Решено: По-строги мерки срещу COVID-19 до 21 декември

Взето е решение за удължаване на противоепидемичните мерки с 2 месеца до 31 януари.

От 27 ноември вечерта се въвеждат по-строги мерки, които ще продължат до 21 декември, съобщи Костадин Ангелов.

  • Преустановяват се учебните занятия във всички образователни институции – ученици от 1 до 12 клас, извънкласни дейности и занимания, занимални, детски градини, ясли;
  • Преустановяват се конгреси, тиймбилдинги, културни мероприятия;
  • Театрите ще продължат да работят с капацитет до 30% заетост и строго спазване на мерките;
  • Без тържества с повече от 15 души;
  • Без индивидуален и колективни спортувания за лица до 18-годишна възраст. Състезанията за тези над 18-годишна възраст ще се провеждат без публика.
  • Преустановяват се посещенията във фитнес;
  • Затварят заведения, барове. Допускат се само доставки на храна за дома и офиса;
  • Затварят моловете и търговски центрове, с изключение на банки, аптеки, оптики, зоомагазини, доставчици на услуги, които се намират в моловете. Малките магазини продължават да работят при сегашните условия;
  • Забраняват се екскурзиите;
  • Храмове, паркове и градини остават отворени, няма да бъде налаган вечерен час;

Началникът на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски благодари за въвеждането на по-строгите мерки и ги определи като навременни и правилни, с оглед повишената заболеваемост и смъртност.

Не става въпрос за затваряне по домовете, целта е да се намали нивото на заболеваемостта, което според анализите ще настъпи най-рано към края на втората седмица от въвеждане на мерките и намаляване на смъртността.

Това е абсолютно необходимо, за да може здравната система да издържи на натиска, което става все по-непосилно. С напредване на епидемията намалява броят на медицинските лица, те се заразяват, в момента над 2000 души медицински персонал са извън строя, допълни проф. Мутафчийски. По думите му трябва да се намалят до минимум контактите. Това ще даде възможност да посрещнем по-спокойно предстоящите коледни празници. Намалелите нива на заболеваемост ще забавят темпа на пандемията и ще даде възможност повече здрави хора да посрещнат ваксините, които са вече на прага. Това е голямата цел, допълни проф. Мутафчийски.

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заяви, че през последните 14 дни в ЕС са починали 50 000 души. Оправда по-строгите мерки с това, че половината от обществото ги подкрепя. Решенията се взимат обаче на базата на статистическа информация, наблюдават се над 17 показателя, които се сравняват с тези в останалите европейски държави.

Не правете огромни събирания, призова доц. Кунчев.

Директорът на “Пирогов” проф. Асен Балтов коментира, че с предложените мерки ще има по-адекватна възможност за лекуване на пациентите. Осигурени са всички необходими медикаменти, разкриват се 3 нови центъра за даряване на кръвна плазма – в Пловдив, Стара Загора и Плевен.

Вицепремиерът Деница Сачева каза, че решението за по-строгите мерки е било трудно, ще направим така, че да помагаме на всички, които имат нужда от помощ. Продължават мерките 60/40 и 80/20, патронажната грижа, както и помощта за родители, които ще трябва да се грижат за децата си.

Приета е нова мярка за затворените бизнеси – осигурените на 8-часов работен ден ще може да се разчита на 24 лв. на ден. Помощта ще се изплаща директно на работниците, те трябва да са в неплатен отпуск. За тази мярка са заделени около 50 млн. лв., която ще обхване 50 000 души.

350-400 млн. ще струва обезпечаването на всички мерки, допълни Сачева. Ще продължи подкрепата за медиците на първа линия, увери още вицепремиерът.

Министърът на икономиката Лъчезар Борисов заяви, че е постигнат баланс, сектор “Търговия” остава изцяло отворен, с изключение на моловете. Благодари на работодателите, които са дали своите предложения как да бъде компенсиран затвореният бизнес. Разработва се схема за ликвидна помощ, вероятният критерий е процент от оборота.