Кметът на Поморие: Предстои да вземем важно решение за бъдещото развитие на нашия град

Уважаеми съграждани,

Поради силния обществен интерес към създаване на т.нар. „синя зона”, предвидена в публикуваната за обществено обсъждане Наредба за условията и реда за платено и безплатно паркиране на МПС на територията на гр. Поморие, бих желал да уточня следното:

Предложих този ред на паркиране вследствие на желанието на огромна част от жителите на града ни, изразено лично пред мен през изминалото лято на 2021 година – желаят платено паркиране, ред по улиците заети от автомобили и свободни тротоари.

Зоната за платено паркиране обхваща територията на града, като към момента в нея не се включва кв. „Малко солено езеро”, част от кв. „Свобода” и кв. „Св. Георги”. Поради тази причина границите на зоната са упоменати както следва: На изток – акваторията на Черно море; На север  – ул. „Солна”, ул. „Нео Анхиало” и акваторията на Черно море; На Запад – ул. „Европа”; На Юг – акваторията на Черно море (включва и ул. „Професор Стоянов” на север до улица „Европа” и „СБР – Вита” Поморие, ул. „Княз Борис” /до бившия Лимонаден цех/, както и ул. „Чайка”).

Проект „Синя зона“ 2022

Няма да има подзони. В зоната се предвижда режим на платено локално паркиране на собственици на МПС по постоянен адрес т.е. досегашното преференциално паркиране пред дома се запазва, като се отнася за един автомобил и сумата, която ще се заплаща ще е 60 лв. без ДДС годишно. Съответното място ще се обозначава с унифициран конус, закупен от Община Поморие.

Тъй като много от жителите на гр. Поморие имат собственост повече от един автомобил, се въвежда и възможност за платено паркиране на МПС извън възможностите за преференциално паркиране по постоянен адрес. Например:  за втори и/или трети автомобил ( по настоящ адрес, или за автомобилите на собствениците на имоти в гр. Поморие), цената за втори автомобил е 100 лв. без ДДС годишноза трети – 120 лв. без ДДС годишно, като нямат точно определено място в зоната.

Всеки собственик на имот в „синята зона“ с такъв абонамент може да паркира навсякъде в зоната, вкл. и в охраняем паркинг, при липса на друго място, без да заплаща нищо допълнително – целогодишно.

Собственици на имоти извън „синята зона“ също ще имат възможност да се възползват от този вид абонамент, имайки право да ползват зоната целогодишно на цена от 100 лв. без ДДС (или 120 лв. без ДДС за втори автомобил) и без да заплащат нищо допълнително.

Гаражите и местата пред тях не попадат в зоната за платено паркиране.

Предвижда се през летния сезон хазяите, собственици на апартаменти и всички които дават под наем на курорт да могат да правят за своите гости/туристи пристигащи с автомобили 3, 5 или 7 дневни абонаменти в „синята зона“ като цената ще е 10 лв. без ДДС дневно, като няма точно определено място в зоната.

В „синята зона” е предвиден и режим на платено паркиране на МПС-„Служебен абонамент“ за юридически лица , търговци по смисъла на Търговския закон, лица упражняващи свободни професии, нотариуси и др., ползващи собствени или наети имоти на територията на зоната за 120 лв. на месец без ДДС. „Служебен абонамент“ с непрекъснат достъп ще струва  160 лв. на месец без ДДС.

Цената за паркиране в „синя зона” през летния сезон – от 15.05 до 15.09 да е 1,50 лв./час без ДДС. (Първоначалното заложената цена от 2,00 лв./час  е променена въз основа на получени конструктивни и мотивирани предложения от жители на Поморие.)

Относно паркингите, също бе направено предложение цената за престой на лек автомобил за денонощие да бъде изменена на 10 лв. без ДДС, на месец – 100 лв. без ДДС, както и да се предвиди такса за престой за една седмица – 50 лв. без ДДС.

Отново по Ваши предложения, цената за престой на автобуси на паркинга за час ще е 5,00 лв. без ДДС, за денонощие – 20 лв. без ДДС, за една седмица – 120 лв. без ДДС, а месечен абонамент – 200 лв. без ДДС.

На територията на паркингите, хотелиерите ще могат да ползват паркоместа в режим на „служебен абонамент” с непрекъснат достъп.

Дейността по обслужване и контрол на зоната и паркингите ще е изцяло общинска и ще се извършва от специализирано звено „Градска мобилност“, чийто щат е минимален, поради максималното компютризиране и намалено влиянието на човешкия фактор.

Заплащането на таксите за платено паркиране ще се извършва чрез паркинг автомати, SМS съобщения и мобилно приложение.

Създава се звено „Градска мобилност”, а не „Паркинги и Гаражи”, защото идеята е това звено да го развием и на по-късен етап да оперира „Общински градски и извънградски/междуселищен транспорт” на територията на община Поморие. На обществените обсъждания ще представя и пълна финансова разбивка на стойността на т.нар. „Синя зона“, с уточнението, че говорим не за зона, а за цялостна концепция за градска мобилност на територията на гр. Поморие.

Уважаеми съграждани,

Уважавайки всяко мнение, Ви каня на обществените обсъждания на Наредбата, които са насрочени за 02.04. (събота) и 05.04 (вторник) и на които не само ще говорим, а ще вземем решение за бъдещото развитие на нашия град.

Всички мои доводи и мотиви подробно ще бъдат изложени пред Вас и искрено се надявам на Вашето присъствие и мнение, преди участието Ви в подписки, породени от засегнатите интереси на неколцина.

Както и досега, аз продължавам да разчитам на Вашето мнение и подкрепа, за което Ви благодаря!

 

С уважение,

Иван Алексиев
Кмет на Община Поморие

4 Отзиви

  1. Къде този обществен интерес?
    “Споделянето на нещо, на четири очи” е обществен интерес?!
    Това за туристите уби рибата!
    Тотална некадърност заслужаваща само едно.
    Подписката трябва да е за прекратяване на мандата, както на ОС, така и на Кмета.

  2. В кой Закон, Нормативен акт/документ, Наредба, без значение дали става въпрос за Община или Държава е регламентирано… “Тъй като много от жителите на гр. Поморие имат собственост повече от един автомобил”?!
    Дори, и да има жител (надали бройката им е голяма!) с повече от едно МПС на един адрес, макар да няма регулация за този проблем, то как това е мотив да се налагат такси на всички останали?
    В същото време в проекта се говори единствено, и само за разходи за дейността, но, не и как това действие ще въведе “ред в хаоса”! Който е създаден от същата тази администрация!
    Относно паркингите. Няма нито един изграден паркинг за периода на тази администрация! За същото това време, същата тази администрация ще публикува ли издадените разрешителни, и колко от тях имат предвидено поне 50% паркинги, или паркоместа?
    За същия период не е направено нищо (освен поради промяна на градски транспорт) за т.н. транспортна схема, и належащата и актуализация! А, тя е от пантивека, когато автопарка в града бе ….

  3. Със Заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата (ЗДвП), обн. ДВ, бр. 37 от 22.05.2015 г., се правят изменения в чл. 6 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), с които ползването на зоните за платено и безплатно паркиране в населените места се изключва от регулативния обхват на ЗМДТ.
    Пътя не е част от града!!! Значи и ограниченията на скоростта в урбанизирана територия не важат!
    Да, важно е да се изчегърта всеки престъпен Закон.
    Моля спрете да толерирате лъжата, Радио Милена!

  4. След, като уличната мрежа се изключва от обхвата на дадена урбанизирана територия, то следва данък МПС да отпадне. Но, това е най-малкия проблем, ако говорим за приложенията на една такава инфраструктура!
    Нейния обхват е преди всичко сигурност, достъпност, свободно придвижване.
    Също така има брутално несъответствие между думи, дела и факти! За какво става дума…
    Твърдението, че има много коли не се потвърждава от фактите, а именно бюджета! А, в същото време имаме най-високия данък МПС в България!
    1. Започнете поетапно премахване на МПС над 20 години (освен, ако не докажат екологична норма). Ограничете достъпа на МПС, които не отговарят на екологичните норми.
    2. Стимулирайте жителите да инвестират в екологични МПС. Но, защо да го правите? След, като приходи няма да има, и такси за платено паркиране също!
    Схващате ли?
    3. Изграждане на закрити паркинги, които да поемат прилежащи, и туристи на Града.
    Г-н Кмет, пожелавам Ви да се разходите във Виена, па след това говорете небивалици.