Властите в Украйна обявиха всеобща мобилизация

Напрежението около Украйна се запазва. На заседание на Съвета за сигурност на ООН САЩ поискаха да бъдат изпратени международни наблюдатели. В същото време властите в Киев обявиха всеобща мобилизация, която започна в 08.00 ч днес. Това става с решение на Съвета за национална сигурност и отбрана. Преди това председателят на Върховната Рада и и.д. президент на страната Олександър Турчинов издаде заповед за привеждане на украинските въоръжени сили в пълна бойна готовност. “Дадох заповед да бъдат приведени въоръжените сили на Украйна в пълна бойна готовност. Засилена е охраната на стратегическите обекти, в това число АЕЦ”, предупреди Турчинов.

От своя страна местните власти в Крим съобщиха, че автономната област е под техен контрол – една част от украинските военни поделения са били разоръжени, а другите са преминали на страната на проруското местно управление.

От света към Русия заваляха упреци и предупреждения за намесата й. В същото време Украйна поиска от Европейския съюз, Съединените щати и НАТО да разгледат всички възможни механизми за защита на териториалната й цялост. Междувременно руският президент Владимир Путин проведе три телефонни разговора с американския и френския си колега и с генералния секретар на ООН, в които обсъди с тях обстановката в Украйна, предадоха световните агенции.

Отправяйки доста сериозно предупреждение, САЩ поискаха от Русия да изтегли разгърнатите в Крим войски, защото в противен случай рискува международна изолация и дълбоко въздействие върху отношенията си с Вашингтон, обобщава Франс прес. По време на 90-минутен телефонен разговор президентът Барак Обама заяви пред руския си колега Владимир Путин, че той е нарушил международното право, като е разгърнал руски войници в Крим и го призова да обсъди мирно с властите в Киев опасенията си относно отношението към рускоговорящите в Украйна.

Руските военни движения са ясно нарушение на суверенитета и на териториалната цялост на Украйна, което е нарушение на международните закони и на задълженията на Русия по силата на Устава на ООН, заявил Обама на Путин, според съобщение на президентството на САЩ. Освен това САЩ призовават Русия да намали напрежението, като прибере военните си в техните бази в Крим и се въздържа от намеса другаде в Украйна. В противен случай ако Русия продължи да нарушава международното право, това ще я постави в още по-голяма политическа и икономическа изолация, предупреди Белият дом.

Американският държавен секретар Джон Кери беше още по-твърд в изказванията си, като заговори за инвазия и окупация на Украйна от Русия, които застрашават стабилността и сигурността в региона.

“Ако Русия не вземе незабавни и конкретни мерки, за да намали напрежението, ефектът върху отношенията между САЩ и Русия и върху международното положение на Русия ще бъде голям”, каза Кери, цитиран от БТА.

Преди това Обама беше заявил ясно на Путин, че ако Русия продължи да нарушава суверенитета и териториалната цялост на Украйна, това ще има негативни последици за мястото на Русия в международната общност.

Според високопоставен американски представител разговорът между двамата лидери е бил откровен и прям. В съобщение на Кремъл относно същия разговор се подчертава, че Путин е заявил на американския си колега, че Русия си дава правото да защитава интересите си и рускоговорящото население в случай на насилие в източна Украйна и в Крим.

Путин е споменал за действителна заплаха, тегнеща над живота и здравето на руските граждани на украинска територия, както и за криминални действия на ултранационалисти, подкрепяни от настоящите власти на Киев.

Малко преди това екипът по национална сигурност на американския президент се събра, за да проучи политическите възможности за уреждане на украинската криза, но Обама не присъства на заседанието и беше информиран за него от неговата съветничка по национална сигурност Сюзан Райс. Тези предупреждения и заседанието на съветниците на Обама по националната сигурност дойдоха след като използване на руските въоръжени сили в Украйна беше одобрено единодушно от руския парламент по искане на Владимир Путин.

След разговора Обама-Путин, първият от осем дни насам, Вашингтон подчерта, че признава историческите връзки между Русия и Украйна и необходимостта от защита на правата на рускоговорящите и малцинствата в Украйна.

“Президентът Обама заяви на президента Путин, че ако Русия има притеснения относно отношението към рускоговорящите и малцинствата в Украйна, адекватният начин да разсее тези опасения е като се обърне директно към украинското правителство”, подчерта Вашингтон.

 

Тази нощ по време на заседание на Съвета за сигурност на ООН, където Москва има право на вето, американският посланик в ООН Саманта Пауър заяви, че е време Русия да прекрати интервенцията си в Украйна. Американският министър на отбраната Чък Хейгъл пък говори по телефона с руския си колега Сергей Шойгу. Той му каза, че без промяна на място, Русия рискува още по-голяма нестабилност в района, изолиране в международната общност и ескалация, която ще застраши сигурността на Европа и на света, съобщи Пентагонът.

 

Според Белия дом САЩ ще преустановят участието си в подготвителните срещи за срещата на върха на Г-8 в Сочи. Подобно намерение вече обяви и Канада.

 

В хода на разговора пък с Франсоа Оланд Путин заявил, че има действителна заплаха за гражданите на Русия в Украйна, предаде ИТАР-ТАСС. В тази връзка Оланд го е призовал да потърси заедно с международната общност решение за излизане от украинската криза, предаде Франс прес. Френският президент е призовал още Путин да избягва прибягването до сила в Украйна.

 

Между впрочем Оланд е обсъдил по телефона кризата в Украйна освен с Путин и с германската канцлерка Ангела Меркел и с президента на Европейския съвет Херман ван Ромпой, се посочва в съобщение на Елисейския дворец.

 

В хода на разговора си с Бан Ки-мун Владимир Путин е заявил, че в случай на ескалация на насилствените действия по отношение на рускоезичното население в източните райони на Украйна и в Крим, Русия няма да може да стои на страна и ще вземе необходимите мерки в рамките на международното право, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира съобщение на Кремъл. Бан Ки-мун пък е призовал Путин да започне спешно пряк диалог с украинските власти, предаде Франс прес. “Трябва мъдростта да надделее и диалогът е най-доброто средство да се сложи край на тази криза”, е казал Бан на Путин.

 

Съветът НАТО ще заседава извънредно днес заради Украйна. Външните министри от ЕС също се събират на извънредна среща в Брюксел на 3 март.

 

По-рано руският президент Владимир Путин поиска и получи разрешение да изпрати военни в Украйна. САЩ предупредиха още вчера, че цената за това може да бъде много висока.