Деца от Камено, които са отпаднали от училище, се връщат в клас

Общо 45 деца от община Камено, които са отпаднали от образователната система, ще бъдат върнати в училище.

Тяхната реинтеграция ще стане в рамките на проект „Отново на училище”, който се реализира по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Участници в инициативата са четири училища от общината – СОУ „Христо Ботев” – Камено, ОУ „Иван Вазов” – с. Русокастро, ОУ „Христо Ботев” – с. Трояново, НУ „Братя Миладинови” – с. Кръстина. Общата стойност на проекта е 127 368, 81 лв.

Работата стартира през септември 2012 г., като целта е не само да се върнат децата в клас, но и да се предложи превенция за бъдещо отпадане на ученици от образователната система. В тази връзка е извършено психологическо изследване, което да покаже какви са причините тези деца да не ходят на училище. Освен това 20 учители от общината са преминали или им предстои да започнат специално обучение за работа в мултикултурна среда.

Дейностите по проекта включват сформирането на групи, в които учениците се обучават допълнително по български и литература и по математика. „За децата от Камено бяха организирани и допълнителни часове по информационни технологии. Предоставихме им свободно време, за да ползват компютрите в училище, тъй като повечето от тях нямат интернет вкъщи.”, каза директорът на СОУ „Христо Ботев” в Камено, Катя Балтаджиева.

По думите й дейностите вече дават резултат и от 45-те ученика, включени в проекта, 30 вече са се върнали училище, а заниманията с останалите 15 започва от началото на новата учебна година. Децата, с които се работи, са на възраст между 1-ви и 8-ми клас. Има и младежи между 16 и 18 г. , които са записани в самостоятелна форма на обучение.

Анкетно прочуване, направено в четирите населени места на общината, е показало, че най-честата причина децата да не посещават часовете, са техните родители. „Налагаше се да говорим с тях и да ги убеждаваме, че посещаването на часовете е важно. Отделно привличаме децата, като им създаваме различни интерактивни методи на обучение, включваме ги във фолклорни кръжоци и друг вид занимания, които да събудят интереса им към училището.”, допълни Балтаджиева.