земята и втората група въпроси беше искането и настояването договорите, сключените досега за предоставяне на общински пасища и ливади да бъдат ревизирани от областните управители и от министъра на земеделието”, поясни тя.

Причината е, че има много нарушения и фалшификации и от “Коалиция на България” им се иска да разберат кои са релевантните към законодателството договори. Левицата е останала неподкрепена от ГЕРБ и ДПС в тези санкции, но ще се опита да коригира това през следващата седмица, когато ще бъдат внесени нови поправки в закона. От “Коалиция за България” обясниха, че не разбират защо тези текстове не са получили подкрепа, но промяната е необходима и трябва да се случи по най-бързия начин, защото по този начин “законът е осакатен”.

“Изискването за анализ на договорите, които са сключени досега, крие много опасности за онези, които наистина са в нарушения. През 2010, 2011 и 2012 година има 1,5 млн. декара пасища и ливади, които са наети от консултантски, счетоводни и други фирми, които нямат никаква връзка с животновъдството. Излизането на светло на тези договори може би крие опасност за бившите управляващи”, коментира проф. Светла Бъчварова.