Почина Маргарита Гюрова

След мъчително боледуване почина Маргарита Гюрова,  секретар на читалище “Просвета 1888”, гр. Поморие. Поклонението ще бъде във фоайето на читалището на 18 ноември 2013 г. от 14.00 ч.
Поклон пред паметта и!

Изказваме най-дълбоки съболезнования на нейните близки и роднини!

Маргарита Гюрова е родена на 2 април 1956 г. в гр. Поморие. От ранна детска възраст животът й е трайно свързан с Читалище “Просвета”, Поморие.

Участва като рецитатор в състава за художествено слово, а по – късно и като актриса в читалищния театър.  Участва в повече от 20 театрални постановки и печели лауреатски звания и призови награди, както като актриса, така и като художествен ръководител.
През 1986 г. е избрана за Секретар на Читалище “Просвета”.
Същата година сградата на читалището е съборена. Следват 25 години борба за оцеляването му, безброй премествания от сграда в сграда, много усилия и безсънни нощи. Новата читалищна сграда вече е факт. Маргарита Гюрова е в основата на всички идеи, които читалището успява да реализира. Организатор и реализатор на вечеринки, срещи с писатели и поети, изложби, концерти и националните литературни празници “Яворови дни”.
Голямата й любов остава театърът. Носител на множество награди и отличия за своята културна и обществена дейност:
Отличник на министерството на културата, Почетна награда на Фондация “Яворов” – Чирпан, награди за ролите си в театъра от балкански и международни фестивали, Почетен знак ”100 години читалищен театър “Просвета”, Почетен знак “1300 години България”, Почетна статуетка “50 години Яворови дни – Поморие” и много други. Тя е един от организаторите и инициаторите за възстановяването на Съюза на народните читалища и член на Управителния съвет в първите години. Името й е популярно и уважавано в националните културни среди в България.
Маргарита Гюрова е една от 150-те български съвременни жени, които работят в обществената сфера и имат заслуги към обществото, ползват се с признание и популярност, и притежават качества за отличаването им като бележити българки. За своя дългогодишен труд в духовната сфера е включена в първата по рода си българска енциклопедична книга “Бележити български жени”.