МВР прекратило договорите за охрана с частните фирми

Почти всички договори с близо 700-те частни фирми, наели МВР по договори за охрана, вече са прекратени. Това съобщи пред журналисти в парламента министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Той уточни, че оставали само няколко, които са „на доизживяване”. Министерството не е плащало неустойки на частниците, тъй като фирмите били получили предизвестия, предаде КРОСС.
По думите на МВР шефа има областни директори, които “настоятелно са били посъветвани да сключат договори”. От кого обаче идвал съветът, Йовчев отказа да отговори. Разкри единствено, че ставало дума за човек от професионалното ръководство на министерството. Йовчев припомни, че част от фирмите били кухи, а ресурсът и средствата, които били акумулирани по договорите, отивали “за частна облага”.
Проверката все още не е приключила, но министърът каза, че първото, което е притеснително е, че тези договори са различни – значи, няма единен подход и стандарт на МВР. “Нещо, което аз не мога да го определя защо е така”.
Когато приключи проверката ще станат ясни всички подробности. Оставя се сега възможност за стратегически държавни обекти, МВР да може с решение на МС да поеме охраната.
„Ние като цяло не закриваме сигнално-охранителна дейност, просто тези колеги са пренасочени, където им е мястото – в „Охранителна полиция”, и ще поемат охраната на сградите на МВР”, каза Йовчев и посочи че в момента над 1200 души са ангажирани с охраната на такива сгради и се иска те да се намалят.
Що се отнася до тефтера на Кирил Рашков министърът каза отново, че има такъв, но не може да потвърди дали е автентичен или не.
Към момента се прави проверка дали са предприети съответните действия, дали са предприети необходимите действия, след като е получен. След като приключи тя ще има повече информация. Цветлин Йовев каза, че доколкото знае, той е постъпил първоначално в ДАНС, след което е предаден на ГДБОП по времето на скандала в Катуница.