Над 100 души на месец търсят помощ в кабинета по съдова хирургия на МЦ „Св. Николай Чудотворец”

В кабинета преглежда съдовият хирург от МБАЛ-Бургас д-р Борислав Тръпчев

Над 1 000 души от цялата област са потърсили помощ в кабинета по съдова хирургия на Медицински център „Св. Николай Чудотворец” за година от неговото отваряне, каза д-р Борислав Тръпчев. Пациентопотокът е голям, защото кабинетът има сключен договор със Здравната каса. В него на място се провежда изследването доплерова сонография, което е основно при диагностициране на хронична венозна недостатъчност. 

„Хроничната венозна недостатъчност се среща при около  38%  от населението в България, като според  статистическите данни  над 1 500 000 българи страдат от разширени вени. В кабинета разполагаме с доплер, който се използва при диагностика  на хроничната венозна и хроничната артериална недостатъчност на  крайниците.  Важно е да отбележим, че сонографията  е напълно безвредна, използва се  ултразвук, който установява  количествто на кръв в съдовете, тяхното състояние  и наличието на плаки. Ако изследването  установи, че болният е с хронична артериална недостатъчност (ХАНК)  се прави КАТ ангиография. Тя се провежда в Отделението по съдова хирургия на болницата, в което работя и аз”, каза д-р Тръпчев.

Д-р Тръпчев  е  на щат в Отделението по съдова хирургия на МБАЛ-Бургас и има две специалности – по обща и по съдова хирургия. В дните понеделник,  четвъртък и  петък от 14:00 до 18:00 ч.  той преглежда в кабинет №8 на МЦ „Св. Николай Чудотворец” като съдов хирург, а във вторник като специалист по обща хирургия. Приемът става след записване на телефона на  регистратурата: 056/816 454.

На месец през кабинета преминават над 100 пациента както от Бургас, така и от Несебър, Созопол и други градове в областта.

„Съотношението между жените и мъжете, страдащи от разширени вени,  е три към едно. Най-засегнати са жените, които са раждали, както и хората, чиито професии изискват дълго време да се стои прав или в седнало положение”, обяснява  д-р Тръпчев.

При борбата с хронична венозна недостатъчност е от значение и начинът  на живот.

„В кабинета запознаваме пациентите с предварително разработени програми за това как да повишат физическата си активност  и  какви обувки и дрехи не трябва да носят, ако имат разширени вени. Tакива пациенти трябва да избягват топлите бани и стоенето на слънце продължително време. Препоръчвам на всеки 6 месеца да се правят консултативни прегледи, за да следим състоянието на венозната система”, допълва д-р Тръпчев, който е и  член на Дружеството по съдова хирургия и ангиология, както и на Дружеството  по обща хирургия.