Осми март – Международен ден на жената

8-martОсми март е Международен ден на жената, който почита борбата на жените за равни права по цял свят.
На 8 март 1857 г. в Ню Йорк жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниските заплати. Работничките са атакувани и разпръснати от полицията. Две години по-късно, на същия месец, тези жени създават своя първи работнически синдикат.

В следващите години следват други протести, най-известният от които е през 1908 г., когато жените организират шествие през Ню Йорк с искания за по-кратък работен ден, по-добро заплащане и право на гласуване. През 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените, на която, по предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема: всяка година да се празнува деня на работничките и на международната им солидарност за борба за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота.

През 1977 г. Общото събрание на ООН приема 8 март да бъде признат за Международен ден за правата на жените и за мир.

Днес е 8 март. Празникът се отбелязва с признание и към тези, които обичаме, но и към тези, на които жените дължат своите права. Това, че днес в България жените гласуват, образоват се, свободни са да избират своя професионален и личен път, не е даденост, а резултат от нечия дълга борба. Борбата срещу неравноправието, насилието и стереотипите продължава и днес по цял свят.

Осми март се празнува в над 30 държави по света. В много страни, включително и в България, 8 март се чества и като Ден на майката.

Първото женско дружество в България е основано през 1857 г. в град Лом. Първоначално (от 1911 г.) празникът се отбелязва с беседи в тесен кръг, а през 1915 г. е първото публично честване. Като общобългарски празник 8 март се чества от средата на ХХ век.