Антоновден е

На днешния ден се почита паметта на преподобния Антоний Велики.

Светецът е роден в Египет около 251 г. в семейството на заможни и благочестиви родители. Когато станал на 20 години, родителите му починали, той раздал имота си на бедните и станал отшелник. Първо живял в стара египетска гробница, после се преселил в планината в пълно усамотение. Имал дар за чудотворство и прозорливост, та хората го намирали и там. След 20 години се върнал сред народа и повел борба за Вярата – успял да убеди много езичници да приемат християнството. На 104 години Антоний излязъл в открит диспут с привържениците на арианското учение и ги победил. Успехът му е наречен тържество на християнството. На следващата година светецът починал. Погребан е на тайно място. По-късно мощите му са открити и тържествено пренесени във Виена.

В своя дълъг живот на общуване с Бога светецът стигнал до извода, че единствено обичта към ближния може да победи демоните в нас и около нас.

В народните поверия  е покровител на ковачите и налбантите, Св. Антоний Велики се приема и като патрон на кошничарите (плетачите на кошници). Има географски свидетелства, че той изкарвал прехраната си чрез ръчна работа, като плетял от палмови клони кошници, които разменял за хляб. В същото време бил и лечител, прогонвал болестите.

Според народните вярвания Антоновден е определен за предпазване от болести: жените не бива да работят- нито да предат, да плетат, да варят боб или леща, за да не разсърдят чумата, шарката. Специално омесени за празника содени питки, намазани с петмез се раздават на близки и съседи за здраве, а една от тях се оставя на тавана за „белята”, т.е. за чумата.

Задължително на трапезата трябва да има печено свинско, свински ребра със зеле, луканка и обредните ястия: варено жито, баница, орехи, мед и др.

Честит имен ден на Антон, Антония, Антоанета, Антонина, Андон, Донка, Тончо, Тонка и Тони и техните производни!