Проф. Тасев: Чуждите компании са се възползвали от възможността да превърнат дружествата в банки

Прокуратурата просто казва, че държавата не си е поискала дивидента през тези години. За сведение – всеки може да си поиска дивидента, въпросът е какво решава Общото събрание. В Общото събрание делът на държавата е 33%, тоест те са безгласна буква, защото мажоритарният собственик са съответните чужди компании и те през целия този период са вземали решения – да не раздават дивидент. Това заяви пред ИА “КРОСС” проф. Атанас Тасев, енергиен екперт.

По думите му чуждите компании неслучайно не са раздавали дивидент, защото са се възползвали от уникалната възможност да превърнат дружествата в банки при 16% купон на реинвестирания капитал.

Направено е, така че този, който си е дал парите и е купил дружеството да го управлява изцяло, и държавата да е само като фикус – да наблюдава, допълни енергийният експерт.

Според него проблемът е във финансовия модел – цената, която е определена по години, е значително по-ниска, отколкото цената, на която държавата е сключила договори. Имам предположение, че е възможно да има някакви проблеми във финансовия модел и тези цени да не са достатъчно законово обосновани, което ще даде възможност да бъдат атакувани, каза още той.

Проф. Тасев каза, че има някои неща в енергетиката, които наистина трябва да излязат на светло, за да може да се намали напрежението в обществото.

Енергийният експерт обясни, че местата, където трябва да се съсредоточи прокуратурата са договорите с „Мариците” и тези споразумения и договори за присъединяване към енергийната ни система, които са подписани „ударно” през миналата година, през периода април, юни 2012 г. за въвеждането в експлоатация на около 700 MW фото-волтаични модули.

Прочетете цялото интервю